Malteški (ne)red za Ronalda

V taboru slovenske nogometne reprezentance bodo skušali prvo letošnjo pregledno tekmo na poti do evropskega prvenstva čim prej pozabiti. Ali pa si jo zapomniti: morda jim bo izkušnja z Malte prišla še prav.

Znano je, da brez popolne osredotočenosti in zavzetosti ne moreš na mednarodni ravni ugnati tudi na papirju za razred ali dva slabšega tekmeca. To se je potrdilo tudi ob razvoju dogodkov na Malti, kjer je domača reprezentanca uveljavila tekmovalni pristop, gostje pa prijateljskega. Naposled je slovenska izbrana vrsta ušla presenetljivemu porazu in remiju 2:2 niti ne more gledati v zobe. Po domačem zasuku v drugem polčasu je namreč izenačujoči zadetek dosegel Benjamin Šeško in tako postavil končni izid kot ob zadnjem obisku Malte v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2022.

Pred tremi leti je Slovenija zmagala s prepričljivih 4:0. Načrtovane tri točke ji sicer niso kaj prida pomagale, saj je že prej zapravila možnosti za preboj na mundial v Katarju. Bo pa zato po skoraj četrt stoletja znova zaigrala na evropskem prvenstvu. Strokovni štab je v četrtek opravil nekaj rošad v sicer že standardni prvi enajsterici: tri četrt v obrambi, ki naj bi bila vendarle pod precej večjim pritiskom v torek, ko bodo v Stožice pritekli Cristiano Ronaldo in druščina. Je pa res, da bosta tudi pri slovenski vrsti motiv in zbranost, s katerima so se zoperstavili Malti, povsem drugačna. Morata biti, sicer se bo Jan Oblak ob naletih Rafaela Leaa, Bruna Fernandesa,Goncala Ramosa - vsi trije so se vpisali tudi med strelce ob domači zmagi 5:2 proti Švedski - znašel na prepihu.

Zanimivo, na Malti sta vso tekmo odigrala oba standardna slovenska napadalca in se tudi oba vpisala med strelce. Andraž Šporar, ki je načel mrežo Malte v prvem polčasu, tudi sicer potrebuje igralne minute, potem ko pri Panathinaikosu ni več v prvem planu. Tako kot ni bil, ko je pred prestopom v Grčijo nosil zeleno belo obarvane drese lizbonskega Sportinga, sicer Ronaldovega kluba na Portugalskem. Najboljši strelec v zgodovini reprezentančnega nogometa po napovedih proti Švedski ni igral, kar je seveda dobra novica za navijače, ki se bodo zbrali v nabito polnih Stožicah.

Ronaldo je še vedno velik magnet, sicer pa so tovrstne tekme kot naročene za stopnjevanje nogometne temperature. Vrhunec naj bi doživela junija v Nemčiji.