Ponedeljek, 31. 5. 2021, 21.14

OP Francije (WTA), 2. dan

Slovenska igralka je na OP Francije pripravila veliko senzacijo

1

Tamara Zidanšek | Tamara Zidanšek je prišla do največje zmage v karieri. | Foto Guliverimage

Tamara Zidanšek je prišla do največje zmage v karieri.

Tamara Zidanšek, slovenska teniška igralka, je na OP Francije pripravila senzacijo, potem ko je v prvem krogu premagala Bianco Andreescu, sedmo igralko sveta in zmagovalko turnirja za grand slam. Polona Hercog je navdušila in v treh nizih izločila 17. igralko sveta Kiki Bertens. Na osrednjem igrišču je igrala Kaja Juvan, ki je morala priznati premoč prijateljici in lanski zmagovalki Pariza Igi Swiatek.

Naomi Osaka
Sportal Naomi Osaka se umika z OP Francije

Najdaljši dvoboj do zdaj

Tamara Zidanšek in Bianca Andreescu sta v prvem krogu največjega turnirja pripravili pravo teniško dramo v Parizu, na koncu je dvoboj dobila slovenska teniška igralka in prišla do največje zmage v karieri. Dvoboj se je končal z izidom 6:7 (1), 7:6 (2), 9:7. Slovenka in Kanadčanka sta na igrišču preživeli več kot tri ure (tri ure in 20 minut), kar je letos v Parizu najdaljši dvoboj v ženski konkurenci. Nasprotnica Zidanškove v drugem krogu bo Američanka Madison Brengle.

Bianca Andreescu že nekaj časa spada v sam vrh ženskega tenisa, a je tudi res, da se je dolgo časa ubadala s poškodbami. Dvajsetletna Kanadčanka ima v svoji vitrini že lovoriko s turnirja za grand slam, potem ko je leta 2019 zmagala na OP ZDA.

Zidanškova se je prvič prebila v drugi OP Tamara Zidanšek je izkoristila drugo zaključno žogico. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Tamara Zidanšek je izkoristila drugo zaključno žogico. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Francije

Uvodna dva niza sta epilog dobila šele po podaljšanih igrah. Prvega je zanesljivo dobila Kanadčanka, drugega Slovenka, v odločilnem tretjem nizu pa je favorizirana Andreescujeva v deveti igri odvzela začetni udarec teniški igralki iz Slovenskih Konjic in povedla s 5:4.

A Zidanškova ni vrgla puške v koruzo, v naslednji igri je tudi ona odvzela servis tekmici in izenačila na 5:5. V dvanajsti igri je imela Zidanškova na začetni udarec tekmice zaključno žogo za končno zmago, a se je Andreescujeva izvila iz neprijetnega položaja in izenačila na 6:6.

"Mrtvi tek" se je nadaljeval vse do 16. igre, ko je Zidanškova, pri vodstvu v igrah z 8:7, zaigrala naravnost sijajno in na servis tekmice povedla s 40:15 ter nato izkoristila drugo zaključno žogo na dvoboju in se prvič v zgodovini OP Francije prebila v drugi krog. V letih 2019 in 2020 je obstala v prvem krogu.

"Prvič sem premagala igralko, ki je v 'top 10', kar je velika stvar in dokaz, da lahko igram proti najboljšim. Peščena podlaga je moja najljubša, poskušala sem taktično in mentalno popraviti svojo igro. Borila sem se in si govorila, da se lahko dvoboj obrne tudi v moj prid, potem ko sem imela lani z Muguruzo podoben obračun v uvodnem krogu. Imela sem to izkušnjo in to mi je pomagalo," je po današnji zmagi za MMC povedala Zidanškova.

Polona Hercog | Foto: Gulliver/Getty Images Polona Hercog Foto: Gulliver/Getty Images Hercogova premagala ugnala 16. nosilko turnirja

Kot prva je na igrišče stopila najboljša slovenska teniška igralka Polona Hercog. 73. igralka z lestvice WTA je v prvem krogu po uri in 55 minutah igre s 6:1, 3:6 in 6:4 premagala 16. nosilko Roland Garrosa Nizozemko Kiki Bertens.

Hercogova je izjemno začela dvoboj in po le 31 minutah igre prvi niz dobila s 6:1. V drugem je Bertensova pokazala drugačen obraz, Slovenka je naredila več napak in Nizozemka je s 6:3 izenačila razmerje moči. Tretji niz je bolje začela 16. nosilka, ki je povedla z 2:0, a je Hercogova izenačila, nato je bila spet pobuda na strani Nizozemke, ki je imela prednost 4:2. Vendar se je Slovenka vrnila na 4:4, nato tekmici odvzela začetni udarec in na koncu ohranila mirne živce ter uspešno servirala za zmago v nizu s 6:4 in dvoboju.

Hercogova se bo v drugem krogu pomerila z boljšo iz dvoboja med Nemko Lauro Siegemund in domačinko Caroline Garcia.

Kaja Juvan se je že poslovila. | Foto: Gulliver/Getty Images Kaja Juvan se je že poslovila. Foto: Gulliver/Getty Images

Ljubljančanka izgubila proti prijateljici in branilki naslova

Poljakinja Iga Swiatek, deveta igralka sveta, je na na teniškem odprtem prvenstvu Francije uspešno začela obrambo naslova. Mladi Slovenki Kaji Juvan, 101. igralki z lestvice WTA, je v prvem nizu "zavezala kravato" s 6:0, v drugem se je Juvanova uspešneje upirala, vendar je na koncu prevladala osma nosilka s 7:5. Dvoboj je trajal uro in 29 minut.

"Igrali sva na pesku, na katerem je Iga najmočnejša in je tudi njena najbolj priljubljena podlaga. Pred dvobojem zaradi zdravstvenih težav v zadnjem obdobju nisem imela velikih pričakovanj. Danes sem se pomerila s svojo najboljšo prijateljico, a svoja čustva do nje sem potisnila v ozadje in se borila po svojih najboljših močeh," je na uradni novinarski konferenci dejala Juvanova, ki je pred kratkim prebolela covid-19.