Inšpektor

Biti v Sloveniji star

Ljubljana, 20. 06. 2020 10.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
24UR Inšpektor
Komentarji
69

Vsi bomo enkrat stari, vsi se bojimo, kaj nas takrat čaka. Številni imate starše, stare starše v domovih za starejše, mnogi zanje skrbite sami. Mnogi od vas ste tudi sami v domovih za starejše ali pa živite doma, morda skrbite za svojega obnemoglega zakonca, partnerja ... To je tema, ki zadeva prav vse. Celotno družbo. In težav – ker jih je politika ves čas zanemarjala in si zatiskala oči – je ogromno. Nizke pokojnine, revščina, pomanjkanje prostora v domovih za starejše, neurejeno področje dolgotrajne oskrbe, demenca, starizem ... Za vsem tem pa konkretne zgodbe in usode.

O vsem tem, torej sistematičnem pregledu težav, ki zadevajo starejšo populacijo v Sloveniji, smo govorili v današnji rubriki 24ur Inšpektor, ki je bila hkrati zaključek celotedenskega sistematičnega pretresanja in analiziranja te teme v okviru projekta Dejstva. Da bi težave dobile rešitve. Zato podatki, pričevanja, analize, slabi primeri in dobre prakse ... z novinarjem Miho Drozgom.

Na zgodbe starejših na robu družbe že leta glasno opozarja tudi Ninna Kozorog, humanitarka, predsednica društva Humanitarček, sicer specialistka nevrologije na Nevrokirurškem oddelku UKC Maribor: "Če si ti star, če veš, da nimaš svojcev, enostavno nimaš tiste lučke na koncu tunela, ko veš, da enostavno, ko ne boš mogel več skrbeti sam zase, ne bo nihče poskrbel zate. In ogromno naših starostnikov nam reče, bom zdaj navedla: vse, kar lahko naredim je, da crknem."

Zaradi starosti ali zdravstvenega stanja pomoč drugih potrebuje že vsak peti Slovenec. Spremembe so – je jasna Ninna Kozorog – zato nujne. Najprej si morata država in družba nehati zatiskati oči in se nehati delati, da problema ni. "Če mi vemo, da ima nekdo 320 evrov pokojnine, ve recimo finančna uprava ... zakaj potem temu starostniku mi ne pošljemo domov avtomatsko formularja za varstveni dodatek. / ... / vedno rečem, z vsem spoštovanjem do Fursa – položnica Fursa me vedno najde – potem bomo tudi te starostnike na tak način našli. Predvsem pa moramo v tem primeru razbiti to stigmo, da je recimo izredna finančna pomoč ali pa varstveni dodatek nekaj, kar morajo vračati."

Demografska slika Slovenije je jasna in znana, definirata jo dve temeljni značilnosti: nizka rodnost in – posledično – hitro staranje prebivalstva. Po podatkih statističnega urada je v Sloveniji danes več kot 420 tisoč prebivalcev, starejših od 65 let. Čez pet let jih bo več kot 470 tisoč, leta 2030 več kot pol milijona. Čez 30 let bo starejši od 65 let že vsak tretji prebivalec Slovenije. A če podatke pogledamo še natančneje – pojasnjuje strokovnjak za demografska vprašanja dr. Janez Malačič – je slika še bolj skrb vzbujajoča. "Že več desetletij imamo trend, da delež najbolj starih, lahko ga različno opredelite, recimo 80 in več let ali pa 85 in več let, ta zadnji je najbolj običajen, pa še hitreje, bistveno hitreje narašča kot delež 65 in več let starih. To pa so tisti, za katere je v resnici treba poskrbeti, zdaj bodisi na ravni družbe ali pa na družinski ravni v okviru te dolgotrajne oskrbe." Število upokojencev se počasi, a vztrajno približuje številu delovno aktivnih. Če so še pred 40 leti za enega upokojenca delali trije zaposleni, je danes to razmerje le še 1 proti 1,6. Izdatki za pokojnine bodo – kažejo projekcije – v prihodnjih letih skokovito rasli.

Slovenija trenutno za dolgotrajno oskrbo namenja le 0,94 odstotka BDP, evropsko povprečje je 1,4 odstotka – črno sliko na tem področju povzema vršilec dolžnosti sekretarja Skupnosti socialnih zavodov Slovenije Denis Sahernik: "Še vedno ugotavljamo, da skrb za starejše ni prioriteta naše države. Trenutno lahko starostnik v Sloveniji z neko občutnejšo potrebo po tuji pomoči pričakuje, da bo od države iz javnih virov dobil le povrnjeno v višini 30 odstotkov vseh stroškov. In to nas uvršča na sam rep držav glede sofinanciranja države."

Še bolj skrb vzbujajoče so ugotovitve računskega sodišča. Država denimo leta 2016 za skoraj 90 (89,4) odstotkov potencialnih upravičencev do različnih storitev socialnega varstva ni imela podatkov, ali, koliko in kakšno pomoč bi potrebovali. Država torej ne ve, koliko ljudi je ostalo brez potrebne pomoči. Primarijka Mojca Muršec, vodja Enote za psihogeriatrijo na Oddelku za psihiatrijo UKC Maribor, je zato povsem jasna: "Starostniki so večkrat prepuščeni sami sebi, morda svojim družinam. To je ključen problem. So osamljeni, žalostni, velikokrat tudi ekonomsko močno prikrajšani, ne zmorejo niti več normalno preživljati tistega svojega vsakdana."

Da sistem pomoči starejšim ne deluje, Mojca Muršec opozarja že leta. In ne govori na pamet. Na enoti za geriatrijo Oddelka za psihiatrijo UKC Maribor, ki ga vodi, letno zdravijo več kot 500 starostnikov z različnimi duševnimi motnjami. 34 razpoložljivih postelj je ves čas zasedenih. "Približno polovica teh bolnikov, ki pride k nam, ima demenco v enem pač svojih obdobij, večina je depresivnih, žalostnih, anksioznih, imajo težave morda v soočanju s svojim okoljem, morda imajo partnerske težave, razmišljajo o samomoru, samomorilni bolniki, skratka, v bistvu gre za eno psihiatrično obravnavo starejših, eno tako celostno obravnavo starejših v našem okolju." Čeprav starostnike zdravijo celostno, nudijo jim tudi socialno pomoč, psihološko podporo, pomagajo osmisliti življenje ... je težava predvsem, ker ni povezanosti z drugimi institucijami. "Nihče od nas ne ve, kaj kdo drug počne. In ko je enkrat, ko imamo starejšega pacienta hospitaliziranega, težko naredimo mrežo pomoči izven naše ustanove. Ker to ni samo to, da jih zdravstveno oskrbimo, da jim pozdravimo tisto osnovno duševno motnjo, zaradi katere pridejo k nam, ampak so potrebe mnogo širše. Potrebe po druženju, po pomoči na domu. Konec koncev tudi potrebe, da ... po transportu, po morda manjši pomoči na domu, v hiši, izven nje ..."

Slovenija medtem še vedno nima geriatrične bolnišnice, kjer bi preučevali, preprečevali, lajšali in zdravili izključno starostne bolezni. Tudi posamezni oddelki so prej izjema kot pravilo. Je ena od le šestih evropskih držav, ki nima niti specialističnega študija geriatrije. Žalostno dejstvo je: starejši prebivalci so že dolgo na stranskem tiru. Živimo v družbi, ki slavi kult mladosti. Če nisi mlad, funkcionalen, sposoben ustvarjati, izgubiš vrednost. Ne, ne izgubiš je, vzamejo ti jo. Sistem te izvrže. Starizem – sistematično stereotipiziranje, zapostavljanje in diskriminacija starejših – je tudi v Sloveniji še kako prisoten, je jasen prof. dr. Zvezdan Pirtošek, predstojnik katedre za nevrologijo na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani, zdravnik na Nevrološki kliniki UKC Ljubljana. A bolj kot s tem, kako ga odpraviti, kako pomagati starejšim, sprejeti nujno potrebni zakon o dolgotrajni oskrbi, se je politika ves ta čas ukvarjala sama s sabo. "Pri skorajda vseh vladah sem imel ta občutek preigravanja, skorajda otročjega preigravanja ministrstva za zdravje z ministrstvom za socialo. In pravzaprav dostikrat sem imel ta občutek, da nas bolj vodi misel na volitve, ki bodo čez leto ali leto, kot pa recimo neka vizija življenja našega naroda, mladih in starih čez desetletja in v naslednja stoletja," pove dr. Pirtošek za 24ur Inšpektor. 

