Slovenija

Delo v pro bono ambulanti: 'Bolniki pogosto razkrijejo težke osebne zgodbe'

Ljubljana, 07. 03. 2024 16.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, U.Z.
Komentarji
2

V ambulanti s posvetovalnico za osebe brez zdravstvenega zavarovanja na Mislejevi ulici v Ljubljani so na novinarski konferenci povabili vse osebe brez zdravstvenega zavarovanja, da jih obiščejo. V prihodnosti se želijo posvetiti tudi preventivi in bolnikom pomagati, preden se zaradi svoje bolezni soočijo z resnimi zapleti.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Kdo obiskuje pro bono ambulante?
    02:32
    Iz 24UR: Kdo obiskuje pro bono ambulante?
  • Iz SVETA: Ljubljanska pro bono ambulanta
    02:38
    Iz SVETA: Ljubljanska pro bono ambulanta

 

Delo v pro bono ambulanti je po besedah vodje ambulante in družinske zdravnice v Zdravstvenem domu Ljubljana Nene Kopčavar Guček zelo drugačno kot v drugih ambulantah. "Sem zahajajo ljudje brez zdravstvenega zavarovanja, zato zavarovalnica ne igra nobene vloge, naslanjamo se le na stroko, etiko in empatijo. Administrativnih omejitev tukaj nimamo, imamo pa številne materialne omejitve, ki nam predstavljajo izzive, ki jih kreativno in sproti rešujemo tudi multidisciplinarno," je pojasnila.

V pro bono ambulanti so v letošnjem letu obravnavali 106 bolnikov.
V pro bono ambulanti so v letošnjem letu obravnavali 106 bolnikov. FOTO: Shutterstock

Medicinska sestra Martina Petric je pojasnila, da so v ambulanti v letošnjem letu obravnavali 106 bolnikov. Najpogosteje v ambulanti obravnavajo trebušne težave, sezonska prehladna in druga obolenja, težave s sečili, hrbtenico in visok krvni tlak. Srečajo se tudi z nespečnostjo, depresivnimi motnjami, poškodbami, alkoholizmom in sladkorno boleznijo. V ambulanti opravijo tudi cepljenje otrok, ginekološke preglede in ženskam nudijo kontracepcijo.

Petriceva je pojasnila, da se posamezniki na ambulanto obračajo zaradi zdravstveni težav, v pogovoru z zdravstvenimi delavci pa velikokrat razkrijejo težke osebne zgodbe, ki so zaznamovale njihova življenja. "V ambulanto redno prihaja 23 zdravnikov prostovoljcev, od tega je pet zdravnikov družinske medicine, ostalo so pa specialisti pediater, psihiater, pulmolog, radiolog, psiholog, specialist medicine dela, prometa in športa in pa ortoped," je pojasnila. V letošnjem letu si želijo urediti dostop za invalide in elektronsko vodenje podarjenih ter izdanih zdravil.

Prizadevajo si tudi urediti manjšo operacijsko sobo, kjer bi lahko izvajali manjše posege. "Želim si še več izobraževanja glede preventivnih pregledov in pa da bi imeli tudi naši bolniki možnost vključitve v presejalne preventivne preglede. Zora se že izvaja, ker imamo ginekologe, želela bi si pa še Svita in Dore," je zaključila.

Po besedah Kopčavar Gučkove v ambulanti izvajajo tudi preventivo pred srčno-žilnimi boleznimi, in sicer merjenje krvnega tlaka, teže, višine in oceno stanja ožilja ter preventivne preglede krvnega sladkorja in holesterola. Uvedli so tudi medicinsko pedikuro za sladkorne in ortopedske bolnike.

Pomembno vlogo igra tudi Slovenska filantropija, ki z donacijami in sodelovanjem prispeva k obstoju ambulante. Donacije prejemajo tudi od farmacevtskih podjetij in posameznikov, ki jim podarijo oblačila, obutev in številne medicinske pripomočke, ki jih sami ne potrebujejo več, je še pojasnila Kopčavar Gučkova.

Pro bono ambulanta v družbi zapolni pomembno vrzel in vsem ljudem nudi zdravstveno pomoč in psihosocialno podporo, je prepričana tudi predsednica Slovenske filantropije Anica Mikuš Kos.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Darko32
07. 03. 2024 18.44
Te zdravnike je potrebno nagraditi in jim dati javno zahvalo, da delajo z dušo in srcem za ljudi. Z tem ko delajo v takšni ambulanti so pokazali, da jim je na prvem mestu pomagati sočloveku in ne denar, tako kot to počenjajo razni ortopedi v 8 ambulantah in vsepovsod vlečejo denar za svoj žep. Zato pravim, da je potrebno denar pobrati raznim zavodom za mešanje megle in nameniti delovanju teh ambulant. To, da nekdo meša meglo recimo z tem da proučuuje enakost med spoloma je pa res bolano do konca. ZA te ambulante pa nimamo denarja. Zato je potrebno narediti prioritete in te ambulante podpreti in seveda zdravnike.
Miskic a
08. 03. 2024 12.35
Ja on dela zastojn res je. Samo stroske pa pokrivamo mi s placilom obveznega zdr zavarovanja. Kaj mislis da je elektrika, vida, sanitetni material, medicinski material... zastojn? Ne ni. Vse nekdo placa. To si zapomnite. Zdravnik tam dela 2-3 gratis, ker je to njegova dobra volja in zelja. Ne njegova dolznost. In ja. Lahko bi bil v zasebni pa kasiral, kar se tudi meni ne zdi sporno. To je odlocitev vsakega posameznika in tukaj nima veze kdo je dober pa kdo je slab.