DL: Naša kulturna dediščina - Leseni žlici iz Rusije

15.4.2023 | 13:20

Leseni žlici kot spomin na rusko ujetništvo (Foto: Boštjan Pucelj)

Leseni žlici kot spomin na rusko ujetništvo (Foto: Boštjan Pucelj)

V prvi svetovni vojni so bili dolenjski fantje in možje po večini vpoklicani v avstro-ogrsko vojsko, ki je bila del centralnih sil. Ob začetku vojne, konec julija 1914, so fantje iz Dolenjske najprej odhajali na južno in vzhodno fronto, po juniju 1915 pa tudi na zahodno fronto ter še posebej na Tirolsko in ob reko Sočo. Marsikdo izmed njih je postal ujetnik nasprotne vojske in si morda tudi tako rešil življenje v nesmiselni vojni moriji.

Novomeščan Franc (tudi Franjo) Avsec je bil vpoklican oktobra 1915. Kot avstro-ogrski vojak se je bojeval na vzhodni fronti in 13. avgusta 1916 pristal v ruskem ujetništvu. Po ruski oktobrski revoluciji se je leta 1917 pridružil 6. pehotnemu polku II. Dobrovoljske divizije in se bojeval proti avstro-ogrski vojski. Po končani vojni je od konca decembra 1918 pa do decembra 1921 služil vojaški rok v Kraljevini SHS kot žandar in se vmes pridružil tudi koroškim borcem. Od leta 1922 in vse do upokojitve leta 1953 je služboval kot tajnik novomeške občine.

Predstavljena predmeta, leseni jedilni žlici, je Franc prinesel s seboj domov po končani vojni, novembra 1918. Žlici, ki ju je dobil v ujetništvu, sta zelo lahki in poškodovani zaradi uporabe. V dolžino merita 18,5 in 19 cm, daljša je poslikana z drobnim vzorčkom. Tovrstni predmeti iz prve vojne se redko ohranijo, zato so toliko dragocenejši. Predmeta je Dolenjskemu muzeju podaril Francetov sin Savo Avsec.

Članek je bil objavljen v 6. številki Dolenjskega lista 9.  februarja 2023

Marjeta Bregar, Dolenjski muzej Novo mesto

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava