Kakšna bo zima?

Kljub podražitvam na slovenskih smučiščih pričakujejo dober obisk

Barbara Furman, Janže Fric
23. 12. 2022, 18.13
Deli članek:

Na Rogli so prve smučarje v novi sezoni sprejeli 12. decembra, na Golteh jih bodo ta konec tedna, na Celjski koči bodo smučišče odprli predvidoma 1. januarja, otroško bo pripravljeno že med božičnimi prazniki.

Novi tednik
Cene smučarskih vozovnic so v povprečju za osem odstotkov višje.

Če je bilo v zadnjih dveh letih glavno vprašanje, kakšni bodo pogoji na smučiščih zaradi epidemije covida-19, je letos skupni imenovalec podražitev. Smučišča so veliki porabniki električne energije, ta pa se je v zadnjih mesecih močno podražila. Zato so cene smučarskih vozovnic na slovenskih smučiščih letos višje za od pet do deset odstotkov.

Rogla: gospodarno z energijo

Na Rogli so prve smučarje v tej sezoni sprejeli 12. decembra. Smučišča na nadmorski višini 1517 metrov se razprostirajo na približno 100 hektarjih. Enajst vlečnic in dve sedežnici prevažajo goste do urejenih smučarskih prog, za ljubitelje teka na smučeh je na voljo deset kilometrov urejenih prog. Adrenalinsko sankališče Zlodejevo je odprto od četrtka do nedelje, med šolskimi počitnicami in prazniki bo odprtovsak dan. V hotelu Planja se bodo gosti to zimo lahko razvajali v novem masažnem bazenu in otroškem čofotalniku.

V podjetju Unitur, ki upravlja turistična centra Rogla in Terme Zreče, pravijo, da so bili zaradi občutne rasti stroškov, predvsem energentov, primorani smučarske vozovnice to zimo podražiti za osem odstotkov. Dnevna smučarska vozovnica za odrasle stane 39 evrov, za otroke 23 evrov.

Skoraj 215 tisoč smučarjev

Na Rogli kljub višjim cenam pričakujejo dober obisk. Z lanskim so bili zadovoljni, saj so v 122 smučarskih dneh gostili 214.869 obiskovalcev; prevladovali so Slovenci, med tujci je bilo največ Hrvatov in Madžarov.

»Zavedamo se, da nas ob občutni rasti cen živil, energentov in drugih dobrin ter zaradi epidemioloških razmer in negotovosti na trgu delovne sile čaka še precej izzivov, a kljub nekaterim črnogledim napovedim in negotovim razmeram pričakujemo uspešno zimsko sezono. Zavedamo se, da se bomo morali hitro in učinkovito prilagajati razmeram, predvsem glede gospodarnega ravnanja z energijo in glede optimizacije operativnih procesov,« navaja Tina Tinta Kovačič iz Uniturja.

Novi tednik
Utrinek iz lanske smučarske sezone na Celjski koči.

Po sodelavce v tujino

Tudi to zimo so na Rogli največ pozornosti namenili vsebini in kakovosti ponudbe na področju športa in rekreacije ter dobrega počutja (velnesa) in kulinarike. »Za zadostno količino snega in kakovostno snežno podlago bomo v letošnji sezoni poskrbeli tudi s petimi novimi topovi za tehnično zasneževanje, ki sodijo med najsodobnejše tovrstne naprave pri tako imenovanih mejnih vremenskih in temperaturnih pogojih,« dodaja Tina Tinta Kovačič, pri čemer priznava, da so imeli v Uniturju kar nekaj težav pri zagotavljanju potrebnega kadra. »Dodatne sodelavce zagotavljamo na različne načine. V delovne procese smo vključili več študentov, dijakov in upokojencev. Poslužujemo se tudi drugih oblik sodelovanja, ki jih omogoča zakonodaja. Ustrezno usposobljeno delovno silo iščemo tudi v tujini.«

Šestsedežnica

Medtem se v Uniturju pripravljajo na gradnjo pokrite in ogrevane šestsedežnice, ki bo smučarje na Rogli prevažala naslednjo zimo. Gre za 11 milijonov evrov vredno pridobitev, osem milijonov je zagotovilo gospodarsko ministrstvo.

