Slovenija

Podnebni zakon v javni obravnavi: okoljska dajatev, podnebni svet ...

Ljubljana, 17. 10. 2023 15.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

V javni obravnavi je osnutek podnebnega zakona. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je v javno obravnavo dalo osnutek podnebnega zakona, ki bo zakoličil pot Slovenije do doseganja podnebne nevtralnosti do leta 2050. Med rešitvami so npr. priprava strateških in akcijskih dokumentov, določitev posebnega dneva za podnebje in opredelitev finančnih instrumentov.

Namen podnebnega zakona je vzpostaviti zakonodajni okvir za sprejemanje in izvajanje politik ter ukrepov za doseganje ciljev v skladu z mednarodnimi pogodbami, ki se nanašajo na podnebne spremembe, med drugim s pariškim podnebnim sporazumom.

Cilj zakona je med drugim zmanjšanje emisij toplogrednih plinov in prilagajanje podnebnim spremembam, pri čemer bi do leta 2050 dosegli razogljičenje in podnebno nevtralnost, pravočasen prispevek k doseganju ciljev, ki Slovenijo zavezujejo skladno z mednarodnimi pogodbami in predpisi EU, ter povečanje odpornosti sistemov v Sloveniji na vplive podnebnih sprememb.

Bojan Kumer
Bojan Kumer FOTO: Bobo

V 12 mesecih od sprejema zakona naj bi bila sprejeta dolgoročna podnebna strategija, ki bi za obdobje vsaj 30 let opredelila med drugim cilje podnebne politike in možne ukrepe za njihovo doseganje. Strategija bi se pregledala in po potrebi posodobila vsakih 10 let.

Kot akcijsko-strateški dokument za 10-letno obdobje je naveden nacionalni energetski in podnebni načrt. Izvajanje tega dokumenta naj bi se pregledalo na dve leti.

V okviru podnebne strategije ali ločeno bi se v letu dni po sprejemu zakona pripravila strategija prilagajanja podnebnim spremembam, ki bi prav tako za 30 let opredelil pripravo politik in ukrepov za prilaganje podnebnim spremembam, med drugim z usmeritvami za ukrepe po sektorjih.

Na podlagi strategije prilagajanja naj bi v 18 mesecih od uveljavitve zakona regionalne razvojne agencije pripravile regionalne akcijske načrte prilagajanja podnebnim spremembam z ukrepi, ki bi upoštevali posebnosti na regionalni ravni.

Skladno z odločitvijo o vzpostavitvi socialnega sklada za podnebje na ravni EU, namenjenega podpori najranljivejšim pri zelenem prehodu, je predvidena priprava socialnega načrta za podnebje, ki bi določal ukrepe in naložbe za obravnavanje vpliva zakonskih ukrepov na ranljiva mikropodjetja in ranljive uporabnike prevoza, da se zagotovijo cenovno dostopno ogrevanje, hlajenje in mobilnost.

Podnebni svet in dan za podnebje 

Vlada naj bi kot neodvisno znanstveno posvetovalno telo za podnebne politike ustanovila podnebni svet. V njem naj bi bilo devet neodvisnih strokovnjakov, od katerih bi štiri predlagale javne univerze, tri Slovenska akademija znanosti in umetnosti, dva pa nevladne organizacije, ki delujejo v javnem interesu na področju podnebnih sprememb. Svet bi med drugim spremljal izvajanje omenjenih strateških dokumentov in dajal predloge glede ukrepov.

Uvedli bi dan za podnebje, ki bi bil glede na osnutek vsako leto tretji četrtek v septembru. Na ta dan bi DZ obravnaval podnebno ogledalo, izvajali bi se izobraževalni in promocijski dogodki na področju podnebnih sprememb, tem temam bi se posvečali tudi vsi vzgojno-izobraževalni in visokošolski zavodi. 

Zakon bi tudi opredelil ukrepe za zmanjševanje količine emisij toplogrednih plinov v sektorjih, ki niso vključeni v sistem trgovanja s pravicami do emisij, ter sistem trgovanja s pravicami do emisij v EU, med drugim s sistemom dražb, obveznostmi za upravljavce naprav, ki izpuščajo emisije, ter pravili za operatorje zrakoplovov in ladjarje.

Slovenija bo glede na zakonski osnutek doseganje ciljev na področju boja proti podnebnim spremembam pospeševala in spodbujala s proračunskimi sredstvi tako iz državnega kot občinskih proračunov, s posojili z ugodno obrestno mero, z vlaganjem kapitala v podjetja, garancijami ali drugimi oblikami poroštev in drugimi finančnimi instrumenti.

