Teniški globus, 9. maj

Hercogova, Zidanškova in Bedene v Rimu, Zverev zmagovalec Madrida

Alexander Zverev | Alexander Zverev je zmagovalec Madrida. | Foto Reuters

Alexander Zverev je zmagovalec Madrida.

Slovenska teniška igralka Tamara Zidanšek se je tako kot njena rojakinja Polona Hercog uvrstila v glavni del žreba teniškega turnirja v Rimu. Na turnirju z nagradnim skladom 1,51 milijona evrov je Zidanškova ugnala zmagovalko OP ZDA 2017, Američanko Sloane Stephens, s 6:4, 7:5. Tudi Aljaž Bedene se je uvrstil na turnir, čeprav je v zadnjem krogu kvalifikacij  izgubil. Alexander Zverev pa je v finalu Madrida s 6:7 (8), 6:4, 6:3 ugnal Italijana Mattea Berrettinija.

Nemški teniški igralec Alexander Zverev je zmagovalec turnirja ATP v Madridu z nagradnim skladom 3,22 milijona evrov. V finalu je po dveh urah in 42 minutah s 6:7 (8), 6:4, 6:3 ugnal Italijana Mattea Berrettinija in se podpisal pod četrto zmago na turnirjih serije masters. Skupno je bil to njegov 15. naslov na najvišji ravni v 24 finalnih nastopih.

Za 24-letnega Nemca ruskih korenin je to druga zmaga v Madridu (2018) in druga v letošnji sezoni (Acapulco). Zverev je na poti do finala ugnal Španca Rafaela Nadala v četrtfinalu in Avstrijca Dominica Thiema v polfinalu.

Zverev je med aktivnimi tenisači na petem mestu s štirimi naslovi na mastersih. Pred njim so Srb Novak Đoković (36), Nadal (35), Švicar Roger Federer (28) in Škot Andy Murray (14). Berrettini je neuspešno naskakoval svoj prvi naslov na tej ravni v sploh prvem finalnem nastopu. Na turnirjih serije ATP ima štiri naslove. Še vedno pa edini Italijan z zmago na mastersih ostaja Fabio Fognini (Monte Carlo 2019).

V prvem nizu je bil Berrettini tisti, ki je prvi prišel do odvzema servisa v sedmi igri, a je Zverev že v naslednji izenačil. V podaljšani igri je Italijan vodil 5:0, a prednost izpustil iz rok, Nemec pa je kar sam podaril Italijanu četrto žogico za niz, ko je njegov drugi servis z 226 km/h zgrešil cilj. Berrettini je ponujeno izkoristil in niz dobil po 70 minutah.

Italijan je po podatkih ATP na pesku le enkrat v 30 dvobojih izgubil, ko je dobil prvi niz, Zverev pa je to statistiko nekoliko poslabšal. V drugem nizu je do odločilnega "breaka" prišel v deveti igri in nato v naslednji izenačil dvoboj, v tretjem pa je najprej ubranil žogico za odvzem servisa v četrti igri, v naslednji pa je sam dosegel "break". Prednosti ni več izpustil iz rok, jo v deveti igri celo povišal ter se podpisal pod prvo turnirsko zmago na pesku po Ženevi pred dvema letoma.

Polona Hercog bo nastopila na turnirju WTA v Rimu. | Foto: Gulliver/Getty Images Polona Hercog bo nastopila na turnirju WTA v Rimu. Foto: Gulliver/Getty Images

Uspešne kvalifikacije za slovensko trojico

Dvoboj med 80. igralko sveta Tamaro Zidanšek in trenutno 51. Američanko je trajal uro in 38 minut. Zidanškova ni najbolje začela, saj je takoj izgubila servis, nato pa vrnila udarec v četrti igri. Tekmici sta si nato izmenjali še po en "break", Konjičanka pa je nato v deveti igri ubranila tri priložnosti tekmice za odvzem servisa, v naslednji igri pa izkoristila svojo prvo žogico za niz in slavila s 6:4.

Tudi v drugem nizu tekmici nista bili nezmotljivi pri lastnem začetnem udarcu. Je pa Zidanškova dosegla "break" več. V 12. igri je znova izkoristila nezbranost Američanke in izkoristila drugo žogico za prestižno zmago.

Tridesetletna Mariborčanka Polona Hercog ni imela težav z izkušeno Italijanko, nekdanjo finalistko Rolanda Garrosa (2012). V prvem nizu je dvakrat odvzela servis štiri leta starejši tekmici, obenem pa je na svoj začetni udarec izgubila vsega štiri točke.

V drugem je bil dvoboj tesnejši, vseeno pa je Hercogova, 73. igralka lestvice WTA, v peti in sedmi igri prišla do novih dveh "breakov" ter nato po manjšem padcu koncentracije v osmi igri v naslednji le izkoristila tretjo zaključno žogico.

V italijanski prestolnici bo kljub porazu v zadnjem krogu kvalifikacij proti Bolivijcu Hugu Dellienu z 2:6 in 1:6 nastopil tudi Aljaž Bedene. Kot srečni poraženec se bo v ponedeljek pomeril z Nemcem Jan-Lennardom Struffom.