Šahovska partija v Ljudskem vrtu ni ponudila zadetkov

Maribor, 18. 08. 2022 20.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Jakob Batič
51

Ljudski vrt po 360 minutah evropskih kvalifikacij še naprej čaka na prvi domači zadetek v tej sezoni. A kot vsaka, ima tudi ta zgodba dve plati medalje. Slovenski prvaki so prekinili niz šestih zaporednih porazov in proti favoriziranemu Cluju imeli nekaj zrelih priložnosti. Za nameček niso prejeli zadetka (0:0), tako da je pred povratno tekmo še vse odprto. Potnika v skupinski del Konferenčne lige bo dal obračun v Romuniji prihodnji četrtek.

Prva priložnost na tekmi se je ponudila gostom v deveti minuti, po poigravanju domače obrambe je do strela prišel Jefte Betancor, a je meril za približno meter mimo leve vratnice. Tudi drugo priložnost na tekmi je zapravil napadalec Cluja s številko 17 na hrbtu, tokrat po hitrem protinapadu, ko je nenatančno sprožil s približno 20 metrov.

Vijoličasti v prvem delu tekme niso uspeli vzpostaviti ravnovesja na igrišču. Gostje so imeli večino časa žogo v svoji posesti in bili tudi bolj nevarni, a jim – na srečo Maribora – v napadu ni steklo. V 25. minuti je še tretjič poskušal Betancor, ki pa merilnih naprav ni naravnal.

Novinec na mariborski klopi Damir Krznar je imel pri izbiri začetne enajsterice velike težave v obrambi. Zaradi rumenih kartonov je manjkal Nemanja Mitrović, poškodovana sta bila Martin Milec in Max Watson. Po pričakovanjih so v v zadnji vrsti od leve proti desni začeli Andraž Žinić, Luka Uskoković, Sven Šoštarič Karić in Gregor Sikošek. V napadu je hrvaški strokovnjak priložnost ponudil rojaku Roku Baturini, za katerim so bili Ivan Brnić, Marko Božić in 17-letni Tine Čuk, ki je za člansko ekipo debitiral v Kopru, ko je odigral prvih 45 minut.

V 32. minuti je končno prvič završalo na tribunah Ljudskega vrta. Roko Baturina se je lepo obrnil v kazenskem prostoru in žogo odložil na Marka Božića, ki iz bližine ni bil dovolj natančen. Izkazal se je nekdanji vratar Udineseja Simone Scuffet. To je bilo tudi vse, kar je imel ponuditi precej zaspan prvi polčas, v katerem ne eni ne drugi niso pretirano tvegali. Maribor je večino svojih akcij pripravil po levi strani preko Ivana Brnića, medtem ko je bil na desni mladi Tine Čuk malo viden.

Obisk v Ljudskem vrtu je bil glede na pomembnost tekme precej skromen, kljub temu so imeli Mariborčani glasno podporo najzvestejših navijačev na jugu stadiona:

Tudi začetek nadaljevanja je pripadel gostom. Emmanuel Yeboah, ki se je v drugem polčasu postavil v konico napada, potem ko je v garderobi ostal večkrat omenjeni Betancor, je dobil uporaben predložek z leve strani, a je z glavo nastreljal enega od domačih branilcev. 19-letni Ganec je ob tem zahteval igro z roko, glavni sodnik Pavel Orel s Češke pa je le zamahnil z roko in pustil, da se je igra nadaljevala.

Damir Krznar se je za prvo menjavo odločil po četrt ure igre v drugem polčasu. Mladost so zamenjale izkušnje, Rok Kronaveter je vstopil namesto Tineta Čuka. Kljub spremembi je bil napad domačih še naprej brez pravih idej, v 75. minuti je tako sledila še ena sprememba. Baturino, ki je pripravil dotlej edino pravo priložnost Maribora, je v konici napada zamenjal Rok Sirk.

Statistika tekme Maribor – Cluj
Statistika tekme Maribor – Cluj FOTO: Sofascore.com

Kronaveter razpoložen v zaključku, Scuffet preprečil veselje Božiću

Tik zatem je bilo po dolgem času zopet nevarno pred vrati Scuffeta. Po globinski podaji Aljaža Antolina se je v ugodnem položaju znašel Kronaveter, vendar je bila obramba Cluja na pravem mestu in je njegov strel uspela preusmeriti v kot.

V zaključku tekme se je ritem igre stopnjeval. Bergsen je po predložku kapetana gostov Camore zaplaval v prazno, a na srečo Yeboah tega ni znal izkoristiti. Na drugi strani je Maribor izpeljal lepo ekipno akcijo po levi strani, Kronaveter je prodrl in našel Božića, ki je močno udaril z roba kazenskega prostora, Scuffet pa je še drugič na tekmi odlično posredoval.

Damir Krznar se je predstavil mariborskim navijačem, ki so ga po tekmi nagradili z glasnim aplavzom. FOTO: Luka Kotnik

Krznar je pred koncem priložnost ponudil še 21-letnemu Marinu Laušiću, ki je vstopil namesto Marka Božića, enega boljših posameznikov v vijoličnem dresu na tokratni tekmi. Ko je že tekla zadnja minuta rednega dela, je za Cluj še drugič zapretil Yeboah. Zopet je dobil uporabno žogo z leve strani, ki jo je skušal za hrbet Bergsena poslati z atraktivnimi škarjicami, vendar v svoji nameri ni bil dovolj natančen. To je bila zadnja priložnost na tekmi, ostalo je pri izidu 0:0.

Zadetka tudi tokrat ni bilo, a nastavek pred povratno tekmo je dober

Mariborski navijači se tako na štirih domačih tekmah letošnjih evropskih kvalifikacij niso veselili niti enega zadetka, a je bilo začutiti, da se je klima okoli kluba po menjavi trenerja izboljšala. Žvižge, ki smo jih spremljali po koncu tekme s Helsinki, so zamenjale ovacije z vseh tribun. Velik aplavz je ob odhodu v garderobo požel tudi trener Krznar. Če bodo njegovi varovanci prihodnji četrtek v prestolnici Transilvanije nadgradili predstavo iz Ljudskega vrta in – proti pričakovanjem – izločili Cluj, bo 50-letni Hrvat hitro postal ljubljenec navijačev pod Kalvarijo.