volilni-kongres, Matjaž Han Svet24.si

Hanu zaenkrat ni uspelo ustaviti padanja podpore ...

kresovanje, križe 2023 Svet24.si

Bo vreme zdržalo do kresovanja?

1683742182-dsc7277-01-1683742078866 Necenzurirano

Šest ustavnih sodnikov razkrilo dodatne ...

bogovic tomc zver Reporter.si

Skrivajo premoženje: razkrivamo nepremičnine, ki...

soudani hilal gw Ekipa24.si

Ojoj! Kaj je zgrešil veliki zvezdnik Maribora, ...

Resno? Je on tisti, zaradi katerega bo planet uničen? Odkrito.si

Nas bo Elon Musk pokončal?

doncic Ekipa24.si

Bo igral? Navijači Dallasa v skrbeh zaradi ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Kako so poslanci DeSUS razbesneli opozicijo: Vse, samo da ne pride do volitev in da ohranjajo lastne stolčke

Deli na:
Kako so poslanci DeSUS razbesneli opozicijo: Vse, samo da ne pride do volitev in da ohranjajo lastne stolčke

Predsednica SAB Alenka Bratušek - Foto: Bobo

Del opozicije po izvolitvi Marka Borisa Andrijaniča za ministra opozarja na šibkost koalicije, ostri pa so zlasti do DeSUS. Po oceni predsednice SD Tanje Fajon se je pokazalo, da bo DeSUS še naprej podpiral vlado. Da se je pokazal kot del koalicije, menijo tudi v LMŠ in SAB. Poslanec Levice Luka Mesec pa izvolitev vidi kot marketinško potezo vlade.

Imenovanje Andrijaniča za ministra brez listnice, pristojnega za digitalno preobrazbo, je v včerajšnjem glasovanju v DZ podprlo 45 poslancev - poleg koalicijskih tudi poslanci SNS, narodnosti in dva poslanca DeSUS. 44 poslancev je bilo proti, in sicer poslanec DeSUS Robert Polnar ter poslanci LMŠ, SD, Levice, SAB in skupine nepovezanih poslancev.

V LMŠ menijo, da so se poslanci DeSUS včeraj pokazali kot del koalicije. Se pa je v tem tednu po njihovi oceni pokazalo tudi, da vlada kljub temu nima stabilne večine in bo vsako pomembno glasovanje nepredvidljivo. "To pomeni, da se bosta jeseni tako vlada kot parlament ukvarjala predvsem sama s sabo, ne pa s problemi ljudi. Ljudje pa so nam v nedeljo na referendumu zelo jasno povedali, da je tega dovolj in da potrebujemo volitve," so za STA po glasovanju navedli v LMŠ.

Po ocenah Fajonove je glasovanje v DZ pokazalo, da bodo poslanci DeSUS še naprej podpirali vlado in s tem prevzeli tudi odgovornost za njeno ravnanje. "Čas za spremembe še torej ni dozorel. Ampak pride. Če ne prej, na volitvah," je na Twitterju navedla Fajonova.

Pred nekaj dnevi je namreč sporočila, da so glasovanja v tem tednu, zlasti o ministru, ključna. Predvsem je izpostavila odločitev DeSUS. Napovedala je, da bodo v opoziciji ponovno vložili konstruktivno nezaupnico, če bodo uspeli zbrati 46 poslanskih podpisov.

Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša je sicer v obrazložitvi glasu na včerajšnji seji opozoril na pritiske in napovedal podporo imenovanju ministra.



Do njega pa je bila na Twitterju ostra poslanka LMŠ Jerca Korče. "Ko poslanec jasno/javno pove, da mu v ospredju ni država, niti vsebina. Še korak dlje - vseeno mu je, kaj mislijo ljudje. To je novo dno parlamentarizma, ki je postal zgolj bleda senca, ujeta v zavetju oportunizma posameznih egov," je navedla.

Koordinator Levice Luka Mesec je v izjavi za STA včeraj opozoril na nedeljski referendum, ki da je pokazal, da koalicija nima več podpore med ljudmi. Koaliciji pa po njegovem mnenju usiha moč tudi v parlamentu.

"Da bi si nekoliko popravili javni videz, so včeraj umaknili dva zanje bistvena zakona, zakon o Nacionalnem demografskem skladu in novelo zakona o nalezljivih boleznih," je dejal. Današnjo izvolitev ministra pa vidi kot marketinško potezo vlade, ki je bila oblikovana tik pred zdajci. "Izvolili so ga zato, da bi popravili videz, da koalicija v parlamentu nima več moči in šli na počitnice z neko zmago na papirju. A ta zmaga je bila 45 proti 44," je dodal.

Po njegovih besedah je koalicijo rešil glas Jurše, ki da je bil "skomuniciran v zadnjem hipu". Kot ocenjuje, je to le potrdilo šibkost koalicije v DZ. "Gre zgolj za poskus ustvarjanja videza trdnosti koalicije in naprednosti, saj pravijo, da so za digitalizacijo," ocenjuje Mesec. Ne verjame, da se bo koalicija do jeseni okrepila, prej pričakuje nasprotno, torej, da se bo njena nemoč poglabljala.

"Levi blok, ki podpira ekstremno desno vlado. DeSUS je danes ponovno dokazal, da je najbolj sigurna 'koalicijska' stranka, ko manjšinska vlada pri ključnih glasovanjih (za ministra) potrebuje njihove glasove. Vse, samo da ne pride do volitev in da ohranjajo lastne stolčke," je bila na Twitterju ostra tudi predsednica SAB Alenka Bratušek.