Slovenija

Prava izbira: prehransko ustreznejša ponudba obrokov

Ljubljana, 08. 08. 2022 11.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

NIJZ izpostavlja nov projekt, ki so ga razvili po dveh letih izvajanja in sliši na ime Prava izbira. Gre za simbol, ki omogoča gostincem izpostavitev višje kakovosti njihove ponudbe, potrošnikom pa omogoča lažjo prepoznavo in izbiro prehransko ustreznejših obrokov. Posebna pozornost je namenjena subvencionirani študentski prehrani.

Nacionalni program o prehrani in telesni dejavnosti za zdravje 2015–2025 – Dober tek, Slovenija, s sloganom "Zdravo uživaj & več gibaj", ima vizijo povečati in izboljšati ponudbo kakovostnih, zdravju koristnih obrokov pri ponudnikih v gostinstvu in turizmu. Zato je Ministrstvo za zdravje v okviru projekta "Dober tek, študent" finančno omogočila razvoj kriterijev in postopkov za pridobitev simbola Prava izbira. Na NIJZ so tako skupaj s Turistično gostinsko zbornico Slovenije za gostince pripravili sklop teoretičnih in praktičnih usposabljanj, ki vključujejo tudi udeležbo v demonstracijski kuhinji Društva kuharjev in slaščičarjev, razvili so kriterije za podeljevanje simbola ter priročnik za gostince Zakuhajmo pravo izbiro.

Glavni namen projekta je uveljavitev simbola Prava izbira za prehransko ustreznejšo ponudbo ne le pri čim več študentskih ponudnikih, ampak to možnost ponuditi tudi vsem ostalim gostinskim in turističnim ponudnikom, kot so zdravilišča, hoteli, restavracije, delavske menze, ipd., kjer prav tako obstajajo možnosti za izboljšave. Simbol Prava izbira označuje tudi prehransko ugodnejšo ponudbo obrokov.

Zelenjava na krožniku
Zelenjava na krožniku FOTO: Shutterstock

Država s subvencionirano študentsko prehrano zagotavlja študentom možnost rednega prehranjevanja v okviru gostinske ponudbe. Ta ukrep ima sicer veliko prednosti, vendar pa študentski obroki pogosto ne dosežejo svojega namena, ker so preveliki, nekakovostni ter pripravljeni na neustrezen način. NIJZ ter ministrstvo veliko pozornosti namenjata kakovosti subvencionirane študentske prehrane, ozaveščanju študentov glede izbire zdravju bolj koristne ponudbe, na drugi strani pa ponudnikom omogočajo stalno strokovno podporo. 

"Simbol Prava izbira gostincem omogoča izpostavitev višje kakovosti ponujenih obrokov, potrošnikom pa olajša njihovo prepoznavo," je izpostavila dr. Katja Povhe Jemec z Ministrstva za zdravje, ki še dodaja: "Verjamemo, da bo ta simbol, v katerega je bilo vloženega veliko truda, energije in zagnanosti, dobro sprejet tako med gostinskimi ponudniki kot gosti."

Raziskave prehranskih navad odrasle populacije kažejo, da se velik del aktivne populacije in študentov prehranjuje nezdravo. Mnogi izbirajo pretežno živila z manj ugodno prehransko sestavo. K temu veliko prispeva način življenja, predvsem pa ponudba obrokov, ki so mnogokrat energijsko prebogati in hranilno revni, z večjo vsebnostjo maščob, sladkorja in soli. To je eden izmed glavnih vzrokov, da ima kar dve tretjini odrasle populacije že prisotne dejavnike tveganja za nastanek bolezni nezdravega življenjskega sloga.

Vse večji delež prebivalcev se prehranjuje zunaj doma ali si na dom naroča dostavo obrokov. Po podatkih nacionalne prehranske raziskave SI.Menu kar 65 odstotkov odraslih redno malica in kar 20 odstotkov odraslih redno kosi na delovni dan zunaj doma. Sem sodijo tudi delovne organizacije, ki svojim zaposlenim nudijo obroke. Najverjetnejši razlogi so spremembe v delovnem času in številne obveznosti ter omejene možnosti priprave lastnih obrokov. 

Študentje imajo pomoč države, in sicer možnost koriščenja subvencionirane študentske prehrane pri ponudnikih, ki pa zaradi draginje postaja tudi vse težje uresničljiva. Zato postaja kakovost te ponudbe hrane vse pomembnejša. Draginja pa poleg neenakosti, ki jo povzroča pri potrošnikih, ker si določene ranljivejše skupine težje privoščijo dražje ter bolj zdrave obroke, težave povzroča tudi in predvsem pri gostincih, ki zaradi dražjih surovin in energentov težje zagotavljajo kakovostno ponudbo. Cenovno dostopni so predvsem prehransko neugodni obroki, zlasti po svoji hranilni in energijski vrednosti. Mnogi vsebujejo veliko maščob, soli in sladkorja, dodane imajo številne aditive, med njimi tudi ojačevalce okusov.

Cvrtje
Cvrtje FOTO: Thinkstock

Vodja projekta na NIJZ doc. dr. Matej Gregorič opozarja: "Takšni obroki so sprejemljivi le občasno, nikakor pa ne sodijo v okvir vsakodnevne prehrane. Po takšni prehrani lahko dobimo občutek preobremenjenosti prebavil, utrujenosti, zaspanosti, nezmožnosti koncentracije, kar zagotovo ne prispeva k večji delovni storilnosti, kakovostnemu študiju in zdravju nasploh."

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.