Poraba 6,2/16,9/11,8 l/100km Največja hitrost 250 (elektronsko omejena) km/h Cena 45.690 eur
Plusi
  • motorne zmogljivosti (nad 2.000 vrt/min)
  • zanesljivost prenosa pogonske sile (učinkovitost elektronske zapore diferenciala)
  • vodljivost in stabilnos
  • neposrednost in odzivnost volana
  • opremljenost
  • svetilnost žarometov (matrični LED)
  • sistem »Lane assist« si zapomni zadnjo nastavitev (ni ga treba ob vsakem zagonu avta izklapljati)
Minusi
  • udobje v vožnji (med vsakodnevno umirjeno vožnjo)
  • živčnost vozila kot celote (med vsakodnevno umirjeno vožnjo)
  • berljivost podatkov na projicirnem zaslonu (izpis na prehodu armaturne plošče, pokrova motorja in cestišča)
  • ostrina in ravnost svetlo-temne meje zasenčenega snopa žarometov (matrični LED)

Športno nabrit Ford Focus ST. Le kaj pri njem človeku ne bi bilo všeč? No, sam sem imel prvih par dni druženja z njim težave. A potem so se umaknili oblaki in dež, jesensko sonce je posušilo ceste in končno so se vzpostavili pogoji, da je lahko ST zlezel pod kožo tudi meni. Test.

Sprva sicer nisem mogel pokazati s prstom na krivca za mojo zadržanost do ST-ja. Sta bila to dež in mokre ceste ali kaj tretjega? Potem sem se spomnil avtomobilov, ki so me tudi v dežju uspeli navdušili. In za začetek krivdo pripisal avtomobilu.

Brez ne gre

Ford_Focus_ST_27Ford Focus ST opisujejo kar lepe številke: 420 Nm, 280 KM, 250 km/h in 5,7 sekund »do sto«, zato si je težko predstavljati, da bi imel človek s takšnim izstrelkom kakršnokoli težavo. A pod črto se je izkazalo, da je stvar ravno v tem – gre za športno nabrit avto, ob katerem preprosto ne gre brez določenih posebnosti.

Nekaj drobnega tiska

Ford_Focus_ST_26Prvo posebnost pogojujeta začetni dve zgoraj zapisani številki: 420 Nm in 280 KM. Zanju je zaslužen v ST-jev nos prečno nameščen 2,3-litrski turbobencinar. Da lahko štirivaljnik s to delovno prostornino iztisne takšno zmogljivost, mu mora turbopuhalo konkretno pomagati. Z zajetno pomočjo turbine seveda ni samo po sebi nič narobe. Čim več, tem bolje, a zadeva ima svoje fizikalne omejitve. Bistvena med njimi je, da motor tik nad vrtljaji prostega teka ne zmore postreči s tako intenzivno pogonsko silo kot potem višje v delovnem območju vrtljajev. Tako od nekako dveh minutnih tisočakov motornih vrtljajev naprej navora res nikoli ne zmanjka, pod to mejo pa Focus ST zelo težko označim za športnika. Fordovi inženirji so se sicer poslužili nekaterih trikov, ki poskušajo manko pogonske sile v najnižjem območju motornih vrtljajev dodobra omiliti, a ponavljam, da ima fizika svoje omejitve.

Čaranje elektronike

PFord_Focus_ST_34rvi trik je, da krmilna elektronika ob speljevanju z mesta sama doda nekaj plina. S tem motor ob popuščanju sklopke v trenutku dvigne vrtljaje malo nad minutnega tisočaka. Podobno zna motor med vožnjo, recimo ob popuščeni stopalki plina na vstopu v ovinek, samodejno vzdrževati malo plina, z namenom, da turbina obdrži nekaj malega pretoka izpušnih plinov. Posledično se štirivaljnik ob ponovno dodanem plinu bolje odzove ter hitreje razvije polno vlečno silo.

Dva od štirih

Ford_Focus_ST_31Naslednji trik v naboru elektronike Forda Focusa ST je nabor režimov vožnje – Normal, Slippery, Sport in Race Track. Z njimi voznik poseže v nastavitve, kot so »ostrina« krmilne krivulje motorja in, kjer so ti v avtu vgrajeni, odzivnost samodejnega menjalnika, trdoto prilagodljivega vzmetenja CCS in druge podobne reči. Focus ST z vklopom režimov Sport ali Race Track vpliva tudi na umetno generiran bariton zvočne kulise štirivaljnika, ki postane glasnejši kot v vsakodnevno bolj uporabnih načinih Normal in Slippery. Izbor enega od dirkaških načinov povzroči tudi bolj direkten občutek na zavorah, saj takrat zavorni sistem, z dvigom predtlaka v sistemu ob enako pohojeni stopalki zavor, intenzivneje »zagrize« v zavorne kolute. Je pa tako, da sta od štirih opcij pravzaprav samo dve, med katerima sem sam stalno preklapljal. To sta Normal in Sport, druga dva sta bila med mojim preizkusom bolj statista.

