Italija Edo Terglav risi slovenska hokejska reprezentanca

Sreda, 1. 5. 2024, 21.43

Svetovno hokejsko prvenstvo, divizija I, skupina A, Bolzano, 3. krog

Slovenci do pomembne zmage, Krošelj zaklenil vrata

slovenska hokejska reprezentanca : Avstrija, Gašper Krošelj | Slovenci so za pomembno zmago na prvenstvo z 2:0 premagali Italijane. Gašper Krošelj je zbral 30 obramb in zaklenil vrata. | Foto www.alesfevzer.com

Slovenci so za pomembno zmago na prvenstvo z 2:0 premagali Italijane. Gašper Krošelj je zbral 30 obramb in zaklenil vrata.

Slovenska hokejska reprezentanca je na svetovnem prvenstvu drugega kakovostnega razreda v Bolzanu prišla do zelo pomembne zmage, gostitelje Italijane je po hudem boju in garanju v obrambi premagala z 2:0. V slovenskih vratih je blestel Gašper Krošelj, ki je bil predvsem v drugi in tretji tretjini na hudi preizkušnji, a je zaustavil vseh 30 strelov. Slovenci so z zmago skočili na mesto, ki trenutno prinaša napredovanje v elito (prvi dve). Šest točk imajo po sredinem spodrsljaju in porazu z Romunijo (1:2) tudi Madžari, tretji Italijani jih imajo pet. V četrtek je tekmovanja prost dan, v petek ob 16.00 se bodo Slovenci za zmago pomerili z Japonci, ki so danes na kolena spravili Južno Korejo in še bolj zapletli stanje na prvenstvu.

slovenska hokejska reprezentanca : Italija, pripravljalna tekma, Rok Tičar
Sportal Slovenci brez prejetega gola do velikih treh točk

SP divizije I, skupine A

Slovenija : Italija 2:0 (1;0 0:0, 1:0)
Strelec: 1:0 Tičar (Crnović, Bohinc, 16.), 2:0 Kuralt (Tomaževič, Mašič, 45.)

Streli: Slo 25 (16, 3, 6), Ita 30 (6, 9, 15)
Kazni: Slo 6 (0, 0, 6), Ita 2 (2, 0, 0)

Postava Slovenije: Krošelj, Pintarič; Magovac, Mašič, Török, Tičar, Sabolič; Ćosić, Crnović, Kuralt, Macuh, Tomaževič; Čepon, Podlipnik, Mahkovec, Simšič, Drozg; Bohinc, Sodja, Beričič, Mehle, Jezovšek. Selektor: Edo Terglav.
Postava Italije: Clara, Bernard; Seed, Trivellato, De Luca, Mantenuto, Frigo; Larkin, Spornberger, Gazley, Catenacci, Salinitri; Pietroniro, Glira, Marchetti, Kostner, Frank; Insam, Amorosa, Deluca, Purdeller, Mantinger; Selektor: Michael Pelino.

Na Južnem Tirolskem do sobote poteka svetovno hokejsko prvenstvo divizije I, skupine A, na katerem sodelujejo gostitelji Italijani, Slovenci, Madžari, Japonci, Romuni in Južni Korejci.

Slovenska reprezentanca pod selektorsko taktirko Eda Terglava je prvenstvo začela slabo, nadaljuje pa ga z odličnimi rezultati. Potem ko je z 2:4 izgubila Južno Korejo, je na drugi tekmi strnila vrste in s 6:1 premagala Romunijo, na tretji tekmi pa z 2:0 na kolena spravila Italijane, ki spadajo v najožji krog favoritov za vrnitev med elito.

Terglav je tudi tokrat med vratnici postavil Gašperja Krošlja, ki je bil na koncu eden od junakov hudega sosedskega obračuna za pomembne točke na prvenstvu. Če v prvi tretjini ni imel veliko dela, Italijani so sprožili le šest strelov (Slovenci v prvi 16), pa je bil na toliko večji preizkušnji v drugi in tretji tretjini. Na koncu je zbral 30 obramb (risi so v drugi in tretji tretjini sprožili zgolj devet strelov) in zaklenil svoja vrata.

Anže Kuralt je postavil končni rezultat. | Foto: www.alesfevzer.com Anže Kuralt je postavil končni rezultat. Foto: www.alesfevzer.com Slovenci so v prvi tretjini prevladovali, a so bili neučinkoviti vse do 16. minute, ko je po strelu Aljoše Crnovića do odbitega ploščka prišel Rok Tičar, ga izza gol poslal v gnečo pred gol, kjer se je od drsalke enega od tekmecev odbil v gol za slovensko vodstvo z 1:0. Druga tretjina je minila brez zadetkov in z veliko garanja Slovencev v obrambi, v zadnji pa je po hudem začetnem italijanskem pritisku hitro akcijo Blaža Tomaževiča in podajo z leve strani na desno izkoristil osameli Anže Kuralt in z natančnim strelom z bližine zvišal na 2:0. Italijani so pritiskali, iskali gol za znižanje, brez vratarja zaigrali že dobre tri minute pred koncem, imeli nato še igralca več, a so se vsi poskusi, da bi se približali, izjalovili.

Ostalo je pri 2:0 za Slovence, ki imajo šest točk in si vrh lestvice delijo z Madžari, ki so danes presenetljivo izgubili z Romunijo z 1:2. Tretji so Italijani s petimi.

Slovenci, ki so se nagarali v obrambi, so zdaj pri šestih točkah, vrh lestvice si delijo z Madžari, ki so presenetljivo izgubili z Romuni. | Foto: www.alesfevzer.com Slovenci, ki so se nagarali v obrambi, so zdaj pri šestih točkah, vrh lestvice si delijo z Madžari, ki so presenetljivo izgubili z Romuni. Foto: www.alesfevzer.com

Andrej Tavželj
Sportal Andrej Tavželj po koncu kariere hitro sprejel nove izzive #video

Krošelj: Hotel sem popeljati do nujno potrebnih treh točk

"Res smo zelo veseli te zmage, čeprav je skorajda minimalna. Všeč mi je bilo, kako smo začeli prvo tretjino, verjel sem v to ekipo in zmago. Dobili smo zalet za naprej. Tudi meni je bilo lažje igrati, hotel sem popeljati Slovenijo do nujno potrebnih treh točk," je tekmo za Hokejsko zvezo Slovenije ocenil Krošelj.

"Vedeli smo, da bodo Italijani želeli igrati bolje kot včeraj. Začetek tekme je bil ključ do zmage, imeli smo več priložnosti in dali gol. V drugi smo dobro reagirali, blokirali strele, garali v obrambi. Tekmo smo pametno pripeljali do konca, zmaga je ekipna in sem zelo zadovoljen s tem, kako so fantje reagirali," pa je dejal Terglav.

Romuni presenetili Madžare, Japonci ugnali Južno Korejo

Madžarska reprezentanca, ki spada med favorite za napredovanje, se je v sredo opekla. Potem ko je prvenstvo odprla z zmagama nad Japonsko (3:1) in Južno Korejo (6:2), jo je na kolena presenetljivo spravila Romunija.

Ta je povedla v 50. minuti, Madžari so štiri minute pred koncem izenačili, slabo minuto pred iztekom rednega dela pa je Otto Sandor-Szekely zadel za prvo zmago Romunov na prvenstvu. Madžari so ob koncu izenačenje in morebitni podaljšek lovili brez vratarja in s šestimi igralci v polju, a se jim ni izšlo. Vzhodni slovenski sosedi so sicer v zadnji tretjini prevladovali (razmerje v strelih 16:4, čez celotno tekmo 32:19), a jim razpoloženega vratarja Zoltana Tokeja ni uspelo več premagati.

Na dvoboju azijskih reprezentanc so Japonci z dvema goloma v dobri minuti v zadnji tretjini preobrnili srečanje in s 4:3 premagali Južno Korejo, ki je za uvod presenetila Slovence. Obe reprezentanci sta zdaj pri eni zmagi, stvari v skupini pa so se po tretjem krogu zapletle, tako da je scenarijev za napredovanje in obstanek še ogromno.

V četrtek dan premora, v petek nad Japonce

V četrtek sledi drugi dan tekmovalnega premora, v petek se bodo Slovenci ob 16.00 pomerili z Japonsko, v soboto pa ob 19.30 še z Madžarsko.

Svetovno prvenstvo, divizija I, skupina A (Bolzano), 3. krog:

Sreda, 1. maj

Lestvica

Slovenska reprezentanca za SP divizije I, skupine A:

Vratarji (3): Gašper KROŠELJ (Banska Bystrica/SVK), Matija PINTARIČ (Dragons de Rouen/FRA), Žan US (Jesenice/SLO).

Branilci (7): Rožle BOHINC (Jesenice/SLO), Aljoša CRNOVIĆ (Olimpija/SLO), Kristjan ČEPON (Vastervik/SWE), Jan ĆOSIĆ (Olimpija/SLO), Aleksandar MAGOVAC (Olimpija/SLO), Bine MAŠIČ (Olimpija/SLO), Matic PODLIPNIK (Kitzbüheler/AUT).

Napadalci (13): Miha BERIČIČ (Olimpija/SLO), Jan DROZG (Amur/RUS), Žan JEZOVŠEK (Jesenice/SLO), Anže KURALT (Fehervar/HUN), Rok MACUH (Olomuc/CZE), Marcel MAHKOVEC (Olimpija/SLO), Žiga MEHLE (Olimpija/SLO), Robert SABOLIČ (VSV/AUT),  Nik SIMŠIČ (Olimpija/SLO), Jaka SODJA (Olimpija/SLO), Rok TIČAR (Vienna/AUT). Blaž TOMAŽEVIČ (VSV/AUT), Matic TÖRÖK (KooKoo/FIN).