Črnoglavka: Plevel, ki ozdravi vse

12.7.2023 | 14:00

Črnoglavka, Prunella vulgaris

Črnoglavka, Prunella vulgaris

»Heal all« (ozdravi vse) ali tudi self heal (samozdravi) pravijo tej divji rastlini v angleško govorečih deželah. Pri nas pa smo nanjo in na njeno zdravilnost skoraj pozabili, vendar številne sodobne raziskave pritrjujejo modrostim ljudskega zdravilstva in je prav, da jo ponovno pobliže spoznamo in spet začnemo uporabljati.

Ta nekoliko aromatična trajnica prav sedaj začenja cveteti po suhih kraških travnikih. Uspeva samoniklo po vsej Sloveniji. Nabiramo jo v času cvetenja, to je od julija pa vse do avgusta. Cvet spominja na cvet mrtve koprive in nekoliko tudi plazečega skrečnika (Ajuga reptans). Četudi bi ju zamenjali s tema rastlinama, ne bo tragedije, saj sta tudi ti dve zdravilni oziroma neškodljivi. Vendar pa črnoglavko z lahkoto ločimo od obeh. Ajuga je nižja po rasti, zraste do 10 cm in cveti prej (aprila, maja), črnoglavka zrase približno 30 cm in cveti junija, julija. Od mrtve koprive pa jo z lahkoto ločimo po vonju. Črnoglavka ima oglato stebelce in listi izraščajo iz njega nasproti drug drugemu.

Ta nekoliko aromatična trajnica prav sedaj začenja cveteti po suhih kraških travnikih.

Ta nekoliko aromatična trajnica prav sedaj začenja cveteti po suhih kraških travnikih.

Tradicionalno uporabljajo črno- glavko za zdravljenje in celjenje ran.

Tradicionalno uporabljajo črno- glavko za zdravljenje in celjenje ran.

ZDRAVILO

Tradicionalno uporabljajo črnoglavko za zdravljenje in celjenje ran. Priporočajo jo tako za zunanje rane kot notranje. Po TKM učinkuje hladilno, tako kot meta, na primer. Poleti si lahko iz nje pripravimo prav okusen in zdravilen čaj, ki nas bo ohladil in osvežil. Pozimi pa si z njo lajšamo vnetja, pomagamo utrujenim očem, uporabimo jo pri oteklinah in vročini.

Cvetove uporabljamo za lajšanje težav s prebavili. Pri driski pijemo poparek s črnoglavko trikrat dnevno. Ublažila bo bolečine in umirila vnetje trebušne sluznice. Pri krvavečih hemoroidih priporočajo mazilo s črnoglavko.

Blaži bolečine pri vnetju žrela, lajša dihalne težave, ustavlja notranje in zunanje krvavitve, znižuje krvni tlak ...

Liste priporočajo predvsem pri celjenju ran. Učinkujejo diuretično in protimikrobno.

Sodobne študije preučujejo njene protivirusne učinke, ki so se izkazali za zelo močne. Dokazano lajša težave pri herpesu. Preizkušajo tudi njeno učinkovitost v boju proti raku. Prav presenetljiv pa je njen učinek na imunski sistem, saj ga zelo uspešno uravnava. Lahko ga okrepi, stimulira ali pa umirja pri alergijah, vnetjih in avtoimunskih obolenjih.

Črnoglavko priporočajo tudi pri vseh kroničnih vnetjih in tudi pri arteriosklerozi. Sprošča in pomirja, zato jo uporabljamo tudi pri depresiji in anksioznosti. Uravnava tudi delovanje ščitnice, priporočajo jo proti cistam na ščitnici in Hašimotu.

Navadno nabiramo tako liste kot cvetove ter oboje sušimo in uporabljamo skupaj.

Iz črnoglavke pripravljamo poparke in čaje, tinkture in macerate oziroma zdravilne balzame.

Nadaljevanje prispevka si preberite v reviji Jana, št. 27, 4. julij, 2023.

Metka McCully Žigon
Foto: Pixabay

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava