Slovenija

Zakonu o zaščiti živali se obeta podpora, kmetje žugajo z ustavno presojo

Ljubljana, 17. 10. 2023 11.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Poslanci so vnovič soočili mnenja glede novele zakona o zaščiti živali, na katero je državni svet zaradi neupoštevanja stroke in vprašljivosti nekaterih določb z ustavnopravnega vidika izglasoval odložilni veto. Podporo noveli so znova napovedali poslanci koalicije, medtem ko ji v opoziciji še naprej nasprotujejo. Še pred sejo DZ pa so predstavniki kmetijskih organizacij izrazili nasprotovanje predvidenim rešitvam. Če bo vnovič sprejeta, bodo zahtevali ustavno presojo, so napovedali.

Predsednik Sindikata kmetov Slovenije Anton Medved je v izjavi za medije pred današnjo sejo Državnega zbora (DZ) spomnil, da novela zakona o zaščiti živali ne uživa širše podpore veterinarske, kmetijske in pravne stroke, pa tudi tudi ne zakonodajno-pravne službe DZ. V noveli vidi neposreden napad na kmetijski sektor, saj da je usmerjena le v rejne živali, ne naslavlja pa težav, ki bi jih morala.

Če bo novela vnovič sprejeta, se bodo obrnili na ustavno sodišče, je napovedal. Prepričani so namreč, da bi lahko imela "neželene in nepričakovane posledice na celoten sektor ter tudi družbo kot celoto".

Državni zbor je novelo prvotno sprejel 20. septembra
Državni zbor je novelo prvotno sprejel 20. septembra FOTO: Shutterstock

Za rejne živali je v Sloveniji dobro poskrbljeno, "tako da ne prihaja do zlorab, če pa prihaja, prihaja v zelo majhnem številu", je zagotovil predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) Roman Žveglič. Zbornica po njegovih besedah vlaga velike napore v izobraževanje kmetov za dobrobit živali. "Predlagane rešitve bodo na kmetije vnašale samo veliko nezaupanje, nemir, bojazen, posledično se bodo seveda manjši kmetje raje odločali za opuščanje reje, kot pa da bi bili podvrženi takšnim nestrokovnim nadzorom," se boji Žveglič.

Predsednik Zadružne zveze Slovenije Borut Florjančič je na drugi strani opozoril, da je nadzor v obratih za mesno predelavo že vzpostavljen. Z ene strani ga izvaja uradni veterinar Urada RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, z druge pa tudi delavci, ki morajo imeti za svoje delo redna izobraževanja in opravljajo tudi izpite. "Z uvedbo videonadzora pridemo do kontradiktornosti dveh zakonov, zakona o varstvu osebnih podatkov in zakona o zaščiti živali. Kako naj se delodajalec odloči, kateri zakon velja?" je vprašal. V zadružni zvezi poleg tega problematizirajo tudi hrambo teh podatkov, ker da je velika možnost zlorab.

"Kmetice smo že od nekdaj skrbele za živali in to želimo delati tudi v naprej," je nadaljevala predsednica Zveze kmetic Slovenije Irena Ule. "Naš interes je, da živalim ponudimo udobje, da skrbimo za njihovo varnost," je zatrdila. Tudi sama je prepričana, da kmetje bolj kot pretirano regulacijo potrebujejo vzpodbudo, da bodo ostali na kmetijah, da bo kmetovanje privlačno za mlade, s tem pa bo poskrbljeno tudi za hrano.

Tudi mladi kmetje zahtevajo dober zakon za zaščito živali, "nedvoumen, razumljiv in seveda izvedljiv, pripravljen skupaj z vsemi deležniki, zakon, ki bo v največji možni meri zagotavljal in obravnaval zaščito vseh živali", je povedala predstavnica Zveze slovenske podeželske mladine Doris Letina. Kot je izpostavila, je pravna stroka v presoji skladnosti predloga zakona z ustavo ugotovila pomembne pomanjkljivosti in neskladja.

"Nesprejemljivo je, da naše zahteve niso slišane in da smo kmetje vedno znova primorani biti tisti, ki sprejemamo kompromise. Naša skupna odgovornost je, da vzpostavimo normalne pogoje za kmetijstvo, ne samo zaradi nas kmetov, mladih kmetov, temveč tudi zaradi vseh vas," je sklenila.