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (69)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bojer
16. 10. 2020 20.40
Trenutno kaže na dejstvo, da v naši državi, preprosto, ne smeš ostaret, ker se ti piše slabo. Žal, kruto.
User1536496
18. 07. 2020 20.30
+2
Crknili bomo, ceprav smo napredna zahodna civilizacija, spostovanje in etika sta na nuli. In prav nam je.
dante
08. 07. 2020 09.44
+0
lepo je v našid omovini biti mlad, v deželi kjer so si ljudje kot......
joe brasco
21. 06. 2020 14.33
+4
Bolje biti pijan nego star...
korintos25
21. 06. 2020 18.47
+1
Če si star in malo pod gasom tudi gre. hahaha
TistoPravo
21. 06. 2020 13.27
+4
Kaj kmalu moraš ne glede na to kje na svetu si, preusmeriti fokus lastnega življenja iz materializma proti zdravju. Kar ti je proti dvajsetim, tridesetim...samoumevno, moraš proti štiridesetih in pedesetim dati pod antivirusno zaščito......mlajši potrebujejo prostor, in je problem če ga ne dobijo..,hkrati pa se starejši izmozgajo do konca...seveda pa ima srečo tisti, ki je do tridesetega že veliko izkušenj pridobil...tega se pač ne da kupiti v supermarketu. In to potem lahko furaš v štiridesetih sebi v prit, drugače ti pa tisoč dohtarjev in držav ne sestavi recepta za stara leta...
brabusednet
21. 06. 2020 10.49
+3
Nekdanji komunisti in sedanji levičarji že 75 let sproti zapravljajo denar,katerega smo delavci v pokojninsko blagajno plačevali.S tem denarjem ste plačevali socijalni mir.Sedaj je denarja zmanjkalo za eno in drugo.Ta politika ekonomije levičarstva se je sesula v prah.Vedno ste gospodarili in živeli iz rok v usta.Nazadnje pa propadli in v novi državi počnete isto.Ta pa samo,da ste na oblasti in si kopujete socijalni mir.Menim,da je tega konec in bo treba to ekonomijo zavreč.
simonaas
21. 06. 2020 11.06
+1
Denar ki ste ga penzionisti vlagali, ste ga ze zdavnaj zapravili. Se posedej tisti ki so vec kot 20 let v penziji
brabusednet
21. 06. 2020 10.38
+4
Kako tak problem,če levičarji 25 let krojite usodo starostnikom.Naredili niste nič in bi radi spet vladali.Res mislite,da je narod naumen in tega ne vidi.
ahim1225
21. 06. 2020 09.10
+1
Sedanja vlada saj razmišlja o demografskem skladu, dosedanje vlade tudi tega niso zmogle.
Sirius.2
21. 06. 2020 08.41
+5
Juga je bila zakon.
ahim1225
21. 06. 2020 09.08
-3
Si...! Kaj pa je bilo tako dobrega v "jugi"? NIČ ni bilo dobrega, sama šlamastika!
Kollerik
21. 06. 2020 10.17
+2
ahim mulo, daj nam no ti razloži, ko si takrat še po očetovih prašnikih plaval....
FAUSTOS1
20. 06. 2020 21.57
+5
strahovlada sds in dva sateliza kvizlingov desus in smc-so se odločili da starejši morajo dobiti velik x in to pomeni da sote odpisali oz boš umrl v neki sobici v domu,ker vlada dala je X-še nikoli niti v vojni nismo delali take triaže za istrebljenje starejših-desus in smc sta stranki ki jih nikoli po volitvah ne bomo več imeli,vsi ki so paktirali z sds so propadli,vsaj nekaj pravice.
pomlad14
