Zasebnost
Novice

Zasebna omrežja 5G kot gonilo razvoja pametne industrije

Za podjetja z visokimi zahtevami po zmogljivosti, varnosti in zanesljivosti so ključnega pomena za izboljšanje poslovnih procesov.

Izbor urednice

Tovarna
Kako Krka in Novartis Slovenija povečujeta učinkovitost in dodano vrednost?
Tovarna leta
Redakcija Tovarna leta Kako Krka in Novartis Slovenija povečujeta učinkovitost in dodano vrednost?

Na konferenci Pametna industrija bomo lahko med drugim izvedeli, kako Krka s pomočjo industrije 4.0 povečuje produktivnost in viša dodano vrednost, ter kako Novartis Slovenija z umetno inteligenco povečuje učinkovitost in konkurenčnost na trgu.

FINANCE
(posebna izdaja) Večja produktivnost in višja dodana vrednost industrije
PRO
Finance
Pametna industrija
Finance PRO (posebna izdaja) Večja produktivnost in višja dodana vrednost industrije (PRO)

Izšla je brezplačna tematska izdaja Pametna industrija – Najboljši temelji za večjo produktivnost in višjo dodano vrednost

FINANCE
Koliko je pametna naša industrija in kako bo še pametnejša?
PRO
Finance
Pametna industrija
Redakcija Tovarna leta Koliko je pametna naša industrija in kako bo še pametnejša? (PRO)

Izkoristite še danes in jutri omejeno možnost predprijave s 25-odstotnim popustom za konferenco Pametna industrija.

FINANCE
ESG
(posebna izdaja) Kako trajnost živijo najboljši
PRO
ESG
Trajnostne prakse
ESGFinance PRO (posebna izdaja) Kako trajnost živijo najboljši (PRO)

Izšla je brezplačna tematska izdaja Kaj počnejo najboljši v ESG

06.05.2024 07:10
Dopolnjeno: 06.05.2024 11:02
Čas branja: 7 min
Zasebna omrežja 5G kot gonilo razvoja pametne industrije
Zasebna omrežja 5G so lahko primerna tudi za mala podjetja, če imajo potrebo po visokozmogljivih in zanesljivih omrežnih povezavah, pravi Marko Mišmaš, direktor agencije za komunikacijska omrežja in storitve. Foto: Akos

Tehnologija 5G močno izboljšuje zmogljivosti mobilnih komunikacijskih omrežij za vse vrste osebnih, javnih in poslovnih mobilnih komunikacij. Omrežje 5G je tako lahko gonilo avtomatizacije industrije, avtomatiziranega prometa, pametnih mest, domov, zgradb, pametnega kmetijstva in podobno, poudarja Marko Mišmaš, direktor agencije za komunikacijska omrežja in storitve (AKOS).

Peta generacija (5G) mobilne telefonije nadgrajuje vse prejšnje generacije. »Ena od prednosti omrežij 5G je, da gre za brezžične tehnologije, ki so bile razvite tudi z mislijo na industrijo oziroma industrijsko rabo, kar pri predhodnih omrežjih ni bilo v ospredju. Mobilna komunikacija in izmenjava podatkov v tovarne prihodnosti prinašata uporabnost, kakovost in zanesljivost delovanja, kar predpostavljamo, da tudi industrija v Sloveniji potrebuje. Povedano z besedami predstavnika Siemensa, kjer so že pred leti začeli testirati omrežja v industrijskem okolju: če ima podjetje lastno omrežje 5G s frekvencami, ki pripadajo le temu subjektu, to pomeni, da ima stvari bolj pod nadzorom, z manj motenj. V primeru lastnega frekvenčnega spektra lahko tovarna, skladišče ali podjetje v zasebno omrežje vključi tudi kritična opravila ali procese,« pojasnjuje Marko Mišmaš.

Razlike med javnimi in zasebnimi omrežji 5G

Tako razliko med javnimi in zasebnimi omrežji 5G pojasnjuje sogovornik: »Javna omrežja 5G zgradijo in upravljajo operaterji, namenjena so zagotavljanju javnih mobilnih komunikacijskih storitev: klicev, dostopa do hitrih mobilnih internetnih povezav, množičnih povezav med stvarmi (IoT) … Zasebna omrežja 5G se lahko postavijo v okviru teh javnih omrežij, z vzpostavitvijo rezin, kot se to strokovno imenuje, ko je en sklop namenjen nekemu zasebnemu uporabniku. Lahko pa gre za popolnoma zasebna omrežja z lastno opremo, frekvencami in lastnim upravljanjem. Mogoča je tudi kombinacija obojega. Gospodarstvo lahko torej do zasebnega omrežja 5G pride v okviru javnega omrežja, ki ga upravljajo operaterji, lahko pa pridobi svoje frekvence in ga upravlja samo.«

Ob tem opozarja še na eno lastnost zasebnih omrežij 5G. Namesto večje hitrosti prenosa podatkov k uporabniku morajo povezane naprave podatke nalagati na strežnike, v oblak in podobno. Zato potrebujejo zmogljivejšo izhodno povezavo, in ne vhodne.