Kot je pojasnila izvršna direktorica Uniturja Barbara Soršak, bo nova šestsedežnica zamenjala vlečnici Mašinžaga I in Mašinžaga II, ki sta bili postavljeni leta 1980. »Šestsedežnica bo opremljena z najsodobnejšo tehnologijo. S tem se prilagajamo pričakovanjem in željam gostov ter dvigujemo kakovost na področju zimskega turizma. Prepričani smo, da bo šestsedežnica goste na Roglo privabljala tudi zunaj smučarske sezone,« poudarja Soršakova.

Na Rogli nameravajo urediti tudi leteči tobogan, ki bo po mnenju predstavnikov Uniturja obiskovalcem zagotavljal izvirno doživetje. Uredili bodo novi progi za gorsko kolesarstvo, ki bosta prilagojeni družinam, ter gozdni izziv v neokrnjeni naravi smučarskega centra. Gradbeno dovoljenje za omenjene novosti so že pridobili, glavnino del bodo izvajali po koncu letošnje zimske sezone.

Celjska koča: na prvi novoletni dan

Le streljaj iz Celja se pod Tolstim vrhom na štirih hektarjih in 834 metrih nadmorske višine razteza smučarski center Celjska koča. Otroško smučišče bodo odprli med božičnimi prazniki, smučišče za odrasle pa predvidoma 1. januarja. Čeprav smučarski center Celjska koča spada med manjše, ima vse, kar imajo veliki, pravijo obiskovalci. Dve posodobljeni vlečni napravi lahko prepeljeta 900 smučarjev na uro, premorejo sistem umetnega zasneževanja s kompaktnim snegom, omogočajo tudi nočno smuko.

Minulo zimo je približno osem tisoč smučarjev obiskalo smučišče Celjska koča, takšen obisk si želijo tudi letos. Po besedah Gregorja Bezlaja iz ZPO Celje so jim lanske vremenske razmere omogočile 75 obratovalnih smučarskih dni, gosti so pri njih smučali še v prvem tednu marca. V tem času je vlečnica Celjska koča 1 opravila 108 tisoč prevozov. Kot še pravi Bezlaj, so ponosni, da je smučišče Celjska koča v lanskem vseslovenskem izboru naj smučišč v kategoriji malih smučišč osvojilo tretje mesto.

Cenovno ugodnejši

Ta mesec se pospešeno pripravljajo na začetek zimske sezone. »Ocenjujemo, da bomo otroško smučišče odprli med božičnimi prazniki, smučišče Celjska koča pa 1. januarja. Začetek smučarske sezone je odvisen od vremenskih razmer. S tem mislim tako na snežne padavine kot na dovolj nizke temperature, ki jih potrebujemo za izdelavo kompaktnega snega,« dodaja Gregor Bezlaj.

Cene smučarskih vozovnic so bile na Celjski koči zadnje štiri zime nespremenjene in med najugodnejšimi v Sloveniji. Takšne ostajajo kljub letošnji podražitvi. Celodnevna smučarska vozovnica za odrasle stane 20 evrov, za otroke 12 evrov, za dijake, študente in upokojence pa 14 evrov. Brezplačno lahko na Celjski koči smučajo upokojenci, ki so starejši od 70 let, osebe z invalidnostjo, otroci s posebnimi potrebami, tudi slepi in slabovidni ter njihovi spremljevalci.

Novi tednik
Na Rogli kljub višjim cenam pričakujejo dober obisk.

V iskanju sodelavcev

Ker se tudi v smučarskem centru Celjska koča zavedajo, da se po smučanju še kako prileže okrepčilo, so po besedah Lucije Pritržnik, vodje marketinga pri podjetju Gostinstvo Pišek, tudi to zimo v hotelu in restavraciji Celjska koča pripravili posebno zimsko ponudbo, ki med drugim vključuje različne vroče napitke, tudi na kuhano vino niso pozabili.

