Zasebnost
Vsebinsko oglaševanje

Poglejte, kako nove tehnologije in nove kmetijske prakse znižujejo stroške in zmanjšujejo ogljični odtis kmetij

Zanimive projekte in zgodbe, ki to potrjujejo, boste spoznali v petek, 17. maja, na 5. svetovalnici za kmete na sedežu Kmetijsko-gozdarske zbornice v Ljubljani.
07.05.2024 14:50
Dopolnjeno: 08.05.2024 08:36
Čas branja: 3 min

Če vas zanima, kako vam lahko koristijo nove tehnologije, digitalizacija kmetijstva in nove kmetijske prakse, si petek, 17. maja, rezervirajte za 5. svetovalnico za kmete in pet zanimivih zgodb.

Na tem posvetu bomo spoznali dva projekta EIP – prvi obravnava precizno kmetijstvo, drugi pa trajnostno varstvo rastlin z mehanskim zatiranjem plevelov. Spomnimo, da kmetje, svetovalci in raziskovalci v projektih EIP skupaj obravnavajo praktične probleme in poiščejo praktične rešitve, te pa preizkusijo v hlevu, na njivi ali v trajnem nasadu. Na koncu pa preizkušene praktične rešitve in znanje o doseženih rezultatih razširjajo med druge kmete in širšo javnost.

Precizno kmetijstvo (pre)počasi prihaja na kmetije

Na 5. svetovalnici za kmete bo Lara Resman s Kmetijsko-gozdarskega zavoda Murska Sobota predstavila EIP-projekt Precizno kmetijstvo in digitalizacija za bolj trajnostno pridelavo poljščin in zelenjave, s katerim bi radi rešili te praktične probleme:

  • Kljub gnojilnemu načrtu in navodilom za uporabo pri konvencionalnem gnojenju in škropljenju pogosto prihaja do čezmerne porabe gnojil in fitofarmacevtskih sredstev, kar obremenjuje okolje.
  • Kmetje se pri odločitvah še vedno zanašajo na izkušnje, čeprav rešitve IoT (internet stvari) olajšajo odločanje in optimizirajo rabo virov.
  • Skozi množico podatkov se kmetje težko prebijejo do potrebnih informacij za svoje odločitve. Velike kmetije že uporabljajo informacijske sisteme za organizacijo opravil, logistiko in ekonomiko.
  • Pri nas se precizno kmetijstvo uvaja počasi, saj so tehnologije na našem trgu dostopne šele kratek čas. V precizno kmetijstvo vlagajo le veliki pridelovalci. Na splošno pa primanjkuje podatkov, izkušenj s terena in usposobljenih strokovnjakov.
  • Nadpovprečno velike kmetije z mladimi in izobraženimi gospodarji že vlagajo v precizno kmetijstvo, medtem ko manjše kmetije zaradi pomanjkanja sredstev in znanja zaostajajo.

Pri tem EIP-projektu sodeluje tudi pet kmetij in nekaj podjetij, med katerimi je tudi Žipo Lenart. S projektom želijo dokazati, da lahko s preciznim kmetijstvom izboljšamo ekonomsko učinkovitost in povečamo storilnost na kmetijah, hkrati pa zmanjšujemo negativni vpliv kmetijstva na okolje, saj porabimo manj gnojil in goriva, manjši je tudi ogljični odtis.

Bi imeli polavtomatsko motiko?

V Sloveniji pridelamo premalo zelenjave, pridelava je delovno intenzivna, zato se zanjo ne odloča dovolj kmetij. Bi več kmetij zanimalo gojenje zelenjave, če bi lahko plevel zatirali s polavtomatsko okopalno roko? Že dve leti jo razvijajo v EIP-projektu Pospešeno okopavanje zelenjave (krajše EIP Motika), ki ga bomo prav tako spoznali na 5. svetovalnici za kmete. Z okopalno roko, ki jo bosta predstavila Stanka Klemenčič - Kosi s Kmetijsko-gozdarskega zavoda Maribor in profesor na ljubljanski fakulteti za strojništvo Marko Hočevar, bodo – tudi ekološke – kmetije lažje obdelale večje površine v krajšem času.

Spoznajte mladega kmeta, ki razvija stroj za žetev alge spiruline

Na 5. svetovalnici za kmete bomo slišali tudi, kako mladi kmet Janez Rakovec pod Storžičem avtomatizira pridelavo modrozelene alge spiruline. Sam razvija žetvenik, da bo imel pri žetvi manj ročnega dela in ker takih naprav pri nas ne ponuja nihče.

Kaj narediti, da v sadovnjaku ne bo več potrebe po glifosatu

V programu imamo tudi zelo zanimivo točko za sadjarje. Vodja Sadjarskega centra Maribor Biserka Donik Purgaj bo namreč predstavila nove kmetijske prakse za zatiranje plevela v sadovnjaku, s katerimi lahko nadomestimo glifosat.