Kam se po uporabi 5G v industriji uvršča Slovenija

Po indeksu digitalnega gospodarstva in družbe DESI se je Slovenija glede na podelitev spektra za 5G v prioritetnih pasovih v letu 2023 uvrstila na šesto mesto. V primerjavi z drugimi gospodarstvi v EU, kot so Nemčija, Francija ali Velika Britanija, še nimamo tako razvite zasebne infrastrukture za 5G v industriji. Se pa tudi pri nas ta tehnologija že testira od leta 2017. Pred nedavnim se je denimo končal mednarodni projekt testne uporabe tehnologije 5G v treh evropskih pristaniščih, ki je tri leta potekal tudi v Luki Koper. Gre za projekt 5G Loginnov, ki je sočasno potekal še v Atenah in Hamburgu, kar pomeni, da je Slovenija na logističnem področju pravzaprav napredna in nič ne zaostaja, poudarja direktor AKOS.

Cilji Slovenije pri uporabi 5G v gospodarstvu

Strategija Digitalna Slovenija 2030 pri uporabi omrežij 5G določa naslednje cilje: neprekinjena pokritost z omrežjem 5G za vsa mestna območja in vse glavne prizemne prometne poti do konca leta 2025, zagotovitev pokritosti vseh podjetij ter drugih spodbujevalcev družbenega in gospodarskega razvoja z gigabitnim omrežjem do konca leta 2030 ter zagotovitev pokritosti vseh naseljenih območij z omrežjem 5G do konca leta 2030.

Katere panoge so v ospredju

Omrežje 5G je lahko gonilo avtomatizacije industrije, avtomatiziranega prometa, pametnih mest, domov, zgradb, pametnega kmetijstva in podobno, našteva Marko Mišmaš. Industriji in drugim panogam zagotavlja številne prednosti, kot so majhna zakasnitev, zasebnost omrežja, varnost in združevanje podatkov visoke pasovne širine.

In katere panoge v razvitih gospodarstvih vodijo pri uporabi zasebnih omrežij 5G? »Prednjačijo predvsem panoge, ki zahtevajo visoko zmogljive in zanesljive povezave ter posebno prilagojene omrežne rešitve za svoje specifične potrebe. Predvsem za izboljšanje svojega poslovanja, povečanje učinkovitosti in inovacij ter za ustvarjanje konkurenčne prednosti na trgu. Z drugimi besedami, to so tiste panoge, ki jim za digitalizacijo oziroma avtomatizacijo njihovega poslovanja sedanje tehnologije ne zadoščajo. Prednjačijo zlasti proizvodna podjetja, avtomobilska, farmacevtska, proizvodnja strojev. Ta vlagajo v zasebna omrežja 5G za avtomatizacijo proizvodnih procesov, izboljšano sledljivost, nadzor in upravljanje proizvodnje ter za povezovanje naprav in strojev v realnem času.

Podjetja v logistiki in transportu uporabljajo zasebna omrežja 5G za izboljšanje sledenja tovoru, upravljanje prometa, varnost na cestah in letališčih ter za učinkovito upravljanje logističnih procesov.

Energetika uporablja zasebna omrežja 5G za nadzor in upravljanje distribucijskih omrežij, pametna omrežja, oddaljeno spremljanje in vzdrževanje infrastrukture ter za optimizacijo proizvodnje energije iz obnovljivih virov.«

Ob tem je dodal, da vsako podjetje ne potrebuje ali ne želi lastnega spektra 5G. »Pomembno pa je, da podjetja to prepoznajo, poznajo prednosti, ki jih v poslovnem svetu z uporabo te tehnologije lahko dosežejo, in zlasti, kako jo lahko pridobijo. In to po čedalje bolj enostavnem postopku tudi v Sloveniji.«

Tudi za mala podjetja

Kot pravi Marko Mišmaš, so lahko zasebna omrežja 5G primerna tudi za mala podjetja, če imajo potrebo po visokozmogljivih in zanesljivih omrežnih povezavah. »Mala podjetja lahko zasebna omrežja 5G uporabijo za različne namene, kot so povezovanje različnih naprav in senzorjev v industrijskem okolju (na primer internet stvari – IoT), zagotavljanje velikih hitrosti internetne povezave za zaposlene, omogočanje naprednih aplikacij, kot so virtualna resničnost (VR) ali razširjena resničnost (AR) za usposabljanje ali prodajo ...

