Slovenija

Sindikati po 30 minutah jezno zapustili pogajanja z ministrom Mescem

Ljubljana, 08. 03. 2024 16.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Sestanek socialnih partnerjev o evidentiranju delovnega časa se ni izšel po željah ministrstva za delo. Sindikati so namreč pogajanja predčasno zapustili. Razloge za to bodo javnosti pojasnili v ponedeljek, znano pa je, da so proti večjim spremembam zakonodaje, medtem ko delodajalci vztrajno nasprotujejo vsem novembra uveljavljenim spremembam.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Spremembe zakona o evidentiranju
    03:18
    Iz 24UR: Spremembe zakona o evidentiranju
  • Iz SVETA: Kakšne bodo spremembe?
    02:49
    Iz SVETA: Kakšne bodo spremembe?

Današnji sestanek je, potem ko se je 20. februarja izteklo trimesečno poskusno obdobje za izvajanje novele zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, sklical minister za delo Luka Mesec.

Kot je spomnil ob robu današnjega srečanja s predstavniki Društva SOS telefon v Ljubljani, so na ministrstvu na poseben elektronski naslov v zvezi z novelo prejeli prek 200 pripomb, ki so jih preučili, danes pa so jih želeli predstaviti sindikatom in delodajalcem ter jih še enkrat povprašati po njihovih stališčih in predlogih.

Srečanje se ni sešlo po načrtih, saj so ga sindikati predčasno zapustili in niti niso sodelovali pri vsebinski razpravi, je izvedela STA. Zakaj so se odločili za ta korak, ni znano, izvršni sekretar pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Andrej Zorko je dejal le, da bodo reprezentativne sindikalne centrale vse pojasnile na novinarski konferenci v ponedeljek.

Znano je sicer, da sindikati večjih sprememb zakonodaje ne želijo. Tudi predsednica ZSSS Lidija Jerkič je pred dnevi ocenila, da "posebne spremembe niso potrebne". "Morda le beleženje odmora," je dodala.

Neuradno je slišati, da so predstavniki delojemalcev danes spomnili, da je bila zadnja vladna novela usklajena na Ekonomsko-socialnem svetu, zato ne pristajajo na naknadna pogajanja in posege v zakonodajo.

Mesec je dejal, da so sindikalisti dvorano zapustili, potem ko je pozval, da s postopkovnimi predlogi prenehajo ter se posvetijo vsebini. "Mislim, da je življenjska ureditev taka, da podjetja, kjer so odnosi urejeni, kjer ni pritožb nad izkoriščanjem, svobodno razpolagajo s tem, kako bodo delo organizirali. Pri podjetjih, kjer izkoriščajo, pa moremo biti neizprosni." 

Na delodajalski strani medtem vztrajno nasprotujejo vsem uveljavljenim spremembam. Glavni izvršni direktor Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) za socialni dialog Mitja Gorenšček je danes ponovil, da njihovo izhodišče ostaja enako – če novembra uveljavljene rešitve ostanejo v zakonu, naj veljajo le za kršitelje zakonodaje.

Spremembe, ki jih je v osnutku sprememb zakona že predvidelo ministrstvo za delo – poleg vnovičnega posega v definicijo delavca, za katerega se zahteva evidentiranje delovnega časa, tako da bi bilo zajetih manj delavcev, še črtanje evidentiranja odmora in možnost drugačne ureditve evidentiranja s kolektivno pogodbo dejavnosti – delodajalski strani ne zadoščajo.

"Ne strinjamo s tem, da bi se izjeme iskalo v kolektivnih pogodbah ali pa v drugih zakonih, mi sploh ne pristajamo na izjeme, zakon mora veljati za vse in to je naše osnovno stališče," je podčrtal Gorenšček.

"Zakon prinaša dodatne, nepotrebne birokratske ovire in zmedo med delodajalci, zato vztrajamo, naj evidence na tak način vodijo le kršitelji, tako kot je to predvideno za obveznost elektronskega vodenja evidenc," so danes poudarili tudi v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS).

V OZS so se v današnjem sporočilu za javnost obregnili ob praktično vse novosti iz zadnje vladne novele, posebej ob višje globe: "Večkrat smo izpostavili, da so globe nesorazmerno visoke, najvišje celo 20.000 evrov. Pred uveljavitvijo sprememb zakona je bila maksimalna globa 4200 evrov, torej gre za skoraj petkratno zvišanje višine glob. Nikakor ne podpiramo zlorab pri vodenju evidenc, toda kljub temu je pri globah treba ločiti med kršitvami, ki jih delodajalec povzroči namenoma in imajo velike škodljive posledice, ter med tistimi, ki so posledica nehotene pomote."