Okoljska dajatev za onesnaževanje zraka z emisijo ogljikovega dioksida

Še naprej je predvideno tudi financiranje s subvencijami ali drugimi oblikami dajanja nepovratnih sredstev iz Eko sklada ali drugih gospodarskih javnih služb, med instrumenti pa sta navedena npr. še trgovanje s pravicami do izpustov in izdaja posebnih državnih obveznic za zniževanje emisij toplogrednih plinov in prilagajanje na podnebne spremembe, neke vrste podnebnih obveznic. Podnebni zakon bo pri tem glede na zakonski osnutek tudi podrobno opredelil vse vidike delovanje Eko sklada.

V zakonskem osnutku je omenjena tudi okoljska dajatev za onesnaževanje zraka z emisijo ogljikovega dioksida. Prihodki od nje so predvideni kot namenska sredstva državnega proračuna, dajatev pa naj bi plačevali tisti, ki povzročajo onesnaževanje zraka z emisijami ogljikovega dioksida.

Vlada naj bi po sprejemu zakona podrobneje določila osnovo za obračun dajatve, povzročitelje onesnaževanja, način izračuna, obračunavanja, odmere in plačevanja dajatve, merila in pogoje za oprostitev plačila, vračilo že plačane okoljske dajatve ter izjeme, ko se okoljska dajatev ne plačuje.

Sodeč po zakonskem osnutku naj bi država v celoti odpravila vse proračunske odhodke in davčne izdatke, ki spodbujajo rabo fosilnih goriv. Obenem naj bi v proračunih določila 37-odstotni delež odhodkov za namene prispevanja k ciljem zakona in izvajanje nacionalnega energetskega in podnebnega načrta.

Ta obveznost bi sicer izključevala sredstva, namenjena občinam, obveznosti do skladov socialnega zavarovanja, plačila sredstev v proračun EU ter izdatke, ki nimajo neposrednega vpliva na podnebne spremembe, kot so stroški plač v javnem sektorju, tekoči transferji posameznikom in gospodinjstvom in drugi tekoči transferji, plačila obresti ter oblikovanje rezerv.

Projekti, ki prejemajo javna sredstva in jih bo prav tako podrobneje opredelila vlada, bodo morali biti glede na zakonski osnutek zasnovani na podnebno odporen način in tako, da prispevajo k ciljem nacionalnega energetskega in podnebnega načrta.

Posebno poglavje je namenjeno tudi pravilom ravnanja s fluoriranimi toplogrednimi plini in z ozonu škodljivimi snovmi, obenem pa bodo v podnebnem zakonu opredeljene tudi zahteve za biogoriva in njihov prispevek k uresničevanju podnebnih ciljev.

Zakonske globe bi glede na težo prekrška in velikost zakonskega zavezanca po osnutku segale od 1500 pa vse do 125.000 evrov, predvideni so tudi penali za kršitelje. Ti bi bili vezani na presežne emisije toplogrednih plinov.

Zakonski osnutek je v javni obravnavi do 15. novembra, po optimističnem scenariju bi vlada zakonski predlog, kot je nedavno povedal minister Bojan Kumer, v DZ lahko poslala do konca januarja.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (28)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

smuuki
19. 10. 2023 08.35
+1
Okoljski zakoni predstavljeni javnosti kot skrb, nega, čuvanje okolja. Realno stanje. Vsi zaradi tega postajamo nekonkurenčni le posamezniki nesramno bogatijo. Preigrajmo še drug scenarij. Termoelektrarna s kuponi ali brez kuri isti premog enako onesnažuje. Ker mora kupovati kupone je samo uzakonjeno odlivanje denarja v privat žepe. Če takoj opustimo okoljske kupone se ne spremeni za okolje nič. Poceni se električna energija za vrednost teh famoznih kuponov in posameznikom se zapre pipica no pipa. En sam nateg naivnega ljudstva. Ker to ni dovolj dobivamo nove omejitve nove stroške z istim namenom
smuuki
19. 10. 2023 08.21
+1
Ukrep ki omogoča v naprej izbranim elitam bogatenje. Le v celofan zavito plenjenje. En primer. Sončne elektrarne. Financiraš izgradnjo sončne elektrarne. Pokriješ svoje potrebe po el energiji. Viške brezplačno prevzame gen i in jih proda drugemu. Uzakonili smo emisijske kupone. Termoelektrarna jih mora kupiti. Od koga jih kupi? Dali so možnost nekomu da zastonj pridobi emisijske kupone z vseh malih sončnih elektrarn in jih proda termoelektrarni. Lepo uzakonjena prevara. Gotovina zbrana pri posamezniku od prodaje tujih kuponov za svoj račun ga postavi med prvih deset najbogatejših. Prav bi bilo da investitor sončne elektrarne sam proda višek elektrike in sam proda emisijske kupone. Nauk zgodbe. Druge vspodbudiš v investicijo sam pobereš profit iz te dejavnosti. V kolikor bi profit pustili investitorju bi imeli višek el energije in nižjo ceno. Ja dva pa ne bi bila bogata. Gen i se ve kdo je avtor te prevare in njegov prijatelj z imenom in priimkom ki prodaja kupone. Lepa prevara za naivne
kiropraktik
17. 10. 2023 19.41
+5
A tudi Rusi, Ukrajinci, Izrael. Hamas kupujejo kupone? NE. samo bedaki!
jodr
17. 10. 2023 19.14
+7
Spet en kup brezveznega nakladanja.
Arhaist
17. 10. 2023 18.58
+10
To ješe eden nategunskih zakonov, Pa kakšno razogljičenje kr neki... Ljudje res ne dojamete ali pa si zatiskate oči, da vse kar se počne se počne z NAŠIM denarjem... Politke plačuje LJUDSTVO... Kaj tukaj ni jasno!!!
ijsales
17. 10. 2023 18.53
+10
To je ministrstvo , ki dovoljuje najbolj poštenemu županu gradnjo co kanala čez zajetje pitne vode za celo ljubljano
ijsales
17. 10. 2023 18.53
+8
To je ministrstvo , ki dovoljuje najbolj poštenemu županu gradnjo co kanala čez zajetje pitne vode za celo ljubljano
4556
17. 10. 2023 18.20
+13
Kakšne mil.e služijo tisti ,ki poslujejo z emisijskimi kuponi -logično zopet bo nasrkal mali človek banda lopovska.
NotMe
17. 10. 2023 18.17
+9
Nehajte s traparijami, gradnjo navadne bajte so podražili za tretjino z vsemi rekuperatotji, celicami in toplotnimi namesto kotla za tri jurje in enega kaminčka v kotu dnevne. Ob vsem tem mi pa nihce se ni dal izračuna, koliko energije se porabi za izdelavo metrov inbmetrov cevi, za vso plastiko, za vsa vezja v tistih napravah, ki skupaj okupirajo dodatnih 10 kvadratov bajte/parcele in mi bi letno prihranili morda jurja, a zmetat not je bilo treba pa 50 jurjev. Doba vračanja 50 let, da ne omenjam obremenitve okolja s celicami in vso tehniko, ki bo čez 20 let za v smeti
Petur
17. 10. 2023 18.56
+5
politika tehnika ne zanima in je tudi ne obvlada.sedeti na stolčku za ceno prikimavanja mu je glavno.dve tretjini avionom bi lahko prizemljili!!
lokson
17. 10. 2023 18.16
+10
Mislim, tole zmaga. Če ne uspeš zmanjšati emisij, plačaš kazen. V čem je potem smisel, razen inkasantska dejavnost. V okolje se bo še vedno spuščalo, s to razliko, da bo nekdo zaslužil. Stanje izpustov pa isto.
Anion6anion
17. 10. 2023 17.52
+17
Davek na izdihan zrak. Davek na prdce. Davek na to s si živ. Davek na davek. Samo še to znajo v Bruslju.
Janko Ig
17. 10. 2023 17.44
+10
Če ni notri dajatev za okoljsko sporne EV-je in fotovoltaiko ter veternice ni pravi zakon...
Bozji
17. 10. 2023 17.17
+15
Bistvo je da se placa! Samo da se jemlje denar. Aja kako pa kaj ti zakoni na bombe, ki padajo vplivajo?
Tomy1
17. 10. 2023 17.16
+12
Menda se ukinjajo tudi krematoriji .Do takrat pa se pobere taksa za CO2. Denar pustiš v desnem žepu hlačnice!
Na pol ovca
17. 10. 2023 17.13
+12
Tako je ko se kima zahodni eliti, recimo armenci so ravnokar ostal brez 20% ozemlja, slovenčki pa brez vsega glede na to da upravljajo s Slo v Bruslju/Washingtonu in da je vsak slovenček tej isti eliti dolžan več kot letno plačo
Delavec_Slo
17. 10. 2023 17.06
+12
TA OKOLJSKI PREJEMNIK IMA IME IN PRIIMEK, ME ZANIMA KDO JE!
trgft
17. 10. 2023 17.05
+13
Spet bo nekdo masno kasiral, če tole rata! :P
rato
17. 10. 2023 17.01
+17
Okoljska dajatev za onesnaževanje zraka z emisijo ogljikovega dioksida ima cilj spraviti ljudi na kolena in ustvariti reveže z namenom kontrole s strani elektro lobijev.🤔
Emtisunce
17. 10. 2023 16.44
+28
Znanstveno je dokazano, da so CO2 izpusti, prehod na zeleno energijo, električni avtomobili, ..., in podobno totalen politično ekonomski nateg. Nehajte ga srat še z zakonodajo.
lokson
17. 10. 2023 18.18
+6
Poskusi to odločevalcem objasnit, pa te medijsko uničijo in predstavijo kot vse, samo razumen človek ne.
planinec123
17. 10. 2023 16.39
+21
Povzetek: se bolj bodo kradli ljudem.