Na Malem odru SNG Maribor je potekala novinarska konferenca, na kateri so predstavili tekmovalni program 59. Festivala Borštnikovo srečanje. Na predstavitvi sta sodelovala umetniški direktor festivala Aleš Novak in selektor tekmovalnega programa dr. Blaž Lukan. Borštnikovo srečanje bo med 3. in 16. junijem ponovno ponudilo izbor vrhunskih gledaliških predstav slovenskih in tujih producentov, raznolik spremljevalni program s strokovnimi srečanji, pogovori ob knjigah in z razstavami, refleksijo gledališkega dogajanja in zanimivimi študentskimi vsebinami.

V tekmovalnem programu se bo zvrstilo dvanajst predstav

Osrednji del festivala predstavlja tekmovalni program, v katerem se bo zvrstilo dvanajst predstav po izboru selektorja dr. Blaža Lukana, ki si je v koledarskem letu 2023 ogledal približno 100 uprizoritev, izbrane pa so v kar največji meri upoštevale dva kriterija: kriterij konteksta in kriterij prevpraševanja odrskega izraza.

»Zanimale so me predstave, ki poskušajo artikulirati tudi svet zunaj teksta oziroma uprizoritve ali gledališča kot takega, in predstave, ki za to artikulacijo iščejo – in v veliki meri tudi najdejo – nova izrazna sredstva, tako parcialne znake kot celovit uprizoritveni sistem,« uvodoma zapiše selektor v utemeljitvi izbora.

Večina predstav se osredotoča na subjekte, ki odražajo sodobnega človeka z razpršenim fokusom in s temeljno nemočjo v družbenih vlogah. »In tako se predstave v letošnjem izboru najsibo subtilno, neposredno ali metaforično zadirajo v družbena, družinska, partnerska razmerja, v zatiralske sisteme, v na videz neprebojno korporativno in medijsko realnost ter v sama srca različnih zanikovalskih mehanizmov (rasizma, seksizma, homofobije, ksenofobije ...) in pri tem izpostavljajo eno najizrazitejših tem izbora, delno pa tudi nabora, temo nasilja,« zapiše Lukan in v nadaljevanju izpostavi premišljen gledališki jezik, ki je »pogosteje kot dramski snovalen, pogosteje kot klasičen ali tradicionalen sodoben, celo povsem današnji, in pogosteje kakor grajen sproti improviziran, zanašajoč se na primarno aluzijo bolj kakor na kompleksne in transparentne znake, pri čemer se bolj kakor v njihovo čisto invencijo zateka v njihovo domiselno zapletanje in duhovito montažo«.

Promocija slovenske gledališke ustvarjalnosti za gledališke profesionalce iz tujine

Umetniški direktor festivala Aleš Novak je povedal, da je že tradicionalno tekmovalni program slovenskih uprizoritev najpomembnejši in osredni programski sklop festivala. »Letošnji izbor selektorja Blaža Lukana prinaša dvanajst vznemirljivih uprizoritev slovenskih producentov, kar sočasno pomeni tudi največji možni obseg tega jedrnega segmenta festivalskega programa. Ker so nekatere letošnje tekmovalne uprizoritve daljše ali pa izvedbeno zahtevnejše, je pred nami kar zahtevna naloga, ki vključuje tudi iskanje in opremljanje zunanjih lokacij in usklajevanje festivalskega urnika. Ob tem osrednjem festivalskem sklopu pripravljamo tudi ostale festivalske vsebine, od gostovanj tujih gledaliških skupin in slovenskih uprizoritev v spremljevalnem programu do študentskega in strokovnega programa. Pri izvedbi festivala sodelujemo s številnimi deležniki s področja gledališča in kulture, letos bomo še nekoliko več organizacijskih naporov usmerili v predstavitev in promocijo slovenske gledališke ustvarjalnosti za gledališke profesionalce iz tujine. Slavnostno odprtje Borštnikovega srečanja načrtujemo v petek, 7. junija, s predstavo Vezi duš v produkciji Staatstheater Mainz, to gostovanje soorganiziramo s Cankarjevim domom,« napoveduje Novak.  
 
Festival se bo zaključil v nedeljo, 16. junija, s podelitvijo festivalskih nagrad in Borštnikovega prstana, ki ga letos prejme dramski igralec.