Poslanci znova podali svoja stališča o noveli 

Novela zakona o zaščiti živali med drugim predvideva ustanovitev prehodnih hlevov za odvzete živali, mobilne klavnice, popolno prepoved privezovanja psov in uporabe živali v cirkusih ter uvaja institut kvalificiranega prijavitelja. Predlagatelji, poslanci koalicijskih poslanskih skupin s prvopodpisano Meiro Hot (SD), so kot glavni cilj navedli večjo zaščito živali pred zanemarjanjem in zmanjšanje njihovega trpljenja.

Državni zbor (DZ) je novelo prvotno sprejel 20. septembra, teden dni pozneje pa je državni svet nanjo izglasoval veto. Ocenil je namreč, da pri oblikovanju sprejetih zakonskih rešitev za zaščito živali stroka, tako področna kot pravna, ni bila upoštevana. Obravnavani zakon obenem vsebuje nekatere določbe, ki so po mnenju državnih svetnikov vprašljive z vidika ustavnosti ter nepotrebne in nedorečene, je na današnji seji pojasnil državni svetnik Anton Medved. Posebej so nasprotovali popolni prepovedi privezovanja psov in uvedbi instituta kvalificiranega prijavitelja.

Poslanka Hotova je v imenu predlagateljev zakona znova zavrnila očitke, da novela predstavlja napad na kmete in degradacijo veterinarske stroke. "Še enkrat poudarjam, ne gre za napad na nikogar, ampak za iskreno željo narediti odločen in potreben korak naprej za večjo in boljšo zaščito živali," je dejala poslanka.

Na poslance sta se danes obrnila tudi predsednik neparlamentarne stranke SLS Marko Balažic in poslanec Evropskega parlamenta Franc Bogovič. V dopisu sta jih pozvala, naj obe noveli "zaradi površno dorečenih ukrepov", pomislekov kmetov, nevladnih organizacij in celotne stroke ter zadržkov z vidika varovanja ustavnopravnega reda zavrnejo. Kot sta navedla, kmetje že zdaj bijejo boj za obstanek, saj morajo spoštovati stroge standarde pridelave in sledljivosti hrane, ob tem pa se soočajo še z vremenskimi izzivi in "uničujočo cenovno politiko" trgovin.

Ena od predlagateljic zakona, poslanka Levice Tatjana Greif, je v predstavitvi poslanskih skupin opozorila, da se z izvrševanjem zakona podaljšuje stanje mučenja in trpinčenja živali. Ob tem je poudarila, da se s tem zakonom še ne bo doseglo cilja, temveč bo treba nasloviti še težave zaradi prenatrpanosti ter finančne in kadrovske podhranjenosti zavetišč.

Poslanec Svobode Tomaž Lah je izpostavil, da Slovenija na področju zakonodaje za zaščito živali do zadnjih zakonskih sprememb v letu 2021 ni naredila temeljnih premikov in je na tem področju zaostajala za naprednejšimi državami EU. Takratne spremembe pa se niso dotaknile nekaterih ključnih področij, ki jih zato naslavljajo v tem zakonu oz. jih bodo morali nasloviti v prihodnjih zakonodajnih spremembah.

Novele zakona o zaščiti živali pa na ponovnem glasovanju vnovič ne bodo podprli poslanci iz vrst opozicije. Tomaž Lisec (SDS) je spomnil na besede nekdanje kmetijske ministrice Irene Šinko, da so določene rešitve, ki jih predvideva novela, težko izvedljive oziroma neizvedljive. V SDS po besedah poslanca verjamejo, da bo zakon imel slabe posledice v praksi, in mu očitajo, da je uperjen predvsem v podeželje. Prepričani so namreč, da se kvalificirani prijavitelji ne bodo ukvarjali z zanemarjenjem živali v premajhnih garsonjerah, temveč bodo hodili zgolj po podeželju in nadzirali kmetije.

Da novelo zakona o zaščiti živali potrebujemo, se je strinjala poslanka Vida Čadonič Špelič (NSi), vendar mora biti po njenem mnenju pripravljena na podlagi strokovnih in znanstvenih dejstev. Opozorila je tudi na 14 strani dolgo poročilo zakonodajno-pravne službe DZ, v katerem je ta ocenila, da je zakon pomanjkljiv, da ne spoštuje načel pravne države, enakosti pred zakonom, varstva pravic posameznikov in varovanja zasebnosti lastnine.

