Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
16. 5. 2024,
6.47

Osveženo pred

2 tedna, 1 dan

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,83

Natisni članek

gospodarstvo Kitajska Rusija Ši Džinping Vladimir Putin

Četrtek, 16. 5. 2024, 6.47

2 tedna, 1 dan

To si Putin obeta od obiska na Kitajskem

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,83
Vladimir Putin in Ši Džinping | Kitajska in Rusija sta v zadnjem času okrepili svoje zavezništvo, obseg trgovine med državama pa je dosegel rekordno raven – zlasti po začetku ruske invazije na Ukrajino februarja 2022, ko so se skrhali že tako napeti odnosi med Moskvo in Zahodom. | Foto Guliverimage

Kitajska in Rusija sta v zadnjem času okrepili svoje zavezništvo, obseg trgovine med državama pa je dosegel rekordno raven – zlasti po začetku ruske invazije na Ukrajino februarja 2022, ko so se skrhali že tako napeti odnosi med Moskvo in Zahodom.

Foto: Guliverimage

Ruski predsednik Vladimir Putin bo danes odpotoval na dvodnevni obisk na Kitajsko, od katerega si obeta dodatno potrditev tesnega zavezništva med vzhodnima velesilama. Rusija zlasti v luči sankcij Zahoda zaradi vojne v Ukrajini vidi Kitajsko kot ključno zaveznico in gospodarsko rešilno bilko.

Putin, ki se je s kitajskim predsednikom Ši Džinpingom nazadnje srečal oktobra lani, bo tokrat poleg Pekinga obiskal še mesto Harbin na severovzhodu države. To bo njegov prvi obisk v tujini, potem ko je v začetku meseca prisegel za peti mandat na položaju predsednika Rusije.

Po napovedih kitajskega zunanjega ministrstva si bosta voditelja izmenjala mnenja o vezeh med državama ter mednarodnih in regionalnih vprašanjih.

"Pozdravljamo pristop Kitajske k reševanju krize v Ukrajini. Peking se dobro zaveda njenih temeljnih vzrokov in globalnega geopolitičnega pomena," je v sredo v intervjuju za kitajske državne medije pred obiskom povedal ruski predsednik.

Zahodne države so zaradi ofenzive v Ukrajini uvedle ostre sankcije proti Rusiji, ki na Kitajsko v tej luči gleda kot na ključno gospodarsko rešilno bilko. Kitajska ima medtem koristi predvsem od poceni uvoza energije in dostopa do ruskih naravnih virov.

Okrepljenemu sodelovanju med vzhodnima velesilama so nenaklonjeni zlasti v ZDA, ki uvajajo gospodarske sankcije tudi zoper Kitajsko. Tako Moskva kot Peking pa izražata nasprotovanje tovrstnim enostranskim ukrepom in pritisku, ki ga na obe državi izvaja Zahod.

Robert Fico
Novice Kdo je Robert Fico? Populistični premier z naklonjenostjo Putinu.
Andrej Belousov
Novice Je to Putinov as iz rokava, ki bo uničil Ukrajino?
Vladimir Putin
Novice Putin spet kaže mišice: zloglasne rakete bulava uradno del vojne mornarice
Martin Herem
Novice "Putin se je že odločil. Takoj ko bo porazil Ukrajino, bo napadel baltske države."
Vladimir Putin in Sergej Šojgu
Novice Pretres v Rusiji: Putin nepričakovano razrešil Sergeja Šojguja
Ne spreglejte