Tiskovni predstavnik ukrajinske vojske je potrdil, da so na mesto poveljnika fronte pred Harkivom imenovali  brigadnega generala Mihaila Drapatija.

Potem ko je Vladimir Putin odstavil dolgoletnega obrambnega ministra Sergeja Šojguja, je za njegovega naslednika presenetljivo določil Andreja Belousova, malo znanega civilista, ki je v svojih prvih javnih komentarjih na novem položaju pozval k večji skrbi za vojake, vključno z boljšim dostopom do stanovanj, bolnišnic in socialnih prejemkov.

Preoblikovanje Putinove vlade bi lahko pomenilo, da se pripravlja na morebiten spopad z Natom, menijo v ameriškem mislišču  Institute for the Study of War. Zamenjava Šojguja naj bi nakazovala, da v Rusiji pripravljajo gospodarstvo in vojaško industrijo na dolgotrajno vojno z Ukrajino. Belorusov, ekonomist brez vojaških izkušenj, ima sloves učinkovitega tehnokrata, pišejo: »Te prerazporeditve na visoki ravni po ruskih predsedniških volitvah močno nakazujejo, da Putin sprejema pomembne korake k mobilizaciji ruskega gospodarstva in obrambne industrijske baze za podporo dolgotrajni vojni v Ukrajini in se morda pripravlja na prihodnjo konfrontacijo z Natom.«

Ukrajinci so potrdili, da je iz okolice ruskega Belgoroda mejo prečkalo večje število ruskih vojaških enot. Tiskovni predstavnik ukrajinske vojske Nazar Vološin pravi, da je bila ost ruskega napada usmerjena proti Vovčansku in Lipciju. Tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je ponoči potrdil, da v Harkivu potekajo hudi spopadi. Ruske napade ukrajinska vojska po lastnih trditvah odbija in se bori za nadzor vasi, ki so jih zajele ruske sile. Strokovnjaki opozarjajo, da se fronta širi, k težavam ukrajinske vojske pa prispevajo tudi počasne dobave zahodnega orožja.

Guverner Harkivske oblasti Oleh Sinjehubov je zavrnil očitke, da naj bi Rusom prodor uspel zaradi pomanjkljivo utrjenih obrambnih položajev na ukrajinski strani. V Institute for the Study of War medtem trdijo, da je eden od razlogov za napredovanje ruskih sil na tem območju tudi omejitev uporabe zahodnega orožja za napade na ruskem ozemlju, pri čemer so doslej vztrajale zahodne države. Območje, kamor so napredovale ruske enote, je ruska vojska ves čas obstreljevala s topovi, kar je otežilo izgradnjo utrjenih obrambnih položajev.

Ukrajina je na napade na severovzhodu odgovorila z zračnimi napadi. Število mrtvih v nedeljskem ukrajinskem raketnem napadu na obmejno regijo Belgorod je naraslo na 15, ruska zračna obramba pa je ponoči nad svojim ozemljem sestrelila 31 ukrajinskih brezpilotnkov, je danes sporočilo rusko obrambno ministrstvo. Od tega 12 brezpilotniko nad regijo Belgorod, osem nad regijo Kursk, štiri nad regijo Lipeck in sedem brezpilotnikov ter štiri rakete »storm shadow« nad polotokom Krim.

Preberite tudi: Invazija na Ukrajino: Nejasen cilj ruske ofenzive pri Harkivu