Le še slab mesec nas loči do enega najpomembnejših dni letošnjega leta za osnovnošolce, ki bodo v tem šolskem letu sprejeli odločitev, kam in kako naprej. Prav obisk izbrane šole na informativnem dnevu je lahko tista ključna prelomna točka, ki tlakuje nadaljnjo karierno pot mladih posameznikov.

Toda ne le karierno, ampak tudi življenjsko pot … Prav tovrsten pristop je tisti, ki odlikuje mariborsko III. gimnazijo, ki izstopa z rekom »Ne za šolo, za življenje se učimo«, pojasnjuje ravnateljica Marija Lešer, prof., ki poudari, da je omenjen rek vodilo njihovega dela z dijakinjami in dijaki.

Priljubljena mariborska III. gimnazija Maribor s svojo prepoznavno lokacijo na Gosposvetski cesti pod svojo streho združuje tri programe: program gimnazija, program gimnazija – športni oddelek in program predšolska vzgoja, ki jih bo mogoče spoznati tudi na bližajočih se informativnih dnevih.

»Na III. gimnaziji Maribor cenimo svobodo misli in govora ter spodbujamo ustvarjanje posameznikov v celotnem vzgojno-izobraževalnem procesu ter poudarjamo kritično presojo, radovednost, delavnost, intelektualno poštenost in skromnost,« dodaja ravnateljica, ki kot odliko gimnazije izpostavi tudi pristne, stalne stike tako med sodelavci kot med dijaki in starši.

Ravnateljica Marija Lešer pove še, da je cilj šolanja na III. gimnaziji Maribor gimnazijec, ki je opremljen z najrazličnejšim znanjem in veščinami ter je hkrati človek, ki ceni in spoštuje sočloveka in naravo.

Več kot šola

Kako slednje dosegajo in kako jim uspeva »učenje za življenje«? Ob najsodobnejših dognanjih in učnih pristopih učenje za življenje spodbujajo številni projekti in dejavnosti.

»Šola nudi tudi pestro izbiro obšolskih dejavnosti, ekskurzij in še marsičesa, kjer lahko dijakinje in dijaki najdejo način, kako kvalitetno preživeti prosti čas in razvijati in utrjevati iskrene in tople medčloveške odnose,« poudarja ravnateljica Marija Lešer, ki se posebej izpostavi številne Erasmus+ projekte ter različne oblike mednarodnega povezovanja.

Gimnazijski program

V gimnazijskem programu so dijakom omogočeni kvaliteten pouk in priprave na zaključek šolanja s splošno maturo, ki jim odpira možnosti vpisa na slovenske in tuje univerze.

Dijaki tekmujejo na najrazličnejših tekmovanjih iz znanja in dosegajo lepe uvrstitve. Ob pouku je razvita pestra ponudba obšolskih dejavnosti, ekskurzij po domovini in tujini ter najširši nabor obveznih in izbirnih vsebin. Šola se povezuje tudi z mednarodnim okoljem, izmenjavam dijakov zunaj države pa šola namenja še prav posebno pozornost.

Kjer so športniki slišani

Posebno mesto pa imajo na III. gimnaziji tudi mladi športniki, pri delu s katerimi šola kar najbolj jasno izkazuje svoj edinstven pristop do izobraževanja. »Športniki v tem obdobju veliko časa in energije vlagajo v treninge in tekmovanja,« pojasnjuje ravnateljica in dodaja:

»Pomembno je, da so v izobraževalnem sistemu deležni prilagoditev, ki jim omogočajo, da ostajajo na svoji želeni športni poti, hkrati pa so uspešni v izobraževalnemu sistemu, ki jim v gimnaziji nalaga vedno večjo obvezo in odgovornost. Na III. gimnaziji Maribor se vsa leta trudimo mladim športnikom pomagati na njihovi športno-izobraževalni poti, namreč zavedajo se, da so trud, odrekanja in prilagajanja za doseganje dobrih rezultatov, tako športnih kot učnih, v tem obdobju zelo veliki.«

Športni oddelek je namenjen dijakom – perspektivnim športnikom, ki intenzivno trenirajo in si želijo zaključiti izobraževanje z uspešno opravljeno splošno maturo.

Kjer se izoblikujejo bodoče vzgojiteljice in vzgojitelji

III. gimnazija Maribor je v Mariboru in okolici vsekakor prepoznavna tudi tudi po izobraževanju bodočih vzgojiteljev in vzgojiteljic, prispevek šole na področju predšolske vzgoje pa je glede na trenutno pomanjkanje kadrov na področju vzgoje in izobraževanja še bolj dragocen.

[[image_1_article_62276]]

»V programu predšolska vzgoja sledijo tradiciji, ki je v naši državi res izjemna, saj smo pred nekaj leti zabeležili 70-letnico delovanja programa,« se spominja ravnateljica: »Vsa štiri leta poteka praktično izobraževanje v vrtcih, učitelji se povezujejo z vrtci in omogočajo dijakom/dijakinjam čim višjo povezanost teoretičnih znanj z uporabo v praksi. Seveda pa lahko po končanem srednješolskem izobraževanju nadaljujete s študijem na višjih in visokošolskih programih in poglabljate svoja znanja.«