Čeprav je uvedba zasebnih omrežij 5G lahko zahtevna in dražja kot tradicionalne omrežne rešitve, so lahko za podjetja z visokimi zahtevami po zmogljivosti, varnosti in zanesljivosti bistvenega pomena za izboljšanje poslovnih procesov. Pred sprejetjem odločitve je smiselno opraviti analizo potreb podjetja in razmisliti o dolgoročnih koristih, ki jih lahko prinese zasebno omrežje 5G.«

Prve frekvence za zasebna mobilna omrežja pri nas

AKOS je na razpisu pred nedavnim podelil prve frekvence za zasebna mobilna omrežja 5G, za katere se je potegovalo devet uporabnikov. Kako zadovoljni so z odzivom na razpis? »Slovenija je na tem področju na začetku poti. Država ima možnost podeliti preostale frekvence, za katere na lanskem razpisu zanimanja ni bilo. Agencija bo tako razpis predvidoma še to jesen ponovila. Prednostna naloga agencije kot regulatorja je med drugim tudi ustvarjanje priložnosti za zagotavljanje kakovostnih in učinkovitih storitev za podjetja ali občine. S tem poskuša prispevati k enakomernemu razvoju družbe, vseh regij in panog. Prav vključenost vseh regij in prebivalcev v sodobno digitalno družbo pa je eden od pomembnih kazalnikov razvoja družbe,« je sklenil Marko Mišmaš.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
Tovarna
Dobre prakse
(reportaža) Kako je organizirana tovarna japonskih robotov v Kočevju
Tovarna leta
industrija 4.0
Dobre prakseAna Ivančič (reportaža) Kako je organizirana tovarna japonskih robotov v Kočevju

Industrija 4.0 v praksi; kako poteka proizvodnja visokotehnoloških robotov

Tovarna
Kako Krka in Novartis Slovenija povečujeta učinkovitost in dodano vrednost?
Tovarna leta
Redakcija Tovarna leta Kako Krka in Novartis Slovenija povečujeta učinkovitost in dodano vrednost?

Na konferenci Pametna industrija bomo lahko med drugim izvedeli, kako Krka s pomočjo industrije 4.0 povečuje produktivnost in viša dodano vrednost, ter kako Novartis Slovenija z umetno inteligenco povečuje učinkovitost in konkurenčnost na trgu.

Tovarna
Novice
Nadgradnje informacijske tehnologije bodo pogostejše
Tovarna leta
digitalizacija
NoviceSabina Petrov Nadgradnje informacijske tehnologije bodo pogostejše

Skupaj z uporabo umetne inteligence so sprotne nadgradnje IT glavni trend pri uvajanju novih informacijskih orodij.

Tovarna
Dobre prakse
Tudi v industriji večja skrb za kibernetsko varnost
Tovarna leta
kibernetska varnost
Dobre prakseSabina Petrov Tudi v industriji večja skrb za kibernetsko varnost

Novi zakon o informacijski varnosti bo moralo spoštovati okoli 800 gospodarskih družb, ocenjuje vladni urad za informacijsko varnost.

Tovarna
Novice
Kje Hidria uporablja umetno inteligenco?
Tovarna leta
Pametna industrija
NoviceRedakcija Tovarna leta Kje Hidria uporablja umetno inteligenco?

Na konferenci Pametna industrija bo Hidria razkrila izkušnje o uporabi umetne inteligence v proizvodnji in jih prikazala na konkretnih primerih uporabe. Izkoristite še danes omejeno možnost predprijave s 25-odstotnim popustom za konferenco Pametna industrija..

Tovarna
Dobre prakse
Nad varnostna tveganja z jasnim in bolj sistematičnim pristopom
Tovarna leta
kibernetska varnost
Dobre prakseSabina Petrov Nad varnostna tveganja z jasnim in bolj sistematičnim pristopom

Direktiva NIS 2 poslovodstvom nalaga nenehno izobraževanje na področju kibernetske varnosti.

Tovarna
Novice
(kibernetska varnost) Na mizi novi osnutek zakona o informacijski varnosti
Tovarna leta
zakonodaja
NoviceSabina Petrov (kibernetska varnost) Na mizi novi osnutek zakona o informacijski varnosti

Za komentarje, pripombe oziroma predloge k zakonskemu osnutku je čas do 31. maja.