20. 06. 2020 21.32
+7
Vun iz te države, pa bo bolje.
Malo_sutra
20. 06. 2020 21.30
+8
Star al mlad al srednji. Vse je to kr neki res. Tok zalostno vse skupaj da bi se clovek ze zdej lahk v miru ulegel na žalah da ne gleda te zalosti.
pomlad14
20. 06. 2020 21.29
+3
"Vsi bomo enkrat stari", b...i brez primere. Vsi ne bodo dočakali starosti, ker bodo že prej umrli, nerazgledani novinarji.
Kollerik
20. 06. 2020 21.28
+1
Biti v Sloveniji star pomeni biti odveč, strošek in zajedalstvo.... kaj ne namaziljeni klovn Pahor in faši*st Jashari....
devlon
20. 06. 2020 21.10
+4
groza, kaj nas vse še čaka. bolje, da ne vemo
RdecaZvezda
20. 06. 2020 18.26
+12
Starati se,pomeni biti vedno bolj kaznovan za zločin,ki ga nisi zagrešil.
oježeš
20. 06. 2020 17.05
+25
Največji, večni problem je, ko vladniki, poslanci in drugi vodilni ter politiki dobijo odlične palče, kaj delajo ali ne. Imajo denarja, da jih ne skrbi za starost, ker so prepričani, da bodo do konca v politiki in vlekli denar. Zato tudi ni interesa, da se kaj naredi za državljane, niti toliko nismo vredni, da bi po 40 letih delovne dobe dobili pokojnino saj tako visoko, da bi lahko sami plačali oskrbo v kakem domu in imeli še za kak skromen priboljšek. Saj starejši ne rabijo veliko, nimajo velikih zahtev, pa na žalost marsikdo niti spodobnega preživetja do konca dni.
Merlie
20. 06. 2020 16.26
-9
Tako je ko za ljudi skrbi socializem,. komunisti in taki kot so Židan, Fajonka, Mesc in ostali. Zato pa fejst na glas SMRT Komunizmu, Fajonizmu še za WC papir ne bo.
FAUSTOS1
20. 06. 2020 21.59
+4
tudi komunisti niso nikoli pustili statrejši h ali bolanih ali ranjenih to dela le sds profašistična vlada.
brabusednet
21. 06. 2020 10.42
-1
Norc neumen,stanje ti vse pove in tudi,kdo je vladal 25 let na 50 podlage.
Petur
20. 06. 2020 13.15
+18
vsaka vlada,pa se obmetava z poniknjenimi milioni,pa se posmehujejo se neki pocivalski.
lotmerzanec
20. 06. 2020 12.38
+26
Vse to je res vendar me močno moti,da tega problema ni bilo zadnjih 12 let pa smo zadnjih 5 imeli kar lepo gospodarsko rast!! Ta problem se je pojavil z nastopom sedanje vlade,ki je šla skozi korona krizo in po napovedih bi naj bil padec gospodarske rasti za 7%!! Sedaj so se pojavili "lačni otroci" skrb za starejše je močno narasla! Štrukelj in ostali sindikati JS hočejo dvig regresa za zaposlene!? Mislim,da je to nerealno in sramotno do sedaj mediji niste videli teh problemov sedaj so pa kar naenkrat tukaj!! Prejšnje vlade so "ustanovile" 27000 nevladnih organizacij,ki na letni ravni pokasirajo 1,3 miljarde evrov!! Ukinimo financiranje nevladnikov in denar dajmo starejšim pa bo problem rešen!!
yanay
20. 06. 2020 13.47
+17
Nevladne organizacije so še najmanjše zlo. Sploh se ne zavedamo, koliko različnih lobijev in drugih parazitov, ki delujejo na nam skritih nivojih, se pase pri državnem koritu. Nekaj milijard javnega denarja, vsako leto enostavno sublimira v žepe teh potuhnjencev!