Industrija
Digitalizacija
Poslovne rešitve
16.01.2024 12:10
Posodobljeno 4 meseci nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Digitalizacija ustvarja nova tehnološka delovna mesta v industriji

45 % anketiranih podjetij meni, da je digitalizacija nujna za ustvarjanje delovnih mest v industrijskem sektorju. 70 % vprašanih meni, da bo digitalizacija pomagala odpraviti pomanjkanje strokovnjakov. Vse večje trajnostne zahteve v industrijah širijo delovne vloge v obratih.
Foto: Schneider Electric
Foto: Schneider Electric

Skoraj polovica (45 %) industrijskih podjetij verjame, da bo digitalizacija v naslednjih treh letih glavni razlog za ustvarjanje novih delovnih mest na področju operativne tehnologije (OT). To je razkrila nova raziskava podjetja Schneider Electric, vodilnega na področju digitalne preobrazbe upravljanja z energijo in avtomatizacije.

Raziskava je potrdila razsežnost globalne krize znanj in spretnosti v industriji, saj je zaposlovanje strokovnjakov ključni izziv za več kot polovico anketiranih (52 %). Vendar je bila podana tudi rešitev za ta problem. Poleg ustvarjanja delovnih mest se več kot dve tretjini (70 %) vprašanih strinja, da bo digitalizacija pomagala odpraviti pomanjkanje strokovnjakov, pri čemer poudarja potencial digitalnih orodij za zagotavljanje več kot le produktivnosti in učinkovitosti.

Medtem ko se kriza znanja in spretnosti nadaljuje, se industrijska delovna mesta hitro spreminjajo. Cilji trajnostnega razvoja in napredne tehnologije, kot je umetna inteligenca, se vse bolj vključujejo v delovno silo. Raziskava je pokazala, da 45 % oziroma 47 % vprašanih meni, da bodo vse večje zahteve industrijskih podjetij po izpolnjevanju okoljskih in družbenih trajnostnih ciljev zahtevale znatno razširitev obstoječih delovnih vlog v obratu.

»Digitalizacija ne prispeva samo k produktivnosti in splošni učinkovitosti. Ključnega pomena je za reševanje določenih izzivov povezanih z ljudmi s katerimi se soočajo industrijska podjetja,« je povedal Ali Haj Fraj, višji podpredsednik oddelka Digitalna tovarna, industrijska avtomatizacija pri podjetju Schneider Electric. »Industrijska podjetja imajo resnično priložnost, da optimizirajo in okrepijo vlogo OT. Z zmanjšanjem časa, ki ga porabijo za administrativne naloge in omogočanjem zaposlenim, da bolje izkoristijo svoj potencial, lahko rešimo številne ključne izzive s katerimi se soočajo ta podjetja in jim pomagamo zgraditi bolj trajnostno prihodnost.«

Prihodnost delovnih mest v operativni tehnologiji

Raziskava je pokazala, da več kot polovica anketirancev (52 %) meni, da je zaposlovanje in ohranjanje strokovnjakov izziv, ki pa ga je mogoče premagati. To kaže, da so industrijska podjetja glede premagovanja izzivov na področju delovne sile optimistična.

Trije od petih anketirancev menijo, da se bodo vloge OT v naslednjih treh letih spremenila, bodisi zmerno (41 %) ali znatno (19 %). Poleg tega se večina (73 %) strinja, da bo digitalizacija v naslednjih treh letih bistveno spremenila naravo dela. Trije od desetih vprašanih menijo, da bo digitalizacija bistveno povečala ali okrepila vloge nadzora kakovosti.

Raziskava je pokazala tudi, da industrijska podjetja pričakujejo, da bodo v naslednjih treh letih potrebna nova znanja na področjih, kot so programiranje in integracija robotov (49 % vprašanih pravi, da na tem področju nimajo znanj ali jih imajo premalo) ter obdelava podatkov, vizualizacija in analitika. Anketiranci pravijo, da prednostno vlagajo v obdelavo podatkov, vizualizacijo in analitiko, medtem ko je skoraj polovica vprašanih programiranje in integracijo robotike označila le kot srednje pomembno prednostno nalogo.

Ključno priporočilo raziskave je torej, da bi morala industrijska podjetja sodelovati s partnerji v svojem ekosistemu, ki lahko z rešitvami, usposabljanjem in drugimi zmogljivostmi pomagajo odpraviti pomanjkanje tehnoloških znanj in spretnosti ter tako pripravijo svoje zaposlene na prihodnost.

»Spreminjajoča se narava delovne sile v industriji zahteva in bo zahtevala vedno več naložb v digitalizacijo, da opolnomočijo zaposlene ter izboljšajo produktivnost in učinkovitost,« je povedal Alex West, višji glavni analitik za industrijski internet stvari in trajnost pri agenciji Omdia. »Če podjetja tega ne bodo storila, bo to imelo širši in resnejši dolgoročni vpliv na inovacije in nezmožnost ublažitve pomanjkanja talentov.«

Raziskavo je za Schneider Electric izvedlo vodilno svetovno podjetje na področju tržnih raziskav, agencija Omdia. V anketi je sodelovalo 407 industrijskih podjetij, od malih in srednjih do velikih podjetij iz držav zahodne Evrope (Velika Britanija, Nemčija, Francija, Italija, Španija, Danska in Švedska), ZDA, Kitajske, Indije in držav jugovzhodne Azije (Vietnam, Tajska in Filipini).

Celotno poročilo “Prihodnost dela v industriji” je na voljo tukaj.


Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem Schneider Electric.
Vas zanima več iz te teme?
digitalizacija Industrija 4.0


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

RSLukan, Matjaž Lukan s.p.

Pri malem kamnu 11, 1000 Ljubljana, Tel: 051 302 160
Delovanje sodobne družbe je pogojeno z brezhibnim delovanjem računalniških in informacijskih sistemov. Predstavljajte si svet brez tehnologije ali še huje, svet brez ustrezne IT ... Več

COPIGRAF FAGANELJ d.o.o.

Ulica tolminskih puntarjev 4, 5000 Nova Gorica, Tel: 05 333 34 56
V digitalnem svetu se poraja pomembno vprašanje. Je digitalna prisotnost vse, kar potrebuje podjetje? Je digitalna identiteta dovolj za krepitev prepoznavnosti blagovne znamke? Ne, ... Več

TRACE BS d.o.o.

Opekarniška cesta 5, 2270 Ormož, Tel: 05 905 23 81
V skupini Trace Solutions, katere del sta Trace BS Poslovne rešitve d. o. o. in Trace IS Informacijske rešitve, se ukvarjajo z razvojem, prodajo in uvajanjem istoimenske programske ... Več

InfoQ d.o.o., informacijske rešitve

Cankarjeva cesta 6a, 8330 Metlika, Tel: 041 630 449
Podjetje InfoQ d.o.o. razvija programske rešitve za proizvodna podjetja, ki potrebujejo SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) in MES (Manufacturing Execution System) skupaj ... Več