Biden naznanil skupno obrambno omrežje ZDA, Japonske in Avstralije

Ameriški predsednik Joe Biden je včeraj naznanil, da bodo ZDA in Japonska skupaj z Avstralijo vzpostavile skupno obrambno omrežje. Na skupni novinarski konferenci z japonskim premierjem Fumiom Kishido pred Belo hišo je Biden zagotovil, da gre za povsem obrambno omrežje.

WASHINGTON > Državniški obisk japonskega premierja v Washingtonu se po poročanju francoske tiskovne agencije AFP osredotoča na krepitev obrambnih vezi pred Kitajsko. “Prvič doslej bodo Japonska, ZDA in Avstralija vzpostavile omrežje zračnih izstrelkov in obrambne infrastrukture,” je dejal Joe Biden.

“Naše zavezništvo z Japonsko je po naravi povsem obrambno. Gre za obrambno zavezništvo in to, o čemer sva govorila danes, izboljšuje naše sodelovanje in gre povsem le za obrambo in pripravljenost,” je dodal.

Fumio Kishida je medtem pozval k miru in stabilnosti v Tajvanski ožini. “Poudarjamo pomen miru in stabilnosti v Tajvanski ožini in potrjujemo stališče spodbujanja mirne rešitve vprašanj na obeh straneh ožine,” je dejal japonski premier v času, ko naraščajo napetosti med Kitajsko in Tajvanom.

Biden je na novinarski konferenci opozoril, da Iran grozi z napadom na Izrael, na konferenci pa je odgovarjal tudi na vprašanja o Ukrajini, inflaciji v ZDA, carinah na uvoz jekla in Gazi, kakor tudi o napetostih, ki jih povzročata Severna Koreja in Kitajska.

Glede predlaganega vrha med Japonsko in Severno Korejo je Kishida dejal, da Biden podpira japonski predlog za vrh in zahtevo o vrnitvi ugrabljenih državljanov iz Severne Koreje. Sicer pa se bo Japonska glede vrha še naprej tesno usklajevala z ZDA.

Biden in Kishida sta obsodila provokacije Severne Koreje z jedrskimi poskusi in raketnimi izstrelki ter pozvala k spoštovanju resolucij Varnostnega sveta ZN.

Voditelja sta ponovila nasprotovanje ruski vojni proti Ukrajini, govorila o nadaljevanju sodelovanja Japonske z zvezo Nato in izrazila podporo nadaljevanju prizadevanj za svet brez jedrskega orožja, vendar s pragmatičnim in realističnim pristopom.

Obsodila sta napad Hamasa na Izrael in potrdila pravico Izraela do samoobrambe, vendar pozvala k takojšnji izpustitvi talcev, čemur mora slediti premirje in povečanje humanitarne pomoči. Za trajno rešitev krize na Bližnjem vzhodu ZDA in Japonska podpirata rešitev dveh držav.

Obe državi ostro nasprotujeta poskusom Kitajske za spremembo statusa quo v Vzhodnem kitajskem morju, izjava pa napoveduje tudi poglobitev sodelovanja na področju sodobne vojaške tehnologije in nadaljevanje pogovorov o morebitnem pristopu Japonske zavezništvu Aukus med ZDA, Veliko Britanijo in Avstralijo. “Glede pristopa Aukusu danes ni bilo še nič odločeno,” je novinarjem povedal japonski premier.

Sprejeta skupna izjava napoveduje nadaljevanje sodelovanja v vesolju, kjer je Biden napovedal, da bo v okviru vrnitve ZDA na Luno na tla zemeljskega satelita prvič doslej stopil tudi Japonec.

Izjava napoveduje usklajevanje gospodarskega in tehnološkega sodelovanja pri inovacijah, utrjevanju industrijske baze in utrjevanju oskrbovalnih verig ter zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov.

Eno od spornih vprašanj med državama so ameriške carine na uvoz japonskega jekla. Kishida je sicer dejal, da gre za vprašanje med podjetji, pogovori za rešitev spora pa potekajo.

Kishida bo danes govoril v kongresu, v petek pa bo obiskal tovarni Honde in Toyote v Severni Karolini.


Najbolj brano