Iz oči v oči

Ford_Focus_ST_24Pri pogonskem sklopu Focusa ST se želim dotakniti še njegovega ročnega menjalnika. Že res, da na papirju, glede na suhoparne številke, praktično vsi današnji avtomatiki »povozijo« ročne menjalnike. A bi v športnem avtomobilu, kot je Focus ST, sam vedno raje izbral ročno delo kot udobje, popolnost in hitrost pretikanja avtomatike. V mojih očeh namreč ni udobja samodejnega menjalnika, ki bi v vozno navdahnjenem avtomobilu lahko nadomestil interakcijo človek-stroj ter zabavo, ki jo lahko zagotovi dober ročni menjalnik. Morda se Getragov menjalnik v športnem Fordu po občutku in čistosti mehanike gibov prestavne ročice res ne more postaviti v vrh – tu gledam predvsem k Mazdi – a se s stališča hitrosti in natančnosti prestavne ročice gleda iz oči v oči z najboljšimi.

(Ročno) nastavljivi v vseh pogledih

Ford_Focus_ST_19V primeru testnega Forda Focusa ST nikakor ne morem mimo na skoraj 3.900 evrov cenjenega dirkaškega paketa Track Pack. Ta nadomesti serijske Michelinke Pilot Sport 4S s še malo bolj »lepljivimi« Pirelli P-Zero Corsa. Serijska 19-palčna kolesa zamenjajo Flow Form kolesa enakega premera, za njimi pa se spredaj skrivata večja zavorna koluta s fiksnimi čeljustmi. Piko na i doda še v vseh pogledih ročno nastavljivo vzmetenje KW. Priznam, nisem se lotil nastavitev blažilnikov, saj je treba avto za to dvigniti in sneti kolo (dostop do nastavitvenega kolesca za prilagajanje karakteristike dušenja v smeri sprostitve vzmeti) oziroma sneti obloge okoli zgornjih delov vpetja vzmetnih nog (dostop do nastavitvenega mesta za prilagajanje karakteristike dušenja v smeri stiskanja vzmeti).

V Sportu zares zasije

Ford_Focus_ST_06In tako sem vračam k razmišljanju z začetka tega besedila in bistvu, vožnji s Fordom Focusom ST. Prvih par dni, ko sta mi dež in mokre ceste (ter deloma tudi moja nevajenost avtomobila) onemogočala izkoriščati njegov vozni in zmogljivostni potencial, sem v njem bolj kot ne trpel. Trpel zato, ker je za vsakodnevno in umirjeno vožnjo, vsaj zame, preprosto pretrd, preveč neposreden, preglasen in živčen. Ko so se pa, na mojo srečo, oblaki razkadili in ceste posušile, jaz pa začel spoznavati njegove zmožnosti, je Focus ST zasijal v vsem sijaju. Takrat sem ob koriščenju potenciala vseh glavnih elementov začel uživati v vsem, kar me je na njem sprva motilo. V ostrini, neposrednosti, natančnosti, povratni povednosti, intenzivnosti in odzivnosti njegove mehanike. Posledično sem skoraj na vsaki poti z njim praktično takoj vklopil način Sport, saj sem ugotovil, da le z njim prideta črki ST ob imenu Focus zares do izraza. In ja, v Normalu, četudi je glavna razlika samo v bolj »položni« krmilni krivulji, intenzivnost, ostrina in energičnost štirivaljnika nikoli ne zasijejo tako močno kot v Sportu.

V teoriji slabši

Ford_Focus_ST_21Med ovinki, kjer se Focus ST počuti kot riba v vodi, se mi zdi pomembno izpostaviti še njegovo sposobnost učinkovitega prenosa pogonske sile na cestno podlago. Kot je značilno za vse Focuse ST doslej, je tudi aktualna generacija gnana izključno spredaj. Posledično predstavlja zaloga pogonske moči, še bolj pa navora, dvom v učinkovitost prenosa vseh »konjev« in »njutnov« na cesto. Ker se tega zelo dobro zavedajo tudi pri Fordu, so mu, podobno kot recimo Renault v primeru Meganea R.S., namenili zaporo diferenciala.

Na prvo žogo deluje, kot da je Ford ubral bližnjico, saj stavi na tako imenovano elektronsko zaporo difnerencijala, medtem ko se R.S. zanaša na pregovorno bolj zanesljivo in učinkovito mehansko opcijo. No, v praksi se teoretičen dvom v zanesljivost in učinkovitost elektronske opcije takoj umakne zadovoljstvu. V nobeni vozni situaciji namreč nisem zaznal nikakršne razlike v zanesljivosti prenosa pogona na podlago, saj je ST ob vsakem izhodu iz ovinka poskrbel, da se razbremenjeno kolo ni zavrtelo v prazno. Avtomobil se je namreč, ob delno ali polno pohojeni stopalki plina, iz ovinka vedno in vsakokrat, če je le podlaga nudila dovolj oprijema, zanesljivo izstrelil. In ja, voznik se mora zavedati specifike združenosti funkcije volana in pogona na istem paru koles. Ta se ob pozitivnem učinku zapore diferenciala odrazi v tako imenovanem pojavu »torque-steeringa« ali po domače »trganja volana iz rok«. Zato se mora voznik Focusa ST zavedati nujnosti trdnega in odločnega držanja volana, saj mu sicer lahko, predvsem na razdrapani cesti oziroma cesti s spremenljivo oprijemljivostjo podlage, volan hitro iztrga iz rok. Focus pa se takrat izstreli, namesto vzdolž ceste, v prve maline ob njej.

Vsak zase

Ford_Focus_ST_44Sklepni del mojega druženja z ST-jem je zaznamovala vrnitev dežja in mokrote na ceste. Zato takrat spet nisem mogel koristiti večine tega, kar Ford Focus ST zares zmore. Po eni strani škoda, po drugi strani pa sem lahko ob tem še enkrat potrdil, da ima vsaka medalja dve plati. Brez nič, ni nič. Če hočeš hiter, športen in zabaven avto, potem bo ta neizbežno imel tudi svoje slabe plati. Koliko je človek pripravljen med vsakodnevno uporabo trpeti v napornosti, ostrini, neposrednosti in intenzivnosti avta, samo zato, da lahko potem za vikend uživa v teh istih lastnostih, bo moral presoditi vsak zase. Sam pa lahko rečem, da je Focus ST zanimiva opcija, a si ga res ne predstavljam kot prvi domači avtomobil. V najboljšem primeru morda drugi, bolj realno pa šele tretji.

Besedilo in fotografije: Peter Humar.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Na papirju številke sicer »štimajo«, v praksi pa 2,3-litrski turbobencinar potrebuje vsaj 2.000 vrt/min. Ročni šeststopenjski menjalnik je edina prava izbira za ST. Elektronsko simulirana zapora diferenciala pa med ovinki ravno tako prepriča.
    10
  • Notranjost
    Ker je ST še vedno Ford Focus, pomeni, da je znotraj enako prostoren in posledično vsakodnevno uporaben kot ostali. ST posebnosti v njem sta, ob napisih ST, še školjkasta sedeža, ki v prečni smeri nudita zares dobro oporo za voznika in sovoznika med ovinki. Ker je bil testni avto tudi nedavno tega osvežen, je bila v njem uporabljena zadnja iteracija sistema Sync 4, ki je preklopil na največji osrednji zaslon v Focusu doslej (13,2-palcev) z njim pa so umaknili tudi veliko večino tipk iz sredinske konzole ter iz okolice prestavne ročice. Na srečo so fizične tipke na volanu ostale, enako kot gumb uravnavanje glasnosti radija.
    9
  • Opremljenost
    ST je bogato opremljen že v osnovi. Malo manj kot 6.000 evrov doplačil je primaknilo še nekaj dodatkov, glavnino k znesku je prispeval Track Pack. Kot že njegovo ime namiguje, bi se tudi sam odločil zanj samo, če bi ciljal na redno uporabo ST-ja na dirkališčih.
    10
  • Vozne lastnosti
    Ko Focus ST spoznaš do obisti, ugotoviš, česa vsega je pravzaprav zmožen. In verjemite mi, zmožen je tako veliko, da nasmešek z obraza med ovinki ne bo splahnel.
    10
  • Gospodarnost
    Če si privoščiš Focus ST zaradi njegovih 280 KM in 420 Nm, potem moraš računati tudi na konkretno porabo bencina. Veliko zmogljivega, dovršenega in tudi bogato opremljenega avta veleva vse drugo kot poceni nakup.
    5
  • Zmogljivost
    Kot sem dal nekaj let nazaj dizelskemu Focusu ST devetko z drobnim cmokom v grlu, dajem bencinski izpeljanki desetko brez najmanjšega dvoma ali zadržka.
    10
  • Sklep
    Ford Focus ST ima dve plati. Po eni strani, med umirjeno vsakodnevno uporabo, so mi njegova ostrina, neposrednost, togost in vsesplošna intenzivnost predstavljali breme. Po drugi strani sem v teh istih lastnostih avta užival na polno, ko sem se z njim zapodil med ovinke. Žal je tako, da eno brez drugega ne gre, zato se mora človek vprašati, če je pripravljen na račun drugega živeti tudi s prvim.
    9

