Kako do digitalnega zelenega potrdila?

Pozor, če odhajate na Hrvaško, brez dokazil to ni več mogoče

Luka Tetičkovič
2. 7. 2021, 18.06
Deli članek:

Hrvaška je včeraj sprejela odlok, po katerem lahko v državo vstopite z zelenim digitalnim potrdilom, ki velja na območju Evropske unije. Vstop brez dokazil ni več mogoč, zato so bile včeraj na meji kolone. Kako do potrdila?

Profimedia
Snamete si ga lahko iz spletne strani zVem. Cepljeni ga bodo kmalu prejeli tudi po pošti, za manjši znesek pa vam ga natisnejo tudi v lekarni.

Hrvati za zdaj še dopuščajo nekaj izjem. Tako bo do nadaljnjega veljalo tudi drugo potrdilo o cepljenju ali prebolevnosti (staro do 210 dni) ter negativen HAG- (star največ 48 ur) ali PCR-test (star največ 72 ur).

Glede na to, da je zeleno digitalno potrdilo za obdobje enega leta uvedeno na ravni Evropske unije in bo po napovedih veljavno tudi drugje po svetu, lahko pričakujemo, da bo kmalu izrinilo ostala dokazila. Potrdilo vsebuje QR-kodo, ki vam jo bodo odčitali na meji. V nekaterih državah članicah ga zahtevajo tudi v hotelih, restavracijah in na javnih dogodkih. Na Hrvaškem se lahko imetniki potrdila udeležijo dogodkov, na katerih število oseb ni omejeno.

Na voljo je v digitalni obliki, kjer podobno kot pri letalskih kartah QR-kodo pokažemo kar na zaslonu mobilnega telefona, lahko pa si ga natisnemo in nosimo s seboj v papirni obliki.

Kako sami do zelenega covidnega potrdila

Digitalno zeleno potrdilo je mogoče s seboj nositi natisnjeno na papirju ali na mobilnem telefonu. Digitalno pomeni, da omogoča hitro preverjanje v podatkovnih bazah na način odčitanja QR-kode.

V Sloveniji je potrdilo dostopno na spletnem portalu zVem, kjer vas bodo sprva preusmerili na portal SI-PASS, na katerem si boste morali najprej ustvariti uporabniški račun. Nato boste morali aktivirati storitev smsPASS – vnesli boste telefonsko številko mobilnega telefona, na katerega boste prejeli potrditveno kodo smsPASS v obliki kratkega sporočila SMS. To kodo morate vnesti v svoj uporabniški račun na portalu SI-PASS.

V naslednjem koraku boste morali fizično stopiti do lokalne upravne enote, centra za socialno delo ali cepilnega centra, kjer bodo overili vašo identiteto in telefonsko številko ter vam omogočili storitev smsPASS. Gre za storitev, ki vam na mobilni telefon prek sporočila SMS pošlje enkratno geslo in potrdi vašo istovetnost.

Pri tem se pozanimajte, kakšna so pravila izbrane lokacije overjanja storitve smsPASS. V manjših cepilnih centrih se praviloma lahko oglasite nenapovedano, na upravno enoto pa le predhodno pokličite, da preverite, ali si morate rezervirati termin s svetovalcem. Pri tem manjše oziroma manj obremenjene upravne enote praviloma sprejemajo tudi nenapovedane obiske.

Imetniki kvalificiranega digitalnega potrdila, torej obstoječega digitalnega podpisa, pa imajo možnost overitve storitve smsPASS kar iz zavetja svojega doma.

Ko prehodite vse te korake, boste lahko prek spletnega portala zVEM dostopali do digitalnega zelenega potrdila, ki si ga natisnete ali shranite na svoj mobilni telefon. Po napovedih bo kmalu v tem mesecu na voljo tudi posebna aplikacija, a natančnega datuma zanjo še ni.

Natisnete ga lahko tudi v lekarni

Z včerajšnjim dnem digitalno zeleno potrdilo prejmete tudi ob cepljenju, a ne ob testiranju. Za največ dva evra ga lahko natisnete tudi v najbližji lekarni, je pred tednom dni napovedal minister za zdravje Janez Poklukar.

Vsi, ki so bili do 30. junija polno cepljeni, pa bodo digitalno zeleno potrdilo prejeli tudi po pošti, za njimi pa bodo potrdilo prejeli še tisti, ki so bili cepljeni s prvim odmerkom. Razlog zamika je v velikem številu potrdil, ki jih bodo morali razposlati; polno cepljenih je namreč 600 tisoč oseb, en odmerek pa je prejelo 300 tisoč oseb, med katere štejejo tudi prebolevnike.