Tujina

Podgane na lovu za tihotapci: zakaj prekašajo celo šolane pse?

San Diego, 22. 04. 2023 16.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Čeprav se jih drži slab sloves, so podgane na pomembni misiji, ki bi lahko spremenila dojemanje njihove vrste. V ameriškem San Diegu jih urijo, da bi s svojim izostrenim vohom lahko izsledile tihotapce ogroženih živali in rastlin, v tanzanijskem Morogoru pa, da bi po potresih ali eksplozijah pod ruševinami iskale morebitne preživele. Doslej so se puhasti glodavci že izkazali pri odkrivanju min. Podganja velikost oziroma majhnost in nizki stroški so njihove glavne prednosti v primerjavi s šolanimi psi.

Runa je izjemno nadarjena afriška velikanska vrečasta podgana. Njen trenutni naslov je živalski vrt v San Diegu, kjer skuša sebe in svoje sorodnike spraviti na boljši glas. Sprva je iskala mine, a se je na terenu pogosto zmedla. Toda Runine vrline še zdaleč niso za odpis. Njeni trenerji so ji pod kupe zemlje nedavno skrili vrečke kamiličnega čaja. Čim so jo spustili iz kletke, se je njen vzdražen nos lotil dela in že po nekaj