benifer Svet24.si

Zvezdniški par "Bennifer" tik pred razhodom

kača-na-policijski-postaji Svet24.si

Kača s policijske postaje Koper

5081484663803_org_27a69d764a0b1739_1648464638000 Necenzurirano

Kaj druži železnice, podjetnika iz Rovt in ...

1696960818-172a6788-1696960549922 Reporter.si

Teorije zarote: bo Anžetu Logarju uspelo prevzeti...

Komplet za trening Ekipa24.si

Šik po francosko s slovensko noto

poroka-na-prvi-pogled Njena.si

Sta Olga in Bogdan res še vedno par?

luka doncic pljunil Ekipa24.si

Kaj? Luka Dončić je v neposrednem prenosu med ...

Kolumna
Dune: peščeni planet, 2. del

Dune: peščeni planet, 2. del

Mitja Reichenberg, 27.02.2024 12:35:35

Delite na:

​​​​Seveda smo ta film lahko pričakovali. Gre za ameriški epski znanstvenofantastični spektakel iz leta 2024 režiserja Denisa Villeneuva, ki je skupaj z Jonom Spaihtsom napisal scenarij. Nadaljevanje od filma Dune (2021) je drugo od dvodelne priredbe romana Dune iz leta 1965 avtorja Franka Herberta in govori o Paulu Atreidesu, ko se združi z ljudstvom Fremenov na puščavskem planetu Arrakis, da bi začel vojno proti hiši Harkonnen. Timothée Chalamet, Zendaya, Rebecca Ferguson, Josh Brolin, Dave Bautista, Stellan Skarsgård, Charlotte Rampling in Javier Bardem ponovijo svoje vloge iz prvega filma, tokratni igralski zasedbi pa se pridružijo še Austin Butler, Florence Pugh, Christopher Walken in Léa Seydoux.


Ta del bo torej raziskoval Paulovo mistično potovanje po tem, ko se je pridružil Chani in domorodnim Fremenom na svoji bojni poti maščevanja proti zarotnikom, ki so uničili njegovo družino. Paul si prizadeva preprečiti strašno prihodnost, ki jo lahko vidi le on, pri tem pa mora izbirati med ljubeznijo svojega življenja in usodo celotnega znanega vesolja – kar lahko deluje sicer zelo klišejsko, vendar očitno dovolj privlačno za veliko filmsko zgodbo.


Glasbo ponovno podpisuje Hans Zimmer, zelo znano in razvpito ime velike kinematografije. Razumljivo je, da se naslanja na že znane vzorce iz prvega dela, lahko pa bi rekli tudi, da bi bilo možno pričakovati nekoliko več, kakor je ponudil. Zimmer se že kar nekaj časa varno sprehaja po dokaj predvidljivih filmsko-glasbenih prijemih, s katerimi je očaral že pred mnogimi leti, sedaj pa se že sluti znake lastne (sicer avtorske) reciklaže in ustvarjalne utrujenosti. Predvidljivost je lahko sicer skrita tudi pod blagovno znamo ali osebni zvočni podpis, a vendar sama filmska slika ponuja nekoliko več epskih pasaž, kot si jih je bil pripravljen Zimmer dovoliti.


Film zagotovo priporočamo v ogled, vsekakor pa v dvoranah, ki omogočajo veličastno Dolby Atmos zvočno izkušnjo, ker gre vendar za spektakel z odličnim zvočnim in glasbenim oblikovanjem.