Učinkoviti Maribor opravil še z Domžalami, Olimpija jalova

Maribor po 2. kolih 1. SNL zavzel vrh lestvice po zmagi proti Domžalam, ki so od 25. minute igral brez izključenega Senijada Ibričića. Mura še brez točke.
Fotografija: Olimpija je pri novincu v 1. SNL Radomljah iztržila le točko, tudi prvi gol Save Petrova v zeleno-belem dresu pa ni polepšal vtisa o napadalčevi igri. FOTO: Blaž Samec/Delo

Olimpija je v 2. kolu 1. SNL osvojila prvo točko. Ni bila blizu treh proti Radomljam v gosteh. To je manj manj od pričakovanj, a je po vsega eni tekmi osvojila eno več kot Mura. Za slovenskega prvaka in Maribor so trije goli merska enota po prvih dveh tekmah. Prekmurci so po domačem porazu z 0:3 proti sežanskemu Taboru prejeli tri gole še od drugega primorskega prvoligaša: na koprski Bonifiki so izgubili z 2:3. Po 180 minutah so še brez ene samcate točke.

Maribor je še drugič zabil tri gole in še drugič zmagal. A mu je delo olajšala neumnost Domžalčana Senijada Ibričića, ki je s komolcem udaril Gregorja Sikoška in si že v 25. minuti mariborskem vodstvu z 1:0 prislužil izključitev.

Kaheem Parris je bil nočna mura za Klemna Šturma (desno). FOTO: Blaž Samec/Delo

Poraz ni prav spodbudna popotnica za črno-bele, ki bodo jutri odpotovali v bolgarski Razgrad, kjer bodo v sredo igrali povratno tekmo 2. kola kvalifikacij za ligo prvakov z Ludogorcem. Prvi dvoboj v Murski Soboti se je razpletel brez golov. Bolgarski prvak je prvenstvo odprl z zmago s 3:1 (Elvis Manu, Kiril Despodov, Bernhard Tekpetey) v Plovdivu proti podprvaku Lokomotivi.

V Evropi je soboška mreža nedotaknjena že tri tekme oziroma 270 minut. Doma je druga pesem, kot da bi bila vrata širša od 732 cm in višja od 244 cm.

»Če zabiješ dva gola v Kopru in ne zmagaš, je nekaj čudnega,« je bil tudi za vselej natančnega in doslednega trenerja Mure Anteja Šimundže dvoboj na Bonifiki vse prej kot običajen. Prav neverjetno je, kako črno-beli niso tekme izpeljali rutinsko, potem ko so že po 49 sekundah prišli do vodstva z 1:0 in s skoraj najmočnejšo enajsterico, v kateri ni bilo na dan tekme obolelega Žige Kousa. Kai Cipot je imenitno globinsko podajo Luke Bobičanca spremenil v svoj prvi gol.

Olimpijin napadalec Aldair Djalo Balde se je trudil, prispeval podajo, toda tudi Sandi Nuhanović in drugi Radomljani so bili žilavi in čvrsti. FOTO: Blaž Samec/Delo

Koprčani dvakrat zadeli vratnico

Ni v navadi, da Šimundževo moštvo po vodstvu iz rok izpusti takšno priložnost. Ob prednosti z 1:0 bi lahko Mura mirne duše uveljavila svoj slog igre, ki ga ob takšnih izhodiščih zaznamuje disciplinirana in čvrsta obramba z bliskovitimi nasprotnimi napadi.
Toda v Kopru je zavel nov, Zeljkovićev veter. Novinec na trenerskem stolčku v 1. SNL ​Zoran Zeljković je s pomlajeno zasedbo nenehoma ustvarjal prepih v soboški obrambni vrsti, ki sta jo že v prvem polčasu prelisičila v prejšnji sezoni najboljši strelec Nardin Mulahusejnović in za Klemna Šturma nerešljiva uganka, hitronogi Jamajčan Kaheem Parris. Dvakrat so Koprčani zatresli še vratnico: Parris in Luka Vešner Tičić.

Savo Milošević je bil iskren  FOT.O: Blaž Samec/Delo

Manjši Šimundževi igralni popravki so v drugem polčasu prinesli boljšo Muro, ki je tudi hitro izenačila po še drugem zadetku starejšega od bratov Cipot (tudi mlajši Tai je bil v zadnjih 20 minutah odličen), toda Maks Barišić je kmalu izkoristil še en trenutek nezbranosti in po lepi akciji z Žanom Beširjem vrnil Koprčane v prednost. Na koncu je Prekmurcem zmanjkalo tudi sreče. Izenačenje je viselo v zraku, a tekma je bila kljub sedemminutnemu podaljšku prekratka za tretji soboški gol.
A kdo ve, koliko minut bo treba igrati Šiškarjem in Kidričanom, da bodo prvič zadeli v novi sezoni. Po 180 minutah so streljali s praznimi naboji.

Rok Hanžič je odlično pripravil svoje varovance. FOTO: Blaž Samec/Delo

Olimpija jalova

V Domžalah je bilo, kar zadeva izid, vse razrešeno v prvih 25 minutah. Po en gol je bil izkupiček, domači je bil srečnejši, ker je Uroš Korun po strelu Andreja Pogačarja preusmeril žogo in ukanil Nejca Vidmarja.

A več si Olimpija v tekmi, v kateri je poskušala napadati, a ji ni šlo kaj prida od nog, ni zaslužila.

{link}992321**Text Linka{/link}

»Želeli smo več, a sem realen. Vedeli smo, da bo tekma težka, ker nimamo moči za več kot 50, 60 minut. Nismo še uigrani in vsi, ki igramo v Evropi imamo enake težave povezane s telesno močjo. Veliko je pokurimo v Evropi. Ne iščem izgovorov in ne morem veliko očitati igralcem. Imeli so pravilen odnos in željo, a v takšnem vremenu ni šlo več. V drugem polčasu smo imeli celo nekaj sreče,« je bil morda celo preveč iskren trener Ljubljančanov Savo Milošević, ki ga čaka res zahtevna naloga, če bo želel še kolikor toliko hitro uglasiti moštvo in ne zaostajati preveč za najboljšimi po uvodnih kolih.

Aleks Pihler bi lahko sijajen strelski večer zabelil še z golom ali dvema več. FOTO Tadej Regent

»S točko moramo biti zadovoljni. Borbeno in taktično so bili igralci na visoki ravni. Pripravili smo se na takšno Olimpijo, ki je pritiskala, a ko so igralci videli,da se lahko z njo kosajo, je bilo lažje. V takšni vročini je težko igrati,« pa je tekmo ocenil domači trener Rok Hanžič.