V zadnjem času se v starem mestnem jedru Maribora vedno znova dogaja, da svoja vrata zapirajo male trgovinice. Tako lahko vedno pogosteje zasledimo prazne izložbe, ki samevajo v centru mesta.

Vrata je že zaprlo več trgovin

Pred kratkim smo poročali, da je svoja vrata zaprla priljubljena trgovinica Porcelan Mimi, kjer so obiskovalci lahko kupili najbolj imenitne blagovne znamke porcelana, jedilnega pribora in kristala. Mirjana Krajnc je takrat pojasnila, da bo zgodbo Mimi Porcelana nadaljevala v drugačni obliki in na drugi lokaciji, ki pa ne bo v središču Maribora.

Tudi izložba trgovine Bags&More na Jurčičevi ulici sameva. “Trgovina do nadaljnjega zaprta,” piše na vratih. Sicer pojasnjujejo, da gre za začasno zaprtje zaradi sanacije in gradbenih del.

Že 2020 se je iz centra poslovila Modna hiša, sledila je trgovina Zlata nitka, kjer so prodajali sukance in druge pripomočke za šivanje. RTV Slo je na začetku letošnjega leta poročal o zapiranju trgovine Posoda na Koroški cesti, ki je znana predvsem po emajliranih posodah z belimi pikami, ki so jih uporabljale že naše babice.

“Premalo ljudi je tukaj, ki bi kupovali. Mestno središče ima toliko in toliko prebivalcev, ti so se oskrbeli. Ljudje, ki hodijo na sprehode v ta del mesta, ne bodo rožljali s posodo po ulici,” je takrat za RTV Slo pojasnila lastnica Posode.

Center mora biti namenjen druženju ljudem in ne nakupovanju

Glede zapiranja trgovin v starem mestnem jedru smo se obrnili na MOM, kjer so nam pojasnili, da se občina z obnovo mestnega središča odziva na problematiko vseh evropskih mest, ki so bila načrtovana na način, da so imela spalna naselja odmaknjena iz središča mesta.

“V evropskih mestih se vse bolj poudarja in kaže, kako pomembno je, da so javne površine v središčih namenjene ljudem, a ne v smislu veleblagovnic in nakupovalnih verig, ampak kot urbani prostor, namenjen druženju ljudi,” so še dodali.

MOM bo z dokončano prenovo nabrežja Lent, ki bo namenjena druženju in sprehodu ob Dravi, prenovo Glavnega trga s Koroško cesto, ki odpira prostor pešcem in manjšim lokalnim ponudnikom, ureditvijo tržnice in novega Mlečno-mesnega paviljona, urejenega Vojašniškega trga s Kulturno četrtjo Minoriti, ki v staro mesto jedro vnaša novo življenje, naredila preobrazbo, ki se v širšem kontekstu evropskih držav kaže za učinkovito in potrebno.

Občina želi oživeti center Maribora

Mariborska občina je tudi z razpisi za sofinanciranje stavbnih ovojev torej fasad pripomogla k obnovi poslovnih lokalov v mestnem središču z namenom ureditve mestnega jedra in posledično pritegnitve več življenja v mesto. “Za oživitev mestnega jedra se MO Maribor trudi tudi s pomočjo Zavoda za turizem, ki organizira najrazličnejše prireditve. Trend in vizija je v mestnem jedru zagotoviti čim več programskega dogajanja, tako je v planu podaljšanje programov kot so npr. martinovanje, decembrsko dogajanje ipd.”

Tudi nekaj občinskih objektov je praznih

MO Maribor je na Koroški cesti, in sicer do tržnice, lastnica 22 poslovnih prostorov (od tega je 9 praznih) in 15 uličnih lokalov (od katerih je 6 trenutno nezasedenih): “V svojih poslovnih prostorih ne beleži odpovedi najemnih razmerij bolj kot je to običajno v preteklih letih.”

Lokali, za katere je bila lani razpisana dražba, so vključeni v letni načrt razpolaganja z nepremičnim premoženjem in so tako predvideni za prodajo v smislu zaključenih celot oz. sklopov deloma v letu 2023 in deloma v letu 2024.

Poslovni prostor, kjer je bila bivša galerija Epeka na Koroški cesti 8, je namenjen za lastne potrebe MO Maribor. Predviden je za obnovo in vzpostavitev pisarn in info točke Zavoda za turizem. Za ostale neoddane poslovne prostore Mestna občina Maribor aktivno pripravlja postopke za oddajo. Razpis bo objavljen v mesecu aprilu.

“Zapiranje v mestnem jedru ni trend”

Glede zapiranja malih trgovini, ki so v zasebni lasti, so dejali, da je MOM o dogajanju seznanjena zgolj iz medijev. V nadaljevanju so še dodali, da Mestna občina Maribor za lokale v zasebni lasti težko ocenjuje in komentira razloge za zamenjave oz. zapiranja poslovnih prostorov. Glede tega lahko zgolj predvidevajo, da je vzrok za zapiranje trgovin v poslovnih odločitvah, ki so lahko povezana s prenehanjem dejavnosti iz različnih razlogov, s katerimi Mestna občina Maribor ni seznanjena.

“Menimo, da zapiranje lokalov v mestnem jedru ni trend, ampak je glede na spremenjene nakupovalne navade pričakovati, da se bo ponudba v mestu spremenila, in da bodo v prodajnih lokalih ponudniki ponujali predvsem lokalne izdelke oz. storitve, kot je trend tudi v drugih evropskih mestih,” so zaključili.