Preprosto orodje za izdelavo strateškega načrta za razvoj kmetije

Spoznali bomo tudi uporabno orodje za mlade kmete in druge kmetije, ki jim pomaga, da lažje postavijo strategijo za razvoj kmetije. Predstavila ga bo Darja Pipan s Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije in med drugim tudi povedala, kako lahko kmetje preizkusijo to orodje in prek preprostih vprašanj analizirajo svojo kmetijo, okolje, v katerem kmetujejo, in sebe kot podjetnika, nato pa izberejo strategije, ki se jim zdijo najprimernejše za svojo kmetijo. Z orodjem SMT se naučijo dovolj o strateškem načrtovanju, da si lahko sami izdelajo strateški načrt za dvo- ali večletni razvoj kmetije in glavne cilje, in to brez bilančnih podatkov. Če se jim zatakne, jim lahko pomagajo tudi posebej usposobljeni kmetijski svetovalci, ki jim pravijo izvajalci ISM-delavnic.


Poslovne priložnosti se skrivajo tudi v kmetijski panogi.

Agrobiznis je medijsko-poslovni projekt za ustvarjanje poslovne odličnosti in uspešnosti v kmetijstvu in živilsko-predelovalni industriji.

Skozi vsebino posebnih projektov in dogodkov vam želimo vam predstaviti kmetijsko panogo v novi, sodobni luči kot panogo, ki ima perspektivo in v kateri je delo zabavno ter se od njega da živeti, preživeti in poslovno rasti.

Naj vam bodo te vsebine za navdih pri iskanju novih ali pri razvoju obstoječih poslovnih idej.

FINANCE
Novice
Tukaj so odgovori, kako postati poslovno učinkovita kmetija
FINANCE
Tako se dela posel v kmetijstvu
PRO
Finance
Podjetno kmetijstvo 2024
Uredništvo Agrobiznisa Tako se dela posel v kmetijstvu (PRO)

V posebni reviji (Podjetno kmetijstvo) predstavljamo uspešne zgodbe s podeželja. Učijo nas, da je možno tudi v zahtevnih časih ustvarjati dodano vrednost. Brezplačno si jo lahko prenesete prek obrazca spodaj.

FINANCE
Nasveti o financiranju razvoja kmetije in refinanciranju posojil
PRO
Finance
Svetovalnica
Uredništvo Agrobiznisa Nasveti o financiranju razvoja kmetije in refinanciranju posojil (PRO)

Tudi o tem bomo v petek, 12. aprila, govorili na Svetovalnici za kmete in vas vabimo na ta posvet.

FINANCE
Glasujte za najboljši agroizdelek!
PRO
Finance
Redakcija Agrobiznisa Glasujte za najboljši agroizdelek! (PRO)

Oddajte svoj glas za svojega favorita do vključno 10. marca

FINANCE
Pred vrati že 11. Agrobiznis konferenca! Kdo bo najboljši agropodjetnik?
PRO
Finance
Agrobiznis konferenca
Uredništvo Agrobiznisa Pred vrati že 11. Agrobiznis konferenca! Kdo bo najboljši agropodjetnik? (PRO)

11. Agrobiznis konferenco posvečamo podjetništvu in inovativnosti v kmetijstvu, ključnim izzivom te panoge ter izboru najboljšega podjetnika v kmetijstvu

FINANCE
Živilci
Podjetja na poti k trajnostni preobrazbi. Kako gre živilcem?
Naj živilci
NAJ ŽIVILCI
Naj živilciJana Petkovšek Štakul Podjetja na poti k trajnostni preobrazbi. Kako gre živilcem?

O trajnostni preobrazbi slovenske živilske industrije bomo govorili tudi na dogodku Kako postati odlično živilsko podjetje

FINANCE
Živilci
Podjetja, ne zamudite prijave na nov razpis Odlično živilsko podjetje
PRO
Naj živilci
Naj živilciFinance prPRO Podjetja, ne zamudite prijave na nov razpis Odlično živilsko podjetje (PRO)

V sklopu projekta Naj živilsko podjetje je že odprt razpis, na katerega se lahko prijavijo mala, srednja in velika podjetja

FINANCE
Novice
Poglejte, zakaj sodobna kmetija uporablja digitalna orodja
PRO
Novice
NoviceUredništvo Agrobiznisa Poglejte, zakaj sodobna kmetija uporablja digitalna orodja (PRO)

Digitalne rešitve pomagajo kmetom pri sprejemanju boljših odločitev, da optimizirajo kmetovanje in porabijo manj semen, gnojil, vode, energije in pesticidov