Kot je danes na novinarski konferenci dejal vodja posvetovalne skupine za spremljanje koronvirusa Mario Fafangel, je zelo pomembo, da se priporočila upoštevajo v vsakodnevnem življenju in se tako razbremeni zdravstveni sistem. Svetovalna skupina za celotno prebivalstvo je tako priporočila, da predlaga obvezno nošenje zaščitnih mask v zdravstvenem sistemu, in jih priporoča v zaprtih javnih prostorih, torej javni prevoz, kino dvorane, trgovine in nakupovalni centri. Posebej so priporočljive ranljivim skupinam.

Prav tako strokovna skupina  priporoča delo na domu vsem ranljivim skupinam in starejšim od 60 let.

Drug poživitveni odmerek za starejše in tiste s slabšim imunskim sistemom

Kot je dejal član posvetovalne skupine Alojz Ihan, je skupina za cepljenje oblikovala pristope za poletni val.  “Za sedanji poletni val je značilno, da je število okuženih z omikronom precej visoko,” je poudaril. Omikron sicer ne povzroča tako hude bolezni kot ostale različice, povzroča pa hujše obolevanje starejših od 60 let ter pri ljudeh z nekoliko slabšim imunskim sistemom. Zato so se aktivnosti usmerile posebej v te skupine.

Drugi poživitveni odmerek je tako priporočljiv starejšim in tistim s slabšim imunskim sistemom. “Seveda pa se moramo soočati s številkami, ki jih imamo in niso najboljše, ta skupina ki je ogrožena ni najboljše precepljena. Še vedno je osnovna precepljenost v tej skupini 80 odstotna in 60 odstotna s poživitvenim odmerkom” je dejal Ihan.

Omikron lahko povzroči pojav “dolgi covid”, zaradi katerega imajo posamezniki tudi mesece po prebolelem covidu težave. Zato je Ihan poudaril, da priporočajo cepljenje z drugim poživitvenim odmerkom tudi vsem polnoletnim osebam.

Dolžina izolacije ostane taka, kot je bila

Članica delovne skupine za področje klinične obravnave in zdravljenja Mateja Logar je zagotovila, da bo testiranje dostopno in bo moralo biti opravljeno čim hitreje. Trenutno ostaja primarna metoda hitrih antigenskih testov, bodo pa povečali tudi število PRC testov. Glede izolacije so znanstvena dognanja razkrila, da so okuženi z virusom kužni tudi več kot sedem dni.

Tako je sistem izolacije ostal takšen, kot je bil v preteklosti. To pomeni, da se od začetka simptomov posameznik umakne v izolacijo za najmanj sedem dni. Če je po tem času test negativen, lahko izolacijo zapusti, v nasprotnem primeru se test ponovi in se izolacija zaključi po 10. dnevu.

10 odstotkov bolnišničnih postelj namenjenih covid bolnikom

Sprejeta je bila odločitev, da se odprejo vse akutne bolnišnice in je na voljo 10 odstotkov postelj v 15 bolnišnicah. Sama organizacija oddelkov pa je prepuščena vodstvu posameznih bolnišnic. “Ta strategija se je izkazala kot učinkovita in dejstvo je, da se s tem valom srečujemo z bolniki, ki so prišli zaradi drugih bolezni in ne zaradi covida kot osnovne bolezni,” je dejal vodja nacionalne skupine za koordinacijo sprejemov in posteljnih kapacitet za covidne bolnike v zdravstvenem sistemu Matjaž Jereb. Poudaril je, da je najbolj pomembno, da so bolniki ustrezno oskrbljeni.

Predviden vrh hospitalizacij bo v sredi avgusta.

Težave je v preteklosti predstavljal predvsem pritisk na zdravstvo. Kljub temu, da številke novih okužb rastejo nekoliko počasneje, je pritisk na zdravstvo še vedno velik, problem je v številu bolnikov, ki potrebuje oskrbo in so dodatno okuženi. Dodaten problem pa je tudi v tudi v pomanjkanju kadra, ki zboleva in ki je poleti na načrtovanih dopustih.

V šolah si prizadevajo, da bo pouk potekal po običajnih tirnicah

Kljub temu, da je trenutno šolanje v mirovanju, ker so počitnice, pa v ozadju že potekajo priprave na novo šolsko leto. “Prizadevamo si, da bodo zadeve do jeseni pripravljene in bo lahko pouk stekel v ustaljenih tintnicah, kot pred dvema letoma. Precej bolje smo pripravljeni in vse ostale ustanove v tej skupini od predšolske vzgoje do srednjih šol sodelujejo skupaj,” je dejal član delovne skupine za področje vzgoje in izobraževanja Gregor Pečan.