Nedavno je javnost razburkalo dejanje petih aktivistk, ki so na Pohodu za življenje na Kongresnem trgu podirale zastavice, ki so simbolizirale nerojene otroke. Za eno od aktivistk, Saro Štiglic se je izkazalo, da je hkrati tudi članica Mladinskega posvetovalnega odbora predsednice RS, nakar je Nataša Pirc Musar sodelovanje z njo takoj prekinila.

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je priredila ustanovno srečanje mladinskega posvetovalnega odbora.

Čeprav Pirc Musar varovanje pravice do splava močno podpira, pa je v izjavi ob prekinitvi sodelovanja poudarila, da v tem primeru obsoja neprimeren način komunikacije, ki ga podiranje zastavic predstavlja.

Prepad v javni komunikaciji predsednice države ter predsednika vlade?

Prav s tem pa je predsednica RS dvignila precej prahu, še posebej po tem, ko je aktivistično dejanje Sare Štiglic podprl tudi premier Robert Golob, ki je povedal:

»Postaviti se za temeljne svoboščine, kot je odločanje o rojstvu svojih otrok, je dejanje poguma in odraz razumevanja demokratičnih vrednot v naši družbi. Mladi imajo svoje načine izražanja stališč, in prav je, da jih pri tem podpremo.«

Kdo ima v odzivu na afero podrtih zastavic Pohoda za življenje prav? 

Rezultati

Loading ... Loading ...

Z dejanjem in besedami Nataše Pirc Musar se tako ne strinjajo številni, med drugim tudi Levica in Inštitut 8. marec, ki je zapisal naslednje:

»Napaka, ki jo dela predsednica države, je, da enači odmikanje zastavic na Kongresnem trgu in sežiganje mavričnih zastav. Logika je obratna. Zastave na Kongresnem trgu so oblika izvajanja pritiska na odločitev o rojstvu otrok. So nasilje. Nasilje, ki ga lahko primerjamo z zažiganjem mavričnih zastav.«

Na odločitev se je odzvala tudi sama Sara Štiglic, ki je zapisala: »Z odločitvijo o razrešitvi se nikakor ne strinjam, ampak gre za odločitev predsednice. Moja odločitev pa je, da bom vedno, ne glede na to, ali bom morda ogrozila svoj položaj, delovno mesto, celo življenje, stala na strani žensk, človekovih pravic in zatiranih družbenih skupin. Svoboda do izražanja lastnega mnenja ni neskončna. Stojim za svojim dejanjem mirne protestne akcije odstranjevanja zastavic, ki so ženske, ki so opravile splav, označevale za morilke. To je nasilje nad ženskami. Moje telo, moja odločitev!«

Kasneje so v Inštitutu 8. marec pripravili še nekoliko daljši zapis, ki ga lahko preberete v spodnji Facebook objavi.