Ob tem Pritržnikova pravi, da se podobno kot številni delodajalci v turizmu soočajo s pomanjkanjem primernega kadra. »Trenutno so razmere takšne, da je povpraševanje po delovni sili večje od ponudbe. Žal je gostinski poklic zadnja leta iz različnih vzrokov izgubil veljavo, ljudje zapuščajo delovna mesta v gostinstvu, razmere so dodatno zaostrili epidemija covida-19 in z njo povezani preventivni ukrepi. Vse to so razlogi, da se vse manj ljudi odloča za poklice v gostinstvu, gostinci pa iščejo delo v drugih panogah. Pri nas si prizadevamo poiskati čim boljše sodelavce. Včasih smo pri tem bolj, včasih manj uspešni. Kader iščemo predvsem na osnovi priporočil in tudi poznanstev,« pojasnjuje.

Rekracijski center Golte: do smučišča z nihalko

Na Golteh bodo prve smučarje sprejeli danes, 23. decembra. Odprli bodo smučišča in nihalko, ki obiskovalce v osmih minutah z nadmorske višine 490 metrov pripelje do hotela Montis na nadmorski višini 1410 metrov. Nihalka je dolga 3265 metrov in je tako najdaljša gondolska žičnica v Sloveniji.

Za celodnevno smučanje na Golteh bo to zimo treba odšteti 39 evrov. Celodnevna smučarska vozovnica za otroke stane 24,50 evra, za dijake, študente in upokojence 34,50 evra. Na Golteh prevladujejo slovenski smučarji, prihajajo pa tudi gosti iz Hrvaške, Madžarske in Avstrije.

Štirisedežnici

Kot še pravi Anže Korenjak iz Rekreacijskega centra Golte, jim je kljub vsesplošnemu pomanjkanju kadra v turizmu uspelo zagotoviti dovolj osebja, da bodo zimsko sezono lahko izpeljali tako, kot so si zamislili.

Večjih novosti za ljubitelje zimskih radosti letos niso pripravili, se pa obetajo naslednjo zimo. »Naslednjo zimo bomo na Golteh uredili sodobni štirisedežnici, ki bosta nadomestili dotrajano žičnico in dvosedežnico Smrekovec. Obratovati bosta začeli v zimski sezoni 2023/2024. Nekaj novosti pripravljamo tudi za poletno turistično sezono. Popestrili bomo ponudbo dejavnosti na prostem. Med drugim načrtujemo ureditev otroškega adrenalinskega parka in gigantske gugalnice ter še nekaj drugih zanimivosti za obiskovalce,« dodaja Korenjak.

Paradni konj turizma

Kot pravi mozirski župan Ivan Suhoveršnik, je Rekreacijski center Golte paradni konj turizma v občini Mozirje. »Veseli me, da je bila minula zimska sezona po zagotovilih lastnikov ena najuspešnejših. Želim si, da bi bil utrip na Golteh živahen vse leto. V ta namen je potrebnih še kar nekaj vlaganj. Letos so lastniki posodobili vodovod in zamenjali nosilno žico pri vlečnici. Za prihodnje leto napovedujejo posodobitve vlečnic ter ureditev ziplina – gre za doživetje adrenalinskega spuščanja po jekleni vrvi. Občina Mozirje je Rekreacijskemu centru Golte ves čas stala ob strani in tako bo tudi v prihodnje,« napoveduje župan.

V razvojnem programu občine Mozirje je razvoj turizma med prednostnimi nalogami. Za to je bilo po besedah župana Suhoveršnika v minulih letih vloženega veliko občinskega denarja. »Za uspešen turistični razvoj v lokalni skupnosti so pomembne naravne in kulturne danosti ter prizadevnost posameznikov, občina pa mora zagotoviti potrebno infrastrukturo. Zato z naložbami v turizem tudi v naslednjih letih ne bomo skoparili.«