Do zelenega digitalnega potrdila prek portala zVem

Na ministrstvu za zdravje zagotavljajo, da bodo rešitve za digitalno zeleno potrdilo nared do konca junija.
Fotografija: Pri nas je predvideno, da se prebolevniki najkasneje osem mesecev po bolezni cepijo z eno dozo cepiva in so nato obravnavani kot polno cepljeni. FOTO: Jure Eržen/Delo
Odpri galerijo
Pri nas je predvideno, da se prebolevniki najkasneje osem mesecev po bolezni cepijo z eno dozo cepiva in so nato obravnavani kot polno cepljeni. FOTO: Jure Eržen/Delo

V Sloveniji se bo digitalno zeleno potrdilo, ki naj bi na ravni Evropske unije zaživelo 1. julija, izdajalo v okviru sistema eZdravje na podlagi podatkov v Centralnem registru podatkov o pacientih. Preko zVem portala bo dostopno pacientom s smsPass mobilno identiteto ali digitalnim potrdilom, je sklenila vlada. Omenjen potrdilo bo lahko izdajal tudi Nacionalni inštitut za varovanje zdravje (NIJZ), še vedno pa bodo veljala tudi aktualna dokazila.

image_alt
Bel dim za certifikat za modro poletje

 
Digitalno potrdilo se bo lahko hranilo na mobilni napravi ali v papirnati obliki, obe različici pa bosta opremljeni s kodo QR, ki bo vsebovala bistvene informacije ter digitalni žig, ki bo dokazoval pristnost potrdila. Rešitev bo izdelana najkasneje do konca junija 2021, zatrjujejo na vladi.

Odločitev o uvedbi enotnega digitalnega potrdila glede covida-19, ki naj bi Evropejcem olajšal potovanja in prehajanje meja, morata potrditi še evropski svet in evropski parlament, a na NIJZ zagotavljajo, da se na to že pripravljajo. Vlada je ministrstvu za javno upravo, naložila da zagotovi vire in v sodelovanju s pristojnimi ministrstvi omogoči oddajo pristopnega obrazca za SmsPass prijavo na več točkah v po državi, kar je po navedbah vlade ključno, saj bodo digitalna zelena potrdila za potovanje izven Slovenije uporabljali vsi testirani, cepljeni in prebolevniki.

»Digitalno zeleno potrdilo bo predvidoma vsebovalo bistvene informacije, kot so ime in priimek, datum rojstva, datum izdaje, ustrezne informacije o cepivu, testu ali preboleli bolezni in edinstveno oznako,« pojasnjujejo na inštitutu. Opozarjajo, da bo to potrdilo izdano samo za covid-19, podatke pa bodo lahko hranile le matične države.

Predvidoma naj bi veljali enotni pogoji, a bodo države članice pri uvajanju ukrepov še vedno samostojne. FOTO: Leon Vidic/Delo
Predvidoma naj bi veljali enotni pogoji, a bodo države članice pri uvajanju ukrepov še vedno samostojne. FOTO: Leon Vidic/Delo

 

S potrdilom tudi na dogodke


»Preverjali se bosta zgolj veljavnost in pristnost potrdila, pri čemer se bo preverjalo, kdo ga je izdal in podpisal. Vsi zdravstveni podatki bodo v pristojnosti države članice, ki je digitalno zeleno potrdilo izdala,« dodajajo na NIJZ. Enotna potrdila naj bi bila priznana v vseh članicah EU in bodo pomagala zagotoviti preverjanje pristnosti potrdil. Vsi državljani in prebivalci EU naj bi bili z njim med potovanjem izvzeti iz omejitev prostega gibanja, vendar bodo države ne glede na enotno obliko potrdila še vedno imele možnost uvajati ukrepe samostojno, kar pomeni, da se bodo pogoji lahko razlikovali.

Omenjena potrdila pa ne bodo namenjena le prehajanju meja, ampak jih bo mogoče uporabljati tudi za obiske hotelov in drugih nastanitev, prireditev, gostinskih lokalov, skratka tam, kjer zdaj države zahtevajo tako imenovana potrdila PCT (pebolevnost, cepljenje ali testiranje).

Komentarji: