Turizem 10.7.2021 9:30

Inovativni turistični produkti stavijo na povezovanje

piše Martina Gojkošek

Ljubljana, 10. julija - Nagrajeni inovativni turistični produkti stavijo na lokalne zgodbe in povezovanje deležnikov. "Če razumemo, da s tem, ko pomagamo drugim, pomagamo sebi, smo lahko zmagovalci," je ob sprejemu nagrad snovalec in sejalec ta teden ocenila Mateja Hrvatin Kozlovič, ki stoji za nagrajenim projektom Istrski zajtrk.

Slovenska turistična organizacija (STO) je ta teden po lanski virtualni razglasitvi na dnevih slovenskega turizma še fizično izročila priznanja snovalec in sejalec, ki nagrajujejo inovativne in kreativne novosti v slovenski turistični ponudbi. Naziv sejalca za lansko leto je prejel regijski promocijski center Expano, finalista pa sta bila še Istrski zajtrk - okusi lokalno ter Jasna Chalet Resort. Nagrado snovalec pa so prejeli Fish & Fly Trio, Potovanja z električnimi motorji ter Robidišče Trail Center.

"Na STO smo izjemno ponosni na ta doživetja, ki krepijo atraktivnost Slovenije kot zelene destinacije, povečujejo dodano vrednost in konkurenčnost slovenskega turizma in s pomočjo katerih uresničujemo obljubo, ki jo dajemo na trgu z znamko I feel Slovenia," je ob tej priložnosti poudarila direktorica STO Maja Pak.

"Gre za posebna edinstvena doživetja - avtentična, lokalna, nemnožična, inovativna, zelena. Slovenija je destinacija, ki je usmerjena v trajnostni turizem in s pospeševanjem tovrstnih produktov želimo, da so pričakovanja turistov, ki so vedno večja in bolj senzibilna do okolja in narave, tudi uresničena ali celo presežena," je dodala.

"Marsikdo nas je spraševal, kam naj v Pomurju gre. V Expanu dobi odgovore na vsa vprašanja," je Expano predstavil murskosoboški župan Aleksander Jevšek. "Zelo pomembno je, da se povezujejo občine, pa tudi ponudniki turističnih produktov," je dodal in izpostavil, da v Expanu ljudje lahko dobijo informacije, kje v Pomurju lahko ostanejo dlje časa in kaj lahko tam vidijo.

"Mestna občina Murska Sobota, ki je v regiji največja in ji je bil zaupan projekt Expano, je zavezana temu, da povezuje vinarje, kulinariko, ponudnike nočitvenih kapacitet. Tukaj imamo še veliko dela," je dodal Jevšek.

Letošnja turistična sezona je po Jevškovih besedah zelo dobra. "Turisti v regiji najdejo varnost, čisto naravo, dobro hrano, odlična vina ter, kar je najpomembnejše za turizem, dobre ljudi," je dejal. Ob tem je izpostavil pozitivno stran turističnih bonov, saj so mnogi njihovi koristniki prvič obiskali Pomurje, kamor pa se bodo gotovo vrnili.

Istrski zajtrk je zajtrk, poln lokalnih dobrot, ki ga Hrvatin Kozlovičeva z ekipo dostavlja gostom po slovenski Istri. Ob lokalnih dobrotah z bližnjih kmetij gostje v paketu prejmejo tudi pet lokalnih doživetij, ki se jih lahko udeležijo brezplačno.

"Združili smo vrsto majhnih, lokalnih proizvajalcev slovenske Istre. Povezali smo se in vzpostavili mrežo. Vsak deležnik vidi svojo korist, hkrati pa vsi zmagamo," je pojasnila sogovornica. Za turista je na drugi strani ključno, da poskusi hrano resnično lokalnega izvora, ponudnike izdelkov lahko tudi obišče. "Bogata dodana vrednost pa so doživetja malih ponudnikov. Vsakega gosta sprejmejo z odprtimi rokami, to je lepa priložnost, da dodatno razvijejo tudi svojo dejavnost," je pojasnila Hrvatin Kozlovičeva.

"Destinacije nikoli ne tvori en ponudnik. Če uspemo razumeti, da s tem, ko pomagamo drugim, pomagamo sebi, smo lahko zmagovalci," je dejala. Obenem pa je prepričana, da je treba pri snovanju produktov prisluhniti lokalni skupnosti. Prav je, da ta lahko usmerja razvoj produkta v eno ali drugo smer, je prepričana.

Lastnik Jasna Chalet Resorta Dominik S. Černjak sebe opiše kot osebo, zaljubljeno v kreiranje trajnostnih rešitev. "Potrebuješ dobro ekipo, projektne temelje in dobre zgodbe. Realen temelj izhaja iz pretekle zgodovine, lokalnega okolja in prihodnosti," je prepričan.

Pri uspehu ponudbe ob jezeru Jasna je po Černjakovih besedah pomembno vlogo odigral odnos z lokalno skupnostjo. "Cel projekt Jasna je rezultat skoraj triletnega usklajevanja z vsemi lokalnimi akterji, projekt smo nadgrajevali, da smo našli skupne interese. Lokalna skupnost je izrazila dve konkretni želji: da je Jasna odprta za javnost in da ustvarimo ponudbo, ki omogoča prost dostop tudi dnevnim obiskovalcem. To smo naredili, hkrati pa smo skupaj z lokalno skupnostjo uspeli, ne glede na povečan obisk, zavarovati naravne danosti," je dejal Černjak.

Produkt Fish & Fly Trio ponudnika Green Adventure pa v Slovenijo na muharjenje na treh rekah - Soči, Krki in Kolpi - vabi navdušene ribiče, ki želijo aktivno preživljanje prostega časa v neokrnjeni naravi, z izkušenimi vodniki in vrhunsko kulinariko, za to pa so pripravljeni seči tudi globlje v žep. "Cel svet Slovenijo pozna kot muharsko destinacijo, zlasti reko Sočo in njene pritoke. Naša želja je bila, da tem gostom predstavimo tudi naravo, gostoljubje ter kulinariko tudi na južnem delu države, torej na rekah Kolpi in Krki," je pojasnil Matjaž Kuzma.

"Iščemo neokrnjeno naravo ob treh rekah. Smo v objemu gozdov, v čisti vodi, pod mogočnimi gorami, v sožitju z divjimi živalmi," je opisal. "Produkt je zelo personaliziran, posvetimo se vsaki skupini gostov posebej in se prilagajamo njihovim željam," je dejal in dodal, da gre za naravi prijazno vrsto ribolova, saj ujete ribe - po obveznem fotografiranju - izpustijo nazaj v reko.

"Muharjenje je drag hobi, ti gosti so navajeni zapravljati, hkrati pa cenijo naravo. To je vrhunska kombinacija," je še menil Kuzma.