STA je neuradno izvedela, da bi lahko ministrstvo za delo črtalo več spornih členov, poleg evidentiranja odmora za malico denimo tudi čas prihoda in odhoda z dela.

Zadnja novela delodajalcem namreč ob vodenju evidenc o številu opravljenih ur in nadur narekuje še vpisovanje časa prihoda in odhoda delavca z dela; izrabo in obseg izrabe odmora med delovnim časom; ob tem pa še opravljene ure v drugih posebnih pogojih dela ter v neenakomerno razporejenem delovnem času ali v začasno prerazporejenem delovnem času, da je razvidno, ali gre denimo za izmensko ali nočno delo. V evidenci mora biti po novem vpisan tudi tekoči seštevek ur v tednu, mesecu oziroma letu, da so jasno razvidne plus ali minus ure.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (110)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

iziizi
11. 03. 2024 08.44
+1
LUKA A SI ŽE ŠEL NA MESEC
brezveze13
09. 03. 2024 19.29
jezno zapustili, pa saj so ga volil a ji ne uboga
smuuki
09. 03. 2024 10.28
+2
Še bolj pomembno je pa eno dejstvo. Danes se na ključna mesta imenuje, postavlja ljudi s praznim listom referenc. Preskakujejo razvojne faze. Nimajo izkušenj, nimajo znanja a sprejemajo zakone ki močno usmerjajo življenje lahko v pozitivo ali negativo. V realnem svetu še zdravila pred uspešnim kliničnem preiskusu ne smeš lansirati na trg. Nivo višje pa zakone pišejo popolnoma neiskušeni ljudje. To je zločin. Delajo poiskuse na živih ljudeh. Vsaj dve stvari sta pri tem narobe. Zasedajo mesta in preprečujejo izkušenim delati. Kot drugo po nepotrebnem izpostavljajo nevarnosti celo nacijo. V obstoječi ureditvi izvajamo negativno selekcijo
KomentatorMiran
09. 03. 2024 10.12
+2
Kako pa koristi to stemplanje delavcem in delodajalcem kateri izključno opravljajo delo na terenu? Če greš na malico v restavracijo ta traja med 45min do 75min ker ima pa delavec pravico do malice le 30min se jih sedaj treba prisili da si hrano nosijo od doma torej skrb za zdravo prehranjevanje odpade ker najbolje je zret vsak dan senvice
smuuki
09. 03. 2024 10.10
+2
Vsa leta se pogovarjamo o stereotopnih spornih delodajalcih. Zagotovo se najde tudi tak amoak od takega delavci zbežijo drugam. Nihče nikoli ne izpostavi lenih, pokvarjenih, nesposobnih delavcev. Vedno se jih enači s pridnimi s sposobnejšimi. Napaka. Tudi javni sektor bi moral vspodbujati storilnost, pridnost, sposobnost z nagrajevanjem. Trenutno delaš ne delaš plača vedno ista. To je pa za Lukca znanstvena fantastika, ker nikoli ni delal v takem okolju. Od njega tega ni moč pričakovati. Vse do takrat bo pa beĝ najboljšega kadra čez mejo aktualen
smuuki
09. 03. 2024 10.00
+2
Prva velika napaka je izhodišče da so vsi delavci enaki, enako sposobni, enako pošteni. Ves sindikalni boj sloni na tej tezi. Še zdaleč ni temu tako. V pogajanja bi morali vključiti stimulativne faktorje varjabilni del za nadpovprečne in znižanje za lenuhe, neodgovorne. Mnogo lažje bo sklepati dogovore z delodajalci. Zdaj odhajajo iz javnega zdravstva najboljši, ker jih trenutno veljavni sistem ne dovoli nagraditi. Ostaja šoder ki ni nič iz njega in se zadovoli z obstoječim plačilom. To je glavni greh rdečih sindikalistov. Dovolijo da pridni za isti denar šlepajo lenuhe.
smuuki
09. 03. 2024 10.03
+2
Štemplanje lenuha ne pripravilo k delu. Delodajalec točno ve koliko kdo zmore, kaj kdo zna. Za dobrega delavca bo naredil vse samo da bo ostal. To štemplanje pa samo ščiti nezanimive lenuhe kar levaki v resnici tudi so
Frzenk
09. 03. 2024 08.39
