Zasebnost
Vsebinsko oglaševanje

Kaj morate vedeti o dedovanju

Oporoka olajša prenos premoženja na dediče, a ti se morajo zavedati, da lahko dedujejo tudi dolgove. Pojasnjujemo tudi, kako ravnati z različnimi vrstami zavarovanj.
15.05.2024 08:30
Čas branja: 3 min
Kaj morate vedeti o dedovanju
Foto: Shutterstock

Smrt bližnjega je vedno čustveno izjemno obremenjujoča, čeprav gre za starejšo ali pa bolno osebo. A na žalost ta neizogiben del življenja s sabo prinese vrsto praktičnih izzivov, na katere se svojci morajo odzvati. Čeprav se na čustveni šok ob smrti bližnjega ne morete pripraviti, pa lahko predhodno uredite nekatere pravne in premoženjske postopke.

Oporoka olajša številne tegobe

Smrt najbližjega, poleg začetnega čustvenega šoka, pogosto prinese številna naknadna finančna vprašanja in dileme. Predvsem, kadar morajo svojci po umrlem prevzeti finančne obveznosti (denimo plačevanje posojila) ali pa poskrbeti za šolanje otrok.

Zato je pravočasna priprava oporoke eno od najpomembnejših dejanj, s katerimi poskrbimo, da svojci precej lažje prebrodijo številne pravne in finančne ovire. Če umrli ne zapusti oporoke dedovanja, se premoženje deli najprej med dediče prvega dednega reda (otroci, vnuki in partner), če teh ni, pa med dediče drugega dednega reda (starši, bratje, sestre in njihovi potomci) ali dediče tretjega dednega reda (pokojnikovi stari starši po materini in očetovi strani). Zelo pomembno je, da zapustnik v oporoki pri delitvi premoženja upošteva vse zakonite dediče, da po njegovi smrti ne pride do sporov.

Oporoka je lahko napisana tudi na list papirja, a je veljavna le, če je lastnoročno napisana in tudi lastnoročno podpisana. Seveda je treba dediče obvestiti o tem, kje je shranjena. Lahko se shrani doma, pri notarju ali odvetniku. Pomemben element oporoke je datum zapisa. V primeru več oporok se vedno uporabi tista z najpoznejšim datumom.

Poznamo več vrst oporok:

  • lastnoročna oporoka;
  • ustna oporoka (veljavna samo v posebnih okoliščinah, ko ni mogoče sestaviti pisne oporoke);
  • pisna oporoka pred pričami (podpisati jo morata dve oporočno sposobni priči);
  • sodna oporoka (pripraviti in podpisati jo je treba na pristojnem okrajnem sodišču);
  • notarska oporoka (sestavi ali sprejme in potrdi jo notar).

Za uveljavljanje oporočne volje lahko določite izvršiteljev oporoke (enega ali več). Ti zagotovijo, da je pokojnikova volja spoštovana, poskrbijo za zapuščino in uredijo plačilo morebitnih dolgov.

Tri vrste dednopravnih pogodb

Če nismo prepričani, kako urediti prenos premoženja v zameno za skrb v starosti, je dobro vedeti, da pogodba o dosmrtnem preživljanju ni edina možnost. Je pa ta najpogosteje uporabljena.

Pogodba o dosmrtnem preživljanju pomeni dogovor, da zapustnik prepusti premoženje nekomu, ki se zaveže, da bo zanj skrbel, tako kot se dogovorita in zapišeta v pogodbi (ponujanje določene pomoči, nege in podobno). Skladno s takšno vrsto dednopravne pogodbe zapustnik ostane lastnik svojega premoženja do smrti.

Zelo podobna – po vsebini – je pogodba o preužitku. Razlikujeta pa se v časovnici prenosa premoženja. Po pogodbi o preužitku se namreč lastninska pravica prenese na dediča takoj ob podpisu pogodbe.

Tretja vrsta dednopravnih pogodb je izročilna pogodba. Ta je po vsebini podobna prej omenjenima dednima pogodbama, a se lahko sklene le med zapustnikom in potomci. Se pa morajo z njo strinjati vsi potomci.

Dedovanje dolgov

Marsikdo se morda ne zaveda, da lahko podedujemo tudi finančne obveznosti. Pogosto se v zapuščinah znajdejo minusi na bančnih računih ali gore neplačanih položnic. Če se po umrlem deduje denimo hiša in je ta obremenjena s posojilom, je tudi dolg predmet našega dedovanja.

Kaj storiti z življenjskimi, premoženjskimi in preostalimi zavarovanji pokojnika

Svojcem bodo prihranjene še dodatne skrbi, če bodo poleg oporoke in preostalih pomembnih dokumentov shranjena tudi zavarovanja, predvsem tista, pri katerih so upravičenci potomci. Pri Zavarovalnici Triglav svetujejo, da se pripravi in shrani tudi seznam vseh polic.

Vedeti je treba, da se postopki, ki so vezani na razna zavarovanja (prekinitve, uveljavljanja ali spremembe zavarovanj), začnejo s predložitvijo mrliškega lista.