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 45.690
dolžina × širina × višina (mm) 4.393 × 1.825 × 1.454
dovoljena masa vozila (kg) 2.020
emisija CO2 (g/km) 189 (WLTP)
gibna prostornina (cm3) 2.261
kompresija (1:) 10,0
masa praznega vozila (kg) 1.437
medosna razdalja (mm) 2.700
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 250 (elektronsko omejena)
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 206 (280) pri 5.500
največji navor (Nm pri vrt/min) 420 pri 3.000 – 4.000
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11,0
osnovna cena vozila (€) 39.890
pnevmatike 235/35 R 19
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,2/16,9/11,8
poraba goriva po ECE (l/100 km) 8,3 (WLTP)
pospešek 0-100 km/h (s) 5,7
prostornina posode za gorivo (l) 52
prostornina prtljažnika (l) 358 – 1.320
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbobencinski
vrtina × gib (mm) 87,5 × 94,0
zavore spredaj/zadaj kolutni (hlajeni)/kolutni (hlajeni)
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

12 komentarjev za "Dve plati medalje"


skyliner
4 meseci 22 dni nazaj

Sprašujem se, koliko je na celoten vtis (predvsem na mokri popodlagi) imel vpliv gum.

svetilnik
4 meseci 26 dni nazaj

Končno po dolgem času test normalnega avtomobila.

4 meseci 26 dni nazaj

Spredaj gnani hatchi so sicer zabavni, ampak ko pomisliš da za 10k več pri konkurenci dobiš boljši motor in 4 kolesni pogon s katerim ne rabiš čakat na “perfektne vremenske razmere”, je situacija jasna.

xxl
4 meseci 25 dni nazaj

Za 10 000 € manj, 36 500€, s subvencijo, kupiš MG4 xpower s 430 KM, 4×4, 3,8 do 100 in naščiješ vse te GTi, RS, S…

DX5050
4 meseci 23 dni nazaj

Take petarde primerjat z električarji je brezveze. Pa če tudi so (ali pa ko bodo) hitrejši, ne bodo zmogli pa nikoli narisat na obraz takega nasmeha kot ga nariše nek hothatch z ročnim menjalnikom, krasno uravnoteženi podvozjem in pokajočim auspuhom.
In to je bistvo tega avtomobila. Osrečevati!

4 meseci 24 dni nazaj

Ti xxl mešaš hruške in jabolka. Za 36k je res impresivno, da dobiš nov avto kateri od 0-100 pospeši v manj kot 4 sekundah. Po drugi strani dobiš pa končno hitrost 200 km/h in po posnetkih sodeč nikakršne vozne lastnosti. 4 sekunde do 100 (ali manj) ima danes vsak novejši 4×4 hatch s 300 +/- konjskim turbobencinarjem v nosu.
https://www.youtube.com/watch?v=GoRyq_G78AQ

xxl
4 meseci 24 dni nazaj

Nikakršne ja. Boljše gume in malo nastavitev pa bo. Po regionalki ganjat res rabiš več kot 200.

4 meseci 23 dni nazaj

Hja glej, več kot “pol šibkejši” i20N je bil na minuto in pol dolgi stezi hitrejši za 5 sekund. To niso samo gume in nastavitve (masa?). Tudi pospešek od 100 do 200 je precej slab za 435 konjev (do 100 je odličen).
300 konjski 4×4 hatchi imajo od 0-200 pospeške konkretno pod 20 sekund. Če hočeš hitrost in handling vsekakor bencinar, če hočeš biti prvi na Ptujski med semaforji, pa prav tako veš odgovor.
https://www.youtube.com/watch?v=ibS5JP0TD_E

xxl
4 meseci 23 dni nazaj

Se strinjam. Je pa res, da je blokiran na 200, posledično proti koncu max hitrosti, poseže elektronika.

McLaren
4 meseci 26 dni nazaj

To si napisal kot da je 10000k evrov drobiz. Kera logika

4 meseci 26 dni nazaj

Če kupuješ avto za +/- 50k, pač to ne počneš s tight budgetom (ali pač?). Jaz osebno raje pljunem 55k za golfa R kot 45k za tole. Je lepši (moje mnenje), hitrejši v večini situacij in še prodaš ga skoraj iz danes na jutri, medtem ko tole nihče noče. V 4 letih sem jih na cestah videl toliko, da jih lahko preštejem na prste ene roke (tudi če mi kakšen prst manjka).

Zodd
4 meseci 27 dni nazaj

2.3l in 280 nič grozno navitega, megan rs je 1.8l in 300 konjičev

 
Iskanje priključka
Samo za nas