Luka Dončić se še lep čas ne bo vrnil v Ljubljano (VIDEO)

Košarka 4. Maj 20245:10 > 5:18 1 komentar
Luka Dončić se veseli preboja v drugi krog končnice. Foto: Profimedia

Luka Dončić (28 točk. 7 skokov, 13 asistenc) je s košarkarji Dallasa izkoristil že prvo zaključno žogo. V šesti tekmi serije so Mavericks, pri katerih je zablestel Kyrie Irving (30 točk), še četrtič ugnali LA Clippers (114:101) in tako napredovali v drugi krog končnice severnoameriške poklicne lige NBA. Tam jih čaka zasedba Oklahoma City Thunder.

Ko so košarkarji Dallasa v zadnjo četrtino šeste tekme vstopili s prednostjo +15 točk, je bilo jasno, da morajo v želji po napredovanju v drugi krog končnice preživeti le še zadnji poskus kalifornijskega napada. Namesto zasuka pa so navijači v nabito polnem American Airlines Centru videli manifestacijo domače premoči. Luka Dončić je tokrat s soigralci dokazal, da je bil boljši tekmec. Po Sacramentu, GS Warriors in LA Lakers se je sezona v ligi NBA končala še za četrto kalifornijsko ekipo. Dallas Mavericks napredujejo med najboljših osem ekip v ligi.

Tekma je sicer spominjala na predhodno. Dallas je imel stalno pobudo, ki jo je sprva gradil na obrambnem garaštvu in kakovostnem skoku, a ob slabšem metu z razdalje prednosti ni uspel izdatneje kronati. Prelomna je bila tretja četrtina, v kateri je stalno aktivni Dončić dočakal tudi prave napadalne okrepitve. Razživel se je Kyrie Irving, ki je bil pravi motor ekipe, zobe pa je v raketi pokazal tudi Daniel Gafford. Košarkarji LA Clippers, ki so vodili le v kratkem odseku druge četrtine, so nato brez prave napadalne inspiracije trčili v teksaški zid. Senco na veličastno zmago je vrgla le poškodba Maxija Klebra.

Luka Dončić, ki je imel v tej seriji nemalo zdravstvenih težav, je tokrat, predvsem v prvem polčasu, deloval bolj aktivno in napadalno agresivno. A čeprav je že v prvem polčasu dosegel 18 točk, mu je težave povzročala nemirna roka. Zgrešil je prvih sedem metov za tri točke. Tudi v nadaljevanju tekme pri metih z razdalje ni blestel (met za 3 točke 1:10), a se je znova naslonil na svojo izjemno prilagodljivost ter z všečno, borbeno in povezovalno igro vnovič prišel do zelo lepe statistike – 28 točk (met iz igre 9:26, prosti meti 9:11), 7 skokov in 13 asistenc v 43 minutah.

”Bili smo enotni. Vedeli smo, da nas bomo napadali, smo ostali skupaj. S pravo energijo” je po prvi tekmi dejal LD 77, ki kajpak ni mogel, mimo komentarja odličnega Irvinga. ”Nikoli ga ne smete odpisati. Izjemen je,” je dodal in priznal, da je močno iztrošen.

A če je Luka v drugem polčasu lovil sapo, pa se je takrat razcvetel Irving. Garal je v obrambi, razdajal energijo in krepil napadalno aktivnost. Če je v prvih dveh četrtinah dosegel le dve točki, je tekmo končal s 30 točkami. Koristni in nesebični PJ Washington je vknjižil 14 točk, eno manj pa Gafford. Med brezkrvnimi zvezdniki poražene ekipe je tokrat na prvo mesto liste strelcev stopil Norman Powell (20 točk). Paul George se je ustavil pri 18 točkah, eno manj pa je vknjižil stabilni Ivica Zubac.

Foto. Profimedia

Dallas : LA Clippers 114:101

Prva četrtina

Dallas je izvrstno začel tekmo in še pred polovico četrtine po zaslugi PJ Washingtona in Luke Dončiča, ki sta skupaj dosegla 16 točk, vodil z rezultatom 20:10. LA Clippers so ekspresno odgovorili z delnim rezultatom 10:0. Vseeno so prvo četrtino, predvsem na račun odličnega napadalnega skoka in razpoloženega Slovenca (14 točk), dobili gostitelji (34:26).

Druga četrtina

Domača vrsta se je hitro vrnila do dvomestne prednosti in jo ob kakovostni igri v obrambi držala lep del četrtine. Iztirila je ni niti poškodba ramena Maxija Klebra. Vseeno so gostje, za katere vnovič ni zaigral Kawhi Leonard, sprva preprečevali pobeg v območje še bolj zajetne prednosti. Še več, v zaključku tega dela tekme so pritisnili na plin in na kratko prvič povedli (52:50). Ob osrednjem odmoru je bil rezultat izenačen (52:52).

Tretja četrtina

Luka Dončić je šele v osmem poskusu zadel svoj prvi met za tri točke, s tem pa je pomagal graditi Dallasov niz 8:0, po katerem se je tehtnica znova nagnila na domačo stran. V tej fazi tekme sta pomembno vlogo odigrala tudi Daniel Gafford, ki je prevzel pobudo v raketi, in z zanj značilno bliskovitostjo dotlej nevidni Kyrie Irving. V 29. minuti je Dallas vodil z rezultatom 72:58, ob koncu četrtine pa je bil rezultat 87:72.

Četrta četrtina

Energijo, ki so jo kazali v tretjem delu tekme, so košarkarji Dallasa učinkovito prenesli tudi v zadnji del. Prednost je hitro poskočila na +20. Gostje iz Kalifornije so ostali brez napadalnih idej in energije. Pri Dallasu pa je blestel izjemni Irving. Po njegovi zaslugi si je domača zasedba priigrala dovolj veliko prednost, da v scenariju preprosto ni bilo prostora za napeto končnico.

Spomnimo, Dallas v Dončievi eri četrtič nastopa v končnici. Dvakrat se je ta podaljšek sezone končal v prvem krogu, v obeh primerih (2020 in 2021) pa so bili za zasedbo iz Teksasa usodni prav LA Clippers. Predlani so se Mavericks po zmagah nad Utah Jazz in Phoenix Suns prebili vse do konferenčnega finala, kjer je bil nato boljši Golden State.  Po tokratni zmagi v prvem krogu bo zdaj naslednja ovira Oklahoma City Thunder. Ta po ”metli” v prvem krogu na svojega tekmeca čaka že od konca aprila. Serija se bo začela v noči na sredo.