Če je pokojni imel sklenjeno življenjsko zavarovanje, so do izplačila upravičene osebe, ki jih je določil zavarovalec na zavarovalni polici. »Osnovni namen sklenitve življenjskega zavarovanja je poskrbeti za finančno varnost bližnjih v primeru naše smrti. Upravičenec, lahko jih je tudi več, se določi ob sklenitvi zavarovanja, med trajanjem zavarovanja pa se lahko spremeni. Določi se lahko tudi, da izplačilo prejmejo zakoniti dediči, in ne konkretna oseba. Bistvenega pomena je, da o sklenitvi zavarovanja obvestite osebe, ki ste jih določili za upravičence,« svetujejo v Zavarovalnici Triglav.

Če je pokojni ali njegov delodajalec ob nastopu smrti vplačeval v prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje, bo zavarovalnica izplačala odkupno vrednost zbranih sredstev (znižano za izstopne stroške in akontacijo dohodnine). Če je bila smrt posledica nezgode, bo zavarovalnica dodatno izplačala zavarovalnino v višini sto odstotkov vrednosti sredstev, zbranih na osebnem računu.

"Dopolnilna in dodatna zdravstvena zavarovanja prekinejo svojci, morebitna preplačila oziroma bremena pa se urejajo v skladu s sklepom o dedovanju. Nekatera zavarovanja, denimo premoženjska, se nadaljujejo tudi po smrti, le ime zavarovalca oziroma zavarovanca je treba spremeniti," še dodajo na Zavarovalnici Triglav.


Vsebino omogoča Zavarovalnica Triglav.

Zavarovalnica Triglav je največja in najstarejša slovenska zavarovalnica, ki že več kot 115 let skrbi za vedno nove generacije zavarovancev.

Ne le avto, stanovanje pri Zavarovalnici Triglav lahko zavarujete tudi svoje kolo, psa in mobilni telefon. Številni zavarovanci nam zaupajo tudi pri sklenitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, turističnega zavarovanja in nezgodnih zavarovanj za otroke in odrasle.

Za vašo varnost skrbimo tudi z naprednimi mobilnimi aplikacijami: K varni vožnji vas spodbuja aplikacija DRAJV, s katero lahko privarčujete do 25 % pri sklenitvi avtomobilskega zavarovanja. Mobilna aplikacija Triglav Vreme pa vam omogoča, da na enem mestu spremljate vsa vremenska opozorila in napovedi.

 

 

FINANCE
Kaj se lahko naučimo od lanskih poplav?
PRO
Finance
Finance prPRO Kaj se lahko naučimo od lanskih poplav? (PRO)

Lanske katastrofalne poplave so bile posledica hudourniških voda. V pičlih 12 urah je padla četrtina povprečne letne količine padavin, kot je pade v Pomurju.

FINANCE
Kako preprosto je spletno sklepanje kaska pri Zavarovalnici Triglav
PRO
Finance
Finance prPRO Kako preprosto je spletno sklepanje kaska pri Zavarovalnici Triglav (PRO)

S kavča boste morali vstati le, če ne poznate števila prevoženih kilometrov vozila

FINANCE
Članki
(kalkulator) Kakšno zavarovalno vsoto življenjskega zavarovanja potrebujete
PRO
Članki
ČlankiFinance PRO (kalkulator) Kakšno zavarovalno vsoto življenjskega zavarovanja potrebujete (PRO)

Opozarjamo na tri vprašanja o življenjskem zavarovanju, na katera morda še vedno ne veste odgovora

FINANCE
Članki
Kako poteka delo avtomobilske asistence
PRO
Članki
ČlankiFinance PRO Kako poteka delo avtomobilske asistence (PRO)

Naj vam ne bo nerodno, če vam je zmanjkalo goriva

FINANCE
Članki
Kako lahko zavarujete sončno elektrarno, če vam jo uspe dobiti še pred zimo?
PRO
Članki
ČlankiFinance PRO Kako lahko zavarujete sončno elektrarno, če vam jo uspe dobiti še pred zimo? (PRO)

Številne Slovence že zdaj skrbijo zima in visoki stroški energentov, zato ne preseneča, da prodajalci sončnih elektrarn in toplotnih črpalk poročajo o rekordnem povpraševanju. A ocenjujejo, da povpraševanje še ni na predvideni – rekordni – ravni, ki naj bi jo dosegli po poletnih dopustih.

FINANCE
Članki
Kako poskrbeti za varnost profilov na družbenih omrežjih?
PRO
Članki
ČlankiFinance PRO Kako poskrbeti za varnost profilov na družbenih omrežjih? (PRO)

Ustvarjalci spletnih vsebin so pogosto tarča kraje profilov in kibernetskih napadov na platformah Instagram, Tiktok in Youtube. Podajamo nekaj ključnih nasvetov za boljšo varnost.

FINANCE
Članki
Kibervarnostna mreža lahko zmanjša škodo za 90 odstotkov
PRO
Članki
ČlankiFinance PRO Kibervarnostna mreža lahko zmanjša škodo za 90 odstotkov (PRO)

Med strateškimi tehnološkimi trendi se vedno znova znajde zagotavljanje kibernetske varnosti. Slovenska podjetja bi morala prisluhniti, saj so mnoga slabo zaščitena pred varnostnimi tveganji kibernetskih napadov.

FINANCE
Članki
TOP 9 pametnih telefonov za poslovne uporabnike
PRO
Članki
ČlankiFinance PRO TOP 9 pametnih telefonov za poslovne uporabnike (PRO)

Na lestvici Techradarja prevladujeta Samsung in Apple, a se je na prvo mesta povzpela Nokia