V šempetrski bolnišnici spor zaradi razmer na ortopediji

“Spoštovani pacienti, v imenu ekipe ortopedskega oddelka se vam opravičujem, da nedopustno dolgo čakate na vaš operativni poseg, četudi krivda ni naša!” Tako se je prvi ortoped v regijski bolnišnici za severno Primorsko Danijel Bešič Loredan danes javno obrnil na čakajoče na redne ortopedske posege v Šempetru. Vodstvo bolnišnice njegove trditve zavrača in po zaprtju covidnega oddelka napoveduje vrnitev ortopedije na to lokacijo.

“Spoštovani pacienti, v imenu ekipe ortopedskega oddelka se vam 
opravičujem, da nedopustno dolgo čakate na vaš operativni 
poseg, četudi krivda ni naša!” Tako se je prvi ortoped v regijski 
bolnišnici za severno Primorsko Danijel Bešič Loredan danes javno 
obrnil na čakajoče na redne ortopedske posege v Šempetru. Foto: Tomaž Primožič/FPA
“Spoštovani pacienti, v imenu ekipe ortopedskega oddelka se vam opravičujem, da nedopustno dolgo čakate na vaš operativni poseg, četudi krivda ni naša!” Tako se je prvi ortoped v regijski bolnišnici za severno Primorsko Danijel Bešič Loredan danes javno obrnil na čakajoče na redne ortopedske posege v Šempetru. Foto: Tomaž Primožič/FPA

ŠEMPETER > “Od 15. oktobra 2020 smo brez oddelka, našega osnovnega orodja za opravljanje rutinskih operacij. Kljub zaključeni epidemiji nimamo na vpogled izhodnega covid načrta bolnišnice, kjer je opredeljeno, kdaj se na oddelek vrnemo, čeprav je oddelek že nekaj tednov skoraj prazen,” je zapisal Danijel Bešič Loredan, predstojnik oddelka za ortopedijo v Splošni bolnišnici dr. Franca Derganca Nova Gorica. Pacientom pa se je opravičil, ker jim ne more odgovoriti na vprašanja, kdaj bodo v Šempetru prišli na vrsto za operacijo, ki so jim jo tam zaradi valov covida-19 morda celo že prestavili.

Bešič Loredan: “Ne vem, kdaj bodo prišli na vrsto”

Predstojnik je izpostavil, da zmorejo v zdajšnjih pogojih delati manj kot pol svoje rutinske operativne dejavnosti in so se posledično tudi čakalne dobe podvojile. “V prvih petih mesecih leta 2019 smo opravili 360 operacij, leto kasneje 200 in letos samo 130,” je povedal. Vodstvo bolnišnice so po njegovih trditvah večkrat opozorili, da se morajo nujno čim prej vrniti na matični oddelek. Kot predstojnik je v drugi polovici leta predvidel operacije petkrat tedensko ob dodatnih dveh operativnih dnevih v ponedeljek popoldan in soboto dopoldan. “Skupno jih lahko ob normalnem delu do konec leta opravimo več kot 400,” je izpostavil v pismu. Ampak tako po njegovem ne more biti ob zdajšnjih prostorskih pogojih, ko so lahko izvajali le nujne in prednostne posege.

Opozoril je tudi, da so objavljene čakalne dobe izračunane na podlagi rednega izvajanja rutinskih operacij in ker teh ni, izračun ni točen. “Trenutno čaka na operacijo vstavitve umetnega kolka 150 ljudi, na vrhu seznama so pacienti vpisani februarja 2020, kdaj bodo prišli na vrsto, vam žal ne znam odgovoriti. Podobno je tudi pri vseh ostalih operacijah,” pravi predstojnik, ki se tudi sprašuje, kaj bo v prihodnje z ortopedijo v bolnišnici: “Komunikacija z vodstvom zavoda je slaba, lahko bi celo zapisal, da vodstvo zavoda želi namerno ukiniti po statutu bolnišnice določeno samostojno dejavnost.” Namesto tega pa bi želel ponovni zagon rutinskih operacij, ki da jih druge bolnišnice že izvajajo. “Res je nenavadno, če ne celo bizarno, da moramo zdravniki s celotno ekipo vodstvo zavoda prositi, da lahko normalno opravljamo svoje delo, v dobrobit pacientov,” je Bešič Loredan sklenil pismo.

Gortan: Niso bili zapostavljeni

Vršilec dolžnosti direktorja bolnišnice Ernest Gortan je zavrnil očitke predstojnika oddelka za ortopedijo o ukinjanju te dejavnosti. Nasprotno, izpostavlja: “Vodstvo je s ciljem zagotovitve racionalnejše organizacije morebitne covid dejavnosti v prihodnje pričelo z gradnjo novega covid oddelka, ki bo omogočal oddelku za ortopedijo in tudi ostalim dejavnostim, umeščenim v stari bolnišnični zgradbi, nemoteno delo.” Za umestitev covid oddelka v prostore ortopedije pa so se odločili po temeljitem premisleku.

Med razglašeno epidemijo je tudi šempetrski zavod zagotovil pogoje za izvajanje ortopedske operativne dejavnosti v omejenem obsegu, komunikacija s predstojnikom naj ne bi bila prekinjena. “Zavračamo tudi očitke o nepravilnem izkazovanju čakalnih dob za ortopedske operacije,” je naštel Gortan. Pri tem je navedel, da so bili delovni pogoji za ortopedijo enaki pogojem za druge operativne dejavnosti in da so to med epidemijo oklestili na vseh področjih. “Oddelek za ortopedijo je lani opravil približno 70 odstotkov načrtovanega operativnega programa in v celoti program ambulantne dejavnosti,” je povedal Gortan. Zaključil je, da lahko razume javni poziv predstojnika Danijela Loredana Bešiča, vendar je poziv mogoče interpretirati tudi kot nepriznavanje naporov za oskrbo covid bolnikov.

Ministrstvo za zdravje od vodstva zahteva poročilo o tem, sklic seje sveta zavoda in pojasnila, zakaj prihaja do komuniciranja prek medijev.


Najbolj brano