Danci prvi trikrat zapored osvojili Mt. Everest

Danska je postala prva reprezentanca, ki je osvojila tri zaporedne naslove svetovnega prvaka. Francozom v finalu zmanjkalo moči. Bron v Španijo.
Fotografija: Rasmus Lauge Schmidt je bil junak finala. FOTO: Kacper Pempel/ Reuters
Rasmus Lauge Schmidt je bil junak finala. FOTO: Kacper Pempel/ Reuters

Dve kolajni od treh sta na 28. svetovnem prvenstvu v rokometu osvojili reprezentanci, ki sta Slovencem preprečili pot v četrtfinale. Španci so v drugem polčasu pokvarili veselico v Stockholmu in po 39:36 proti Švedski osvojili bron. V finalu pred 22.650 gledalci v Tele2 Areni pa Francozi niso bili kos Dancem, ki so po zmagi s 34:29 osvojili tretji zaporedni naslov najboljših na planetu, kar pred tem ni uspelo nikomur.

Olimpijski prvaki iz Francije so slabo začeli (2:6), v drugem polčasu izenačili (16:16), a potem so na igrišču spet zagospodarili Skandinavci, pri katerih je sta najbolj blestela Rasmus Lauge Schmidt (10 golov) in mladi Jan Pytlick (9). Pri Francozih, ki jim je proti koncu začelo zmanjkovati moči, sta bila najbolj učinkovita levoroka strelca Nedim Remili (6) in Dika Mem (5).

Danci so ostali neporaženi na SP. FOTO: Kacper Pempel/Reuters

V malem finalu so Španci prišli do 18. odličja na velikih tekmovanjih v zadnjih 27 letih. Petinsedemdeset doseženih golov pa je največ v zgodovini svetovnih prvenstev v tekmah za kolajne. V tekmi poražencev polfinala so bolje začeli Švedi, ki so pogrešali motorja ekipe Jima Gottfridssona. Vodili so ves prvi polčas in ga dobili z 22:18, toda selektor Jordi Ribera je znova pokazal, kakšen taktičen mojster je. Španci so naredili delni izid 5:0 in se niso več ozrli nazaj, švedsko mrežo sta trgala Adrian Figueras (strel 9:9) in Alex Dušebajev (7 golov), v vratih se je izkazal Gonzalo Perez de Vargas.

Španci so se veselili nove kolajne. FOTO: Jonathan Nackstrand/ AFP

Pri evropskih prvakih je devetkrat v polno zadel Hampus Wanne. Drugi polčas se je končal z 21:14 za rokometaše z Iberskega polotoka.

Peto mesto je osvojila Nemčija, ki je z 28:24 premagala Norveško, sedmo pa Egipt, ki je po podaljšku ugnal Madžarsko. Slovenija je mundial na Poljskem in Švedskem končala na 10. mestu, kar ji daje možnosti, da nastopi v kvalifikacijah za OI 2024 v Parizu.