Search
Close this search box.

Vlada še dodatno sprostila nekatere dejavnosti in omilila ukrepe

Vlada je na današnji redni seji na Brdu pri Kranju sprostila še nekatere ukrepe.

Vlada z odlokom o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v državi sprošča omejitve pri izvajanju dimnikarskih storitev in gradbenih del, deloma pa tudi pri izvajanju kongresne dejavnosti ter obratovanja igralnic, igralnih salonov in prirejanja posebnih iger na srečo. Rahljajo se tudi omejitve pri ponujanju nastanitvenih storitev.

Od ponedeljka, 7. junija 2021 se sproščajo omejitve pri izvajanju dimnikarskih storitev in gradbenih del. V celoti je dovoljeno tudi izvajanje kongresne dejavnosti, morajo pa zaposleni in potrošniki izpolnjevati pogoj PCT. Pri osebnem prevzemu blaga, hrane ali pijače vlada ukinja prepoved konzumiranja prevzete hrane in pijače na prevzemnih mestih.

Nastanitvene kapacitete bodo lahko 75-odstotno zasedene, kar velja tudi za bazene, savne in masažne centre. Odprti pa bodo lahko tudi za zunanje goste, ampak pod pogojem PCT.

Nastanitveni obrati, ki imajo do 60 nastanitvenih enot, lahko od ponedeljka naprej ponujajo nastanitvene storitve do 45 nastanitvenih enot. Nastanitveni obrati, ki imajo nad 60 nastanitvenih enot, pa lahko ponujajo nastanitvene storitve do 75 odstotkov zasedenosti nastanitvenega obrata, kar velja tudi za kampe.

Pomembna novost je tudi dostopnost bazenov za vse goste, ki izpolnjujejo pogoj PCT, slednjega morajo izpolnjevati tudi zaposleni. Vseeno omejujemo zasedenost razpoložljivih kapacitet na 75 odstotkov,” so zapisali v sporočilu za javnost po seji vlade.

Na podlagi sprememb in dopolnitev odloka o določitvi pogojev vstopa v Republiko Slovenijo zaradi zajezitve in obvladovanja nalezljive bolezni Covid-19 pa za vstop v državo poleg negativnega testa PCR spet velja tudi hitri test. Odlok začne veljati 5. junija in velja do vključno 13. junija.

Hitri test je ustrezen, če je opravljen v državah članicah EU, državah članicah schengenskega območja, Avstraliji, Izraelu, Kanadi, Novi Zelandiji, Rusiji, Srbiji, Združenem kraljestvu Velike Britanije in Severne Irske ali ZDA, na kontrolnih točkah na letalskih povezavah za mednarodni zračni promet pa tudi, če je opravljen v Turčiji, in je naveden na seznamu hitrih testov EU.

PCR test pa je ustrezen, če je opravljen v državah članicah EU, državah članicah schengenskega območja, Avstraliji, Izraelu, Kanadi, Novi Zelandiji, Rusiji, Srbiji, Združenem kraljestvu Velike Britanije in Severne Irske ali ZDA, na kontrolnih točkah na letalskih povezavah za mednarodni zračni promet pa tudi, če je opravljen v Turčiji.

Za osebe, ki so prebolele covid-19, in cepljene osebe ni sprememb in lahko vstopijo brez napotitve v karanteno.

Vlada je spremenila tudi pogoje za prihod z območja, ki ni na rdečem ali temno rdečem seznamu. Oseba, ki prihaja s takšnega območja, lahko vstopi v Slovenijo brez napotitve v karanteno na domu, če ob vstopu predloži dokazilo, da je pred vstopom najmanj pet dni neprekinjeno prebivala na območju, ki ni na rdečem ali temno rdečem seznamu.

Novost je, da mora oseba dokazilo predložiti le za obdobje od odhoda iz Slovenije do vrnitve vanjo, če je to obdobje krajše od pet dni. Če ne predloži ustreznih dokazil, se šteje, da prihaja z območja na rdečem oziroma temno rdečem seznamu.

Pri trgovskih centrih se namesto zagotavljanja 20 kvadratnih metrov na posamezno stranko določa obveznost zagotavljanja 10 kvadratnih metrov na posamezno stranko v celotnem trgovskem centru.

Odlok o omejitvah in načinu izvajanja javnega prevoza potnikov omogoča izvajanje javnega prevoza potnikov v omejenem obsegu in določa obveznosti potnikov in izvajalcev javnega prevoza. Z njegovimi določbami se zagotavlja dosledno izvajanje higienskih priporočil Nacionalnega inštituta za javno zdravje, veljavnost testa ter način dokazovanja za osebe, ki so COVID-19 prebolele ali bile cepljene. Ureja se tudi status prebolevnikov, ki so bili tudi že enkrat cepljeni.

Vlada je sprejela odlok o finančnem nadomestilu zaradi izpada dohodka pridelovalcem jedilnega krompirja zaradi posledic drugega vala epidemije covid-19 za obdobje od 1. oktobra 2020 do 31. marca 2021. Višina pavšalnega finančnega nadomestila znaša 1.200 evrov na hektar prijavljenih površin jedilnega krompirja. Najvišja skupna višina finančnega nadomestila na upravičenca, izplačana po tem odloku, ne sme presegati 20.000 evrov.

Celotno sporočilo, ki ga je vlada objavila za javnost, najdete TUKAJ.

Vir: Vlada RS, STA

Vlada je na današnji redni seji na Brdu pri Kranju sprostila še nekatere ukrepe.