Novice

Nesmiselni predlogi vlade, ki napovedujejo prepoved prodaje klasičnih pogonov z letom 2025

Novi Nacionalni energetski in podnebni načrt (NEPN) prinaša precej novosti, med njimi nekaj precej drznih in pogumnih rešitev. V oči najbolj bode prepoved prodaje novih in prepoved uvoza rabljenih avtov z motorjem na notranje zgorevanje po letu 2025. Glede na stanje polnilne infrastrukture v Sloveniji gre za popolnoma zgrešeno in preuranjeno odločitev, ki dokazuje, da odločevalci nimajo stika z realnim stanjem slovenskega voznega parka.

Marsikdo, enako kot mi, se je le začudeno vprašal ali je prenovljeni Nacionalni energetski in podnebni načrt (NEPN) kakšna prvoaprilska šala z zamudo. Glede na izredno počasen razvoj polnilne infrastrukture, občutno pomanjkanje hitrih polnilnic ter nenazadnje visoke cene električnih vozil, se zdi utopično, da bi prepovedali prodajo novih avtov z motorji na notranje zgorevanje že čez dve leti. Tako smelih načrtov nima nobena evropska država, vključno s tistimi z najbolj razvito polnilno infrastrukturo.

Slovenija ena najslabše razviti držav glede polnilne infrastrukture

OPEL GRANDLAND GSE 27
Vlada predvideva, da bomo po letu 2025 v Sloveniji lahko kupili le še nov avtomobil s polnilno vtičnico.

Podobnega mnenja so tudi pri Sekciji za osebna motorna vozila, kjer izpostavljajo: “Glede na to, da je Slovenija po vseh objektivnih kriterijih med najmanj pripravljenimi članicami EU na električno mobilnost, je predčasna prepoved samo za Slovenijo po naši oceni popolnoma nerealna. Pred uvedbo kakršnihkoli administrativnih ukrepov in prepovedi je namreč potrebno v celoti zagotoviti ustrezne pogoje za prehod na električno mobilnost. Na žalost pa ugotavljamo, da prenovljeni NEPN ravno to področje popolnoma zanemarja.”

Otežiti lastništvo avtomobila in ljudi prisiliti v nakup e-avtomobila

Da je Nacionalni energetski in podnebni načrt (NEPN) še bolj nesmiseln in povsem skregan s stanjem voznega parka v Sloveniji, dokazujejo še nekateri drugi predlogi. Med njimi so dodatna obdavčitev drugega avtomobila v gospodinjstvu, uvedba plačljivosti vseh parkirišč, obdavčitev parkirišč v lasti podjetij, taksa za vstop z avtomobilom v Ljubljano ter zmanjšanje dovoljene hitrosti v mestih na 30 km/h.

Zgoraj našteti ukrepi bi bili zopet aktualni v kakšni državi, kjer imajo odlično razvejan javni promet, hitre vlake in nadpovprečno povezljivost med kraji. Glede na stanje v Sloveniji, kjer javni prevoz enostavno ne dohaja javnega prevoza v najbolj razvitih evropskih državah, se zdijo ti ukrepi povsem nepremišljeni.

“Avtorji predloga po naši oceni izhajajo iz popolnoma napačne predpostavke, da je motorna mobilnost del problema in ne del rešitve. V predlagani obliki se NEPN osredotoča predvsem na spodbujanje uporabe nemotornih oblik prometa kot je pešačenje in kolesarjenje ter uporabo javnega prevoza, kar seveda podpiramo, vendar pa je iz statističnih podatkov jasno razvidno, da to ne more predstavljati glavnine ukrepov. Po podatkih EUROSTAT-a se v Sloveniji kljub izdatnemu subvencioniranju javnega potniškega prometa manj kot 2 odstotka potniških kilometrov opravi z vlakom, s cestnim javnim prevozom pa okrog 12 odstotkov, kar kaže na to, da je potencial ukrepov na področju javnega potniškega prometa omejen. Tudi če ta delež podvojimo ali celo potrojimo, pa bo kot kaže osebni avtomobil tudi še v letu 2035 nujno potreben. Nenazadnje to jasno potrjuje tudi projekcija IJS iz Dolgoročne podnebne strategije Slovenije do leta 2050, iz katere izhaja, da ima največji potencial za znižanje emisij iz prometa prav menjava pogona oziroma elektrifikacija voznega parka,” so še predlog NEPN komentirali pri Sekciji.

Opomba uredništva (24.4.2023): Na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo so pojasnili, da je trenutno v teku posodobitev NEPN , ki je primarno namenjen posvetovanju z javnostjo. Gre za prvi takšen dokument, ki ga bodo v prihodnosti še spremenili. Končna različica mora biti predložena Evropski komisiji do 30. junija 2024.

Besedilo: Gašper Pirman. Fotografije: Urban Acman

Mnenja uporabnikov

6 komentarjev za "Nesmiselni predlogi vlade, ki napovedujejo prepoved prodaje klasičnih pogonov z letom 2025"


1 leto 22 dni nazaj

“ V oči najbolj bode prepoved prodaje novih in prepoved uvoza rabljenih avtov z motorjem na notranje zgorevanje po letu 2025.”. Ta delnse je izkazal kot laž. Nekdo je vzel stvari iz konteksta in naredil medijski pomp.

1 leto 24 dni nazaj

prepoved 2025???
prvič slišim

emozul
1 leto 24 dni nazaj

Se strinjam. Je pa dejstvo, da je na cesti malo citroenov.

srcnik
1 leto 24 dni nazaj

Zato da se bo en dripac hvalil, da smo prvi, pa da je on to zrihtal, bo nastradal ves narod…

xxl
1 leto 25 dni nazaj

Dajte ne paničarite. To so samo predlogi, smernice, ideje…Veliko jih ne bo šlo skozi.

 
Ob jubileju retro tretma za Mercedes-Benzov razred G
Škoda Powerpass Map izboljšuje uporabniško izkušnjo