Gaza se seli na ameriške univerze

Vse pogostejša policijska posredovanja zaradi ogroženosti judovskih študentov.
Fotografija: Študentje newyorške univerze NYU so pred policijskim posredovanjem vzpostavili »osvobojeno območje«.
Odpri galerijo
Študentje newyorške univerze NYU so pred policijskim posredovanjem vzpostavili »osvobojeno območje«.

Policija je na newyorški univerzi NYU zaradi demonstracij proti vojni v Gazi aretirala več kot sto protestnikov, na Columbii na zgornjem Manhattnu so uvedli virtualno učenje. Prebujajo se tudi univerze na zahodni obali, pretresom pa ni videti konca.

Na NYU so protestniki zahtevali konec investiranja v holdinge, povezane z Izraelom, dokler ta povzroča nasilje v palestinski Gazi, in med tistimi, ki so ustvarili človeški zid pred policisti, so bili v ponedeljek zvečer tudi številni profesorji in člani fakultete. Tudi njih so odpeljali z maricami, policija pa je porušila šotore, v katerih so demonstranti želeli dan in noč izkazovati solidarnost z Gazo. Demonstrante so pred dnevi prav tako razgnali na Columbii, med aretiranimi je bila tudi hči kongresnice iz Minnesote somalskega rodu Ilhan Omar. Enaindvajsetletno Isro Hirsi so na sestrskem kolidžu Bernard izključili in zdaj pravi, da je brez hrane in strehe nad glavo.

Uvedli virtualno učenje

Pretresov na članici elitne bršljanove lige s tem še ni konec in predsednica Minouche Shafik je razglasila virtualno učenje. Ker leto študija in nastanitve na Columbii stane skoraj 90 tisoč dolarjev, je to za mnoge škandal, še toliko bolj, ker namesto ureditve težav z demonstranti vstop na univerzitetna tla onemogočajo judovskim študentom in profesorjem. Uradno v strahu za njihovo varnost, potem ko je nekdo na Yalu, kjer je v minulih dneh tudi posredovala policija, judovsko študentko zadel v oko s palestinsko zastavo.

Newyorški študentje so se pridružili vse številnejšim demonstracijam za Palestince in proti Izraelu na ameriških univerzah.

Fotografiji Michael M. Santiago/AFP
Newyorški študentje so se pridružili vse številnejšim demonstracijam za Palestince in proti Izraelu na ameriških univerzah. Fotografiji Michael M. Santiago/AFP

Predsednica Columbie, ki je morala zaradi premajhne obsodbe nasilnih demonstrantov na kongresno zaslišanje, se je vsaj za zdaj izognila usodi Liz Magill z Univerze iz Pensilvanije UPenn in Claudine Gay s Harvarda, ki sta morali odstopiti, zadnja tudi zaradi plagiatorstva. Na Columbii je še vedno zaposlen jordanski profesor bližnjevzhodnih študij Joseph Massad, ki je po 7. oktobru slavil Hamasov pokol udeležencev izraelskega koncerta.

Na ameriških univerzah so miroljubne demonstracije seveda dovoljene, nekaterim s prepoznavnim pomikom na skrajno levico pa zaradi nasilnosti že prinašajo finančne posledice. Kot zadnji je milijonsko podporo svoji almi mater Columbii ustavil judovski lastnik moštva ameriškega nogometa New England Patriots Robert Kraft, ki je druge odrinjene družbene skupine pozval k solidarnosti: »Začne se z Judi, potem pa se razširi na vse odrinjene skupine, temnopolte, azijske ali istospolne. Vpliva na veličastno družbeno strukturo te države, kjer lahko ljudje svobodno delujejo in potujejo.«

Napis na Harvardu, ki vstop dovoljuje le študentom. Foto Scott Eisen/AFP
Napis na Harvardu, ki vstop dovoljuje le študentom. Foto Scott Eisen/AFP

Ob demonstracijah za Palestince pa so globoko razdeljeni tudi številni judovski Američani, ki tako kot muslimanski v dveh tretjinah volijo demokrate. Zdaj se zanje zavzemajo republikanci, ki z Izraelom čutijo verske in civilizacijske povezave, za številne levo usmerjene mlade Američane pa je tudi to dokaz rasizma in kolonializma. Demonstracije za Palestince in proti Izraelu se širijo po vseh ZDA.

***

Ker danes, 24. aprila, vsem naročnikom zaradi težav v tiskarni nismo mogli dostaviti časopisa Delo, je vsebina članka prosto dostopna.

Preberite še:

Komentarji: