Ruski veleposlanik Vasilij Nebenzija je osnutek ZN označil za »umazano predstavo« in »cinizem«, ki sta ga pripravili podpornici resolucije, ZDA in Japonska.

Februarja je ameriški predsednik Joe Biden potrdil, da ZDA razpolagajo z obveščevalnimi podatki o tem, da Rusija razvija jedrsko zmogljivost za boj proti satelitom. Trije viri, seznanjeni z obveščevalnimi podatki, so nato za CNN povedali, da bi orožje lahko uničilo satelite, saj bi ob eksploziji ustvarilo ogromen energijski val.

Pred glasovanjem so visoki ameriški uradniki trdili, da Rusija morda nekaj skriva, če bo na besedilo vložila veto.

Veleposlanica ZDA Linda Thomas-Greenfield je te trditve ponovila v svojem govoru po glasovanju v sredo.

»Današnji veto torej postavlja vprašanje: Zakaj? Zakaj ne bi podprli resolucije, ki potrjuje pravila, če jih spoštujete?« je vprašala.

»Kaj bi lahko skrivali? To je presenetljivo. In to je sramota.«

Veleposlanica ZDA je obsodila tudi vzdržanost Kitajske in dejala, da je Peking »pokazal, da raje brani Rusijo - svojo mlajšo partnerico, kot da bi varoval svetovni režim neširjenja orožja«.

Resolucija bi ponovno potrdila vse zaveze držav, ki so podpisnice Pogodbe o vesolju iz leta 1967, med njimi prepoved nameščanja jedrskega orožja v vesolju.

Ramuš Cvetkovič: Gre še za en izraz trenutnega negativnega trenda v razvoju vesoljskega prava

Iva Ramuš Cvetkovič z Inštituta za kriminologijo pri Pravni fakulteti v Ljubljani, ki se v svojem raziskovanju poglobljeno ukvarja tudi z vesoljskim pravom je za Dnevnik povedala: 

»Gre za še en izraz trenutnega negativnega trenda v razvoju vesoljskega prava, in sicer izrazito zmanjšanega sodelovanja držav na tem področju, ki traja že nekaj časa, vendar pa se v zadnjih letih od začetka vojne v Ukrajini še bolj zaostruje. Že dolgo je namreč na mednarodni ravni nemogoče doseči konsenzo rganizacije ZN glede nadaljnjega razvoja pravnih pravil, ki bi konkretizirala načela, zapisana v Pogodbi o vesolju iz leta 1967.«

»Zaradi tega obstaja nevarnost, da se bodo namesto tega vzpostavili novi načini za oblikovanje pravnih pravil, ki bodo veliko manj transparentni, uravnoteženi in legitimni, saj ne bodo odraz splošne volje, temveč zgolj partikularnih interesov,« še opozarja Ramuš Cvetkovič.

Špekulacije ZDA: Rusija razvija satelit z jedrskim orožjem

Resolucija bi tudi poudarila nujnost dodatnih ukrepov, vključno s političnimi zavezami, pravno zavezujočimi instrumenti in učinkovito verifikacijo, da se prepreči oborožitvena tekma v vesolju.

Svetovalec za nacionalno varnost ZDA Jake Sullivan je po neuspehu resolucije iz Washingtona sporočil, da Rusija po ameriških podatkih razvija satelit z jedrskim orožjem. Ameriški mediji so že februarja poročali, da naj bi Rusija skušala razviti platforme za namestitev jedrskega orožja v vesolju.

»Predsednik Vladimir Putin je javno povedal, da Rusija nima nobenega namena, da bi namestila jedrsko orožje v vesolju. Če bi bilo to res, potem Rusija danes ne bi vložila veta,« je dejal Sullivan.

»Slovenija se je v dobri veri pogajala o tej resoluciji z namenom zagotavljanja varnega in miroljubnega vesolja. Glasovali smo za resolucijo, ker poudarja ključno vlogo ZN in pomen Pogodbe o vesolju iz leta 1967 kot temeljnega pravnega režima za vesoljske dejavnosti,« pa je med drugim dejal Žbogar.

Glede na koristi, ki jih prinaša raziskovanje vesolja, je po njegovem ključno, da se to ohrani za miroljubne namene.