L. PA. | 23. 4. 2024, 06:00

'Utekočinjena' drevesa: je to ena od rešitev za pregrevanje ozračja?

Instagram/liquid3_bioreactor

Bi lahko 'utekočinjena' drevesa nadomestila prava na mestih, kjer ni dovolj prostora za sajenje?

Vpliva podnebnih sprememb na okolje ne gre podcenjevati: temperatura ozračja se je v obdobju med letoma 2013 in 2022 zvišala za rekordnih 0,2 stopinje Celzija. Vročina v mestih je vse izrazitejša, kakovost zraka pa vse slabša. In ker se škode na žalost ne da sanirati, so vedno glasnejši pozivi k ozelenjevanju mest.

Drevesa in preostalo zelenje namreč proizvajajo kisik in predelujejo ter odstranjujejo ogljikov dioksid, ki je glavni povzročitelj podnebnih sprememb, čistijo zrak, zadržujejo padavinsko vodo, ponujajo dom različnim organizmom in nujno potrebno senco.

Toda infrastruktura mest je ponekod takšna, da zelenja ni mogoče implementirati v tolikšni meri, kot bi si želeli. So rešitev za takšne primere lahko tako imenovana utekočinjena drevesa?

En rezervoar namesto dveh dreves?

O čem govorimo? O Liquid3, srbskem projektu, katerega cilj je vpeljati nov pristop k ozelenjevanju mest.

Na Inštitutu za multidisciplinarne raziskave Univerze v Beogradu so z dr. Ivanom Spasojevićem na čelu razvili 'utekočinjeno' drevo, urbani fotobioreaktor, ki lahko, tako kot pravo drevo, absorbira ogljik in tako izboljša lokalno kakovost zraka.

Gre za steklen rezervoar, napolnjen z vodo iz pipe in mikrofiti, ki ogljikov dioksid pretvarjajo v kisik. Liquid3 ima enako 'čistilno' moč kot približno dve 10 let stari drevesi oziroma lahko nadomesti 200 m trave.

Njegov rezervoar je spojen s klopjo, tako da ni le tujek, postavljen v urbano okolje, temveč poleg čiščenja zraka služi tudi kot prostor za posedanje in druženje.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Urban_Photo_Bioreactor_🌳 (@liquid3_bioreactor)

Prvi Liquid3 je bil v drugi polovici leta 2021 postavljen v Beogradu, ki takšne rešitve krvavo potrebuje, saj se redno uvršča na sezname mest z najbolj onesnaženim zrakom v Evropi. Kljub temu so nekateri okoljevarstveniki izrazili skrb, da bi onesnažena mesta sčasoma opustila sajenje dreves in jih začela nadomeščati s tovrstnimi hitrimi rešitvami.

Morda vas zanima tudi:

Čeprav gre za podoben učinek, so drevesa namreč bolj blagodejna za okolje, saj temperaturo pomagajo zniževati tudi tako, da ponujajo senco. Hkrati reducirajo zvočno onesnaževanje, bogatijo mestno infrastrukturo in pripomorejo k biotski raznovrstnosti. Poleg tega Liquid3 v nasprotju z drevesi potrebuje redno vzdrževanje in ustrezno temperaturo, ki omogoča mikrofitom preživetje.

Toda ekipa znanstvenikov, zaslužna za Liquid3, trdi, da je skrb odveč, utekočinjena drevesa namreč nikoli niso bila mišljena kot zamenjava za prava drevesa, temveč kot rešitev za majhne, natrpane urbane prostore, kjer ni nikakršnih možnosti za sajenje pravih dreves ali drugo zelenje.