»Ni nam uspelo igrati tako, kot smo načrtovali. Še posebej jaz sem zaostal za pričakovanji. Nikoli ni popolno, a se zavedam, da moram igrati bolje. Vsi moramo igrati s takšno energijo, kot smo jo imeli na drugi in tretji tekmi, ki smo ju dobili, in se zabavati na igrišču. Ko se zabavam, tudi najbolje igram, in to moram storiti tudi na naslednjih tekmah,« je bil po porazu v dvorani American Airlines Center (samo)kritičen Luka Dončić. Čeprav je spet dosegel trojnega dvojčka (29 točk, po 10 skokov in podaj), je vtis na igrišču pokvaril zgolj z eno zadeto trojko iz devetih poskusov, njegov učinek v tem elementu igre na prvih štirih tekmah proti LA Clippers pa je doslej le 26,5-odstoten.

Še dan pred tekmo v Teksasu je bil njegov nastop pod vprašajem zaradi poškodbe kolena in prehlada, a je nato na igrišču vseeno preživel kar 44 minut in 42 sekund (največ med vsemi igralci na tekmi) od maksimalnih 48 minut. »Drži, koleno me boli, ni dobro, a moje počutje in zdravstveno stanje ne smeta biti izgovor. Za nameček sem imel še težave z osebnimi napakami. Vem, da sem tokrat razočaral tudi z igro v obrambi, in to moram nujno popraviti,« se zaveda 25-letni Slovenec, ki pa se je kljub slabši predstavi znova vpisal v zgodovino. Za tisoč točk v končnici je potreboval le 32 tekem, na lestvici vseh časov pa sta v tem elementu pred njim le legendarna Michael Jordan (28) in Wilt Chamberlain (29).

Gostje iz Los Angelesa so v Dallasu suvereno dobili prvo četrtino (39:16), v drugi so vodili že s plus 31 (55:24), do polčasa pa so dosegli kar 14 trojk. Na srečo gostiteljev je blestel Kyrie Irving, s 40 točkami prvi strelec dvoboja, in Mavericks so v nadaljevanju počasi, toda zanesljivo topili visok zaostanek in izenačili pri 98:98 dobre štiri minute in pol pred koncem. Kazalo je, da se bo zasedbi iz Los Angelesa zgodilo prav obratno kot leta 2019 na drugi tekmi konferenčnega finala proti Golden State Warriors. Takrat so Clippers poskrbeli za doslej največji preobrat v končnici v zgodovini NBA: Warriors so še v tretji četrtini vodili z 31 točkami prednosti (94:63), nato pa je ekipa iz mesta angelov naredila neverjetni delni izid 72:37 in zmagala s 135:131.

Trener Kidd ne pozna razlogov

A Dallas tokrat ni šel do konca po poti preobrata, čeprav je z Irvingovima točkama povedel s 105:104. Da zmaga ni ostala v Teksasu, sta pri gostih poskrbela predvsem Paul George in James Harden, ki sta na tekmi dosegla po 33 točk in skupno zadnjih 12 za Clippers. Zmaga gostov ima še toliko večji pomen, ker so jo dosegli brez Kawhija Leonarda, ki ima poškodovano koleno. Manjkal je že drugo tekmo zapored in LA Clippers so še drugič zaporedoma premagali Dallas. Na to je opozoril tudi trener poražene ekipe Jason Kidd: »Imam občutek, da se, ko Kawhija ni na igrišču, preveč sprostimo. Ne vem, kakšni so razlogi za to, toda ko ne igra, moramo biti precej boljši. Brez njega igra ekipa hitreje, kar v igri pomeni eno podajo manj in en poskus meta več.«

Trener Kidd je priznal, da če v njegovi ekipi tokrat ne bi bilo Kyrieja Irvinga (na igrišču je preživel le devet sekund manj kot Dončić), bi bilo tekme konec že po uvodni četrtini. Na njegovo fantastično predstavo je opozoril tudi Dončić. »Moram mu bolj pomagati v igri. Občutek imam, da tokrat nisem naredil dovolj in da sem ga pustil na cedilu. Kyrie na igrišču daje vse od sebe in že celotno končnico igra na izjemni ravni. Z njim na igrišču nam je vsem lažje, vendar bomo morali znati, predvsem jaz, to precej bolje izkoristiti,« je ocenil Dončić, ki se je zahvalil tudi navijačem za bučno podporo: »Bili so odlični. Ves čas so stali za nami in nas spodbujali, toda žal se jim za to nismo mogli oddolžiti z zmago.«