DZ je novelo sprejel 20. septembra, državni svet pa je 27. septembra izglasoval veto. Poslanci bodo o noveli zakona znova odločali na glasovanju v sredo, za vnovično podporo mora za glasovati 46 poslanskih glasov. 

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (129)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Litlmen
18. 10. 2023 11.39
+2
Vprašanje poslancem:kaj je bilo prej ,jajce ali kura?
zmerni pesimist
18. 10. 2023 08.11
+5
Pekoči ti pa hitro v vojnik
Oknaj 4
17. 10. 2023 19.35
+4
Ti tečajniki bodo na državne stroške romali po podeželju kot jehove priče in mučili še tisto malo zagnanih kmetov na podeželju
smuuki
17. 10. 2023 18.46
+4
Bodoče tečajnike javno vprašam. Kako boste obravnavali lastnike psov ki cel dan sami čakajo lastnika da jih odpelje lulat in kakat torej na sprehod. Noben kmet ne muči svoje živali z zadrževanjem urina in blata do njegovega prihoda. Lastniki psov vsi do enega. Mar to ni resnično mučenje. A boste v dopoldanskem času torej čadu službe vstopali v stanovanja ali ste se sfokusirali zgolj na podeželje.
brezveze13
17. 10. 2023 18.30
+2
to na predlog prve dame
DKR
18. 10. 2023 08.34
+1
pekoči paradižnik
17. 10. 2023 16.01
-5
Glede na nasprotovanje, ki ga je povzročil zakon o zaščiti živali menim, da bi morali še zaostriti pogoja v tem zakonu, ker glede na odpor je na tem področju narobe vse, kar je lahko....
pekoči paradižnik
17. 10. 2023 15.58
-5
Slovenija moja dežela,.... brez janšizma.
smuuki
18. 10. 2023 11.11
+1
Se bojim da boste dosegli ravno nasprotno kar želite doseči. V bodoče bomo postali janševi volilci tudi tisti ki še nismo bili. Rezultat vas bo morda presenetil
rogla
17. 10. 2023 15.25
+5
Besedo naj ima stroka in ne politika!
smuuki
17. 10. 2023 18.15
+3
Tečajniki pa nikoli niso bili in ne bodo stroka. Če ne zaupamo fakultetno izobraženim veterinarjem,fakultetno izobraženim inšpektorjem nas tudi tečajniki ne bodo rešili. Danes brez tečaja mirno prijavite vsako nepravilnost in stroka mora odreagirati. Torej zaščita obstaja. Tem luzerjem hobi kvazi ljubitelhem živali pa nikoli ampak res nikoli za ceno življenja ne bom pustil šariti po posestvu
zurc
17. 10. 2023 15.21
+3
kmalu boste podeželski lastniki psov in mačk spali v pesjakih vaši ljubljenčki pa na vaših posteljah ,na toplem
Tičfirič
17. 10. 2023 15.17
+2
Horuk v leve čase
pekoči paradižnik
17. 10. 2023 15.58
-3
smuuki
18. 10. 2023 11.13
+1
Mislim da ste eden tistih ki bodo dosegli podvojitev glasov zanj. Očitno vas čaka grenko razočaranje
periot22
17. 10. 2023 15.01
+7
Tuji človek nima kaj iskati v hlevu!
smuuki
17. 10. 2023 18.17
+4
Da mi bodo te nadute mule prenašale bolezni iz hleva v hlev. Nikoli.
orkan Golan
17. 10. 2023 15.00
-2
Prvopodpisana se najbolj spozna na živali , saj izhaja iz slovenske družine , ki je že več generacij največji rejec avtohtonih pasem ....... !
pa saj bo vredu
17. 10. 2023 14.57
+7
Po enem hitrem tečaju dobimo živalskega inšpektorja. Ma ja. Smo videli kaj se je zgodilo, ko so ukinili policijsko šolo v Tacnu. Same puhoglavce z licenco za nošenje orožja.
Duši
17. 10. 2023 14.49
+11