pr nas se štemplamo že dolg.....prihod, odhod, malica.....vmes med projekti.....ali pač se prijaviš na delo, ki ga tist trenutek opravljaš.......ja, kapitalistično zgleda.......še mal pa bo zvonček na sekretu in bo štel čas, ki si ga preživel na sekretu......in potem ti trgajo od plače......
Rafael Kramar
09. 03. 2024 09.30
Najbolj žalostno pri vsem tem je, kako se ti zdi pošteno, da dobiš plačano, ko serješ!?
kritika1
09. 03. 2024 08.33
+3
Država, ki jo vodi ulica in sindikati nima prihodnosti.
Spectator936
09. 03. 2024 08.05
-1
Res ne razumem zakaj ene tako moti evidentiranje delovnega časa? A mogoče ne delajo 8 ur? A imajo nekaj urne pavze?
Spectator936
09. 03. 2024 08.07
+1
Ali pa njihovi zaposleni delajo več ur, kot so plačani
Houdre
08. 03. 2024 21.59
+3
Luzet mesecnik
kuncci1
08. 03. 2024 21.48
+5
Ta ni samo mesečnik… ta je za mesecem….. takle človek kroji usodo delovnem narodu…omg… Inšpekcijski nadzor pojačati, plačati inšpektorje in bo stvar delovala
rcarlos
08. 03. 2024 21.00
+12
A ni samo po sebi smešno že to, da ministrstvo za delo predstavlja Luka Mesec, človek, ki v življenju nikoli ni nič delal :D ... Kak ga lahko sploh kdo upošteva oziroma jemlje resno, če človek pojma nima kaj je to gospodarstvo... Iz takih smo si včasih norca delali, ko so prišli malo v kako firmo pa jim jasno ni blo kaj in kako vse skupaj poteka v neki ugledni firmi... Takega pajaca si nafojtral kdaj si hotel, "pojedo" je vse kar si mu reko, pa četudi si si vse izmislo :D ... Kak bo pa človek vedel, če nikol ni bil del tega dela :)
jank
08. 03. 2024 21.23
-2
Kateri janševiki in NSi-jevvi so bili v gospodarstvu. So to Janša, Grims, Logar, Hoivik, Mahnič, Kopriva, Anja Bah Žibert, Jelka Godec. Tonin, Cigler Kralj, Vrtovec.....????? Čakam na odgovor in ne samo jaz.
jank
08. 03. 2024 21.30
+0
Koliko imajo pojma o gospodarstvu in koliko so si tam služili kruh Janša, Grims, Logar, Hoivik, Mahnič, Tonin, Cigler Kralj..... Koliko minut so bili in in še drugi iz sekte več v gospodarstvu od Meseca????
Vinkll
08. 03. 2024 21.59
+0
Janša je bil v računalniškem podjetju leta 87 ... že takrat je oral ledino na področju računalništva
Kristi11
08. 03. 2024 20.54
+5
S tem levica izgublja veliko stevilo volivcev. S dela veliko uslugo SDS. Stemplanje naj pa vsaka firma odloci zase...
tech
08. 03. 2024 20.54
+1
V kar bi morali spremenit v tej zakonodaji je ukinitev evidentiranja malice in trajne hrambe. Hramba največ eno leto, po tem se lahko briše.
oberzajebant
08. 03. 2024 20.45
-1
"štemplanje" je pravica delodajalca in se odloči da ali ne. Pravica delojemalca je, da se odloči ali bo takšno službo sprejel ali ne. Zakaj se vmešavajo sindikati, tam kjer jih nič ne briga. Evidentiranje del. časa je obveza....Za kršitve je inšpekcija z močnimi pooblastili, pa bo red.
jank
08. 03. 2024 20.41
-1
Sindikati imajo prav. Nikakor se ne sme popustiti lumpastim podjetnikom. Pošteni podjetniki nimamo nobenih težav z vodenjem evidenc.
slayer2
08. 03. 2024 20.23
+6
Hočemo 1500€ bruto minimalne plače!!!
mackon08
08. 03. 2024 20.21
+5
Minister za delo, ki v življenju ni videl pravega delovnega mesta.
jank
08. 03. 2024 20.33
-2
Ga je pa videl Janša, pa Grims, Mahnič, Hoivik, Tonin, Janez Cigler Kralj,.... Sami podjetniki in hard workerji, a ne????
mackon08
08. 03. 2024 20.47
+2
jank imaš prav jaz SDs ne morem videti pa tudi take kot je Mesec ne.
Senzor
08. 03. 2024 20.07
+1
Gibanje delovne brezpravne raje, je treba vsako sekundo delovnega procesa nadzirati.???
enapi
08. 03. 2024 20.06
+4
Enim očitno štemplanje vzame 2 uri na dan.