Za pobudnike referendum o zakonu o vodah praznik demokracije

Referendum o zakonu o vodah je po oceni gibanja Za pitno vodo, ki je njegov pobudnik, praznik demokracije in priložnost, da ljudje povedo, v kakšni prihodnosti želijo živeti. Na današnji novinarski konferenci so organizacije iz gibanja znova podčrtale škodljivost zakona in pozvale na volišča.

Na  novinarski konferenci so organizacije iz gibanja Za pitno vodo 
znova podčrtale škodljivost zakona o  vodah in pozvale na 
volišča. Foto: STA
Na novinarski konferenci so organizacije iz gibanja Za pitno vodo znova podčrtale škodljivost zakona o vodah in pozvale na volišča. Foto: STA

LJUBLJANA > V gibanju Za pitno vodo so prepričani, da je zakon o vodah naravi in okolju škodljiv. "Zaščita vode je ena ključnih strategij odzivanja na podnebne spremembe, zaščita ekosistemov pomeni obstoj civilizacije na našem planetu, gradnja na in ob vodi pa pomeni privatizacijo obrežij," je opozorila Gaja Brecelj iz Umanotere. "Rahljanje okoljskih varovalk za zasebne interese je slabo, rahljanje okoljskih varovalk v času podnebne in ekosistemske krize pa je nedostojno in nesprejemljivo, da ne rečem enostavno absurdno," je dodala na dogodku v Ljubljani.

"V zadnjem letu zdravstvene krize smo spoznali, kako tesno je varovanje okolja in narave povezano z varovanjem našega zdravja. Prihajajoči referendum je zato res izjemna priložnost, da se upremo politikam, ki izčrpavajo naravni svet in uničujejo javno dobro," je menila Sara Kosirnik iz Greenpeace Slovenija. Da je namen novele zakona o vodah nadaljnja podreditev narave kapitalu prek deregulacije zakonodaje na tem področju, pa je menil Timotej Pavlin iz Centra za družbeno raziskovanje (Cedra).

V gibanju so spomnili na postopek sprejemanja zakona, ki je po njihovi oceni nedemokratičen. "V civilni družbi smo skupaj s stroko skoraj cel mesec pred sprejetjem v državnem zboru opozarjali na spornost tega zakona. Kljub temu je bil celoten postopek iznakažen, skrajšana je bila javna razprava, onemogočeno nam je bilo dajanje stališč. Edina možnost, ki nam ostaja, je zakonodajni referendum," je poudaril Aljoša Petek iz Pravno-informacijskega centra nevladnih organizacij PIC.

Noveli zakona o vodah je nasprotovala civilna družba, proti so bile tudi številne strokovne organizacije, je spomnil Tomaž Ogrin iz društva za varstvo Alp Cipra Slovenija. "Javnost je vse bolj odrinjena od odločanja in žal je referendum edini način, da to besedo dobimo nazaj," je bil prepričan.

Po oceni pobudnikov referenduma gre za praznik demokracije. "Referendum za pitno vodo ni več referendum o argumentih, ti so že pokazali, da je zakon škodljiv. Največ, kar lahko vlada upa, je, da se ne pojavite na volišču," je dejal Filip Dobranić iz inštituta Danes je nov dan. "Pokažimo jim, da se ne vrti vse okoli denarja, in 11. julija preprečimo betoniranje rek in jezer," je pozval Jan Štrukelj iz gibanja Mladi za podnebno pravičnost.

"Verjamemo, da ljudje razumemo, kaj pomeni ohranitev narave in voda. Zato tudi verjamemo, da se nas bo referenduma udeležilo dovolj in glasovalo proti," je dejala Urša Zgojznik iz Ekologov brez meja. "Toliko kot nas vsak dan odpre pipo in pričakuje, da bo iz nje pritekla čista pitna voda, nas mora svojo zahtevo po pitni vodi tudi izraziti tudi z oddanim glasom proti škodljivemu zakonu o vodah," pa je poudarila Katarina Žakelj iz Cipre.

Gibanje Za pitno vodo združuje vrsto predstavnikov civilne družbe. Več organizacij gibanja tudi nastopa v vlogi organizatorja referendumske kampanje.


Najbolj brano