Po duši sem socialist ampak tile današnji "kao" levi, so s takimi pristopi vsem v sramoto! Nobenega občutka nimajo več za realnost. In borijo se za tiste, ki nočejo delat, hkrati pa mečejo polena tistim, ki bi radi delali in pošteno zaslužili.
kivzfccz
17. 10. 2023 14.47
+8
Vsak kmet skrbi za svojo žival po najboljših močeh,saj od tega živi.Sedaj pa se spravlja pod isto streho zaradi par neodgovornih obicajno onemoglih podameznikov.r eho
zdravkob
17. 10. 2023 14.29
+9
Oni kar naslavljajo. Nič ne pomaga slovenščina. Briga njih. Psov se ne sme privezovati?! Pa ti ljudje res ne vedo kaj pomeni živeti na podeželju. In "kvalificirani prijavitelji"! Pa kaj se norčujejo iz države, v kateri pišejo zakone!?
JApajaDAja
17. 10. 2023 14.38
+1
v mestu imajo ,ker pač morajo,tudi tiste "na baterije" privezane na "ketne"...na vasi,daleč od mestnih luči,pa se to ne sme?
smuuki
18. 10. 2023 11.15
+1
Kakšna je razlika v obravnavi če prijavi kvalificiran prijavitelj ali samo prijavitelj. Naj mi kdo razloži ki o tem več ve od mene
lokson
17. 10. 2023 14.21
+1
Če bo treba, bomo pa zakon spremenili tako, da ne more nihče oporekati. Niti US. DR. Robert Golob
aijtfia
17. 10. 2023 14.20
+6
Naši svobodni levičarji se gredo dobesedno "živalsko farmo" tako ima že kokoš več pravic kot srednji sloj prebivalstva, ki ga načrtno uničujejo.
Ivar The Boneless
17. 10. 2023 14.04
+4
Tale vlada je enako slaba kot prejšnja. Ni čudno, da so jo mediji forsirali.
Ivar The Boneless
17. 10. 2023 14.06
+5
Kmalu bomo imeli za vse digitalne kartice in točke poslušnosti.
smuuki
18. 10. 2023 11.17
+1
Ja res se dela na temu. Če dela štalo na ulici orto levak se mu sprejme zakon za povračilo kazni. Neprilagojeni tega ne bomo nikoli deležni
smuuki
18. 10. 2023 11.18
+1
Na naših karticah piše moralno politično oporečen.
Apostol1
17. 10. 2023 13.45
+1
Včasih je bila na vasi skoraj vsaka hiša kmetija. Tudi naša in takrat smo živino lahko zaklali doma in nikoli nismo živali mučili , že takrat so obstajale pištole za zakol. pa tudi takrat smo že vedeli kaj so počeli v bližnji klavnici. na govejo žival so narisali tarčo in vanjo metali nože ali so bile takrat kakšne sankcije ne vem , vem pa da so to vedeli več ali manj vsi okolici. Zato se kmetje nimajo kaj prčiti, ker ali se lepo ali grdo ravna z živaljo to ve več ali manj skoraj vsakdo in tisti , ki delajo lepo z živalmi se nimajo kaj bati , če pride nekdo pogledat živali. ravno tako v klavnici . kar naj bo kamera in naj tudi snema . Ker še vedno so in bodo med ljudmi ljudje brez srca in čuta za trpljenje živali. Sem za ta zakon in vedno bom.
Delavec
17. 10. 2023 14.27
+4
Včasih je bila vaša kmetija zdaj ste jo pa zapravili tak ko marsikateri zdaj pa učita kmete kaj je prav ...lenuhi
kivzfccz
17. 10. 2023 14.43
+2
Apostol1
17. 10. 2023 17.11
+2
Delavec.......... Prvič , ti niti slučajno nisi oseba , ki bi mi lahko rekel lenuh . Drugič , nihče ni zapravil kmetije ne jaz ne moji in ne večina mojih sosedov , ki so tudi opustili manjše kmetije. Mi smo imeli dva do tri repa pa kakšnega pujsa , sosed je imel 10 repov in dve svinji , podobno je bilo z vsemi sosedi okoli mene in vsi so opustili kmetovanje, ker se ni več splačalo in prav nobeden ni lenuh, Predvidevam , da si od vseh komentatorjev ti največji in edini lenuh in menim , da se čisto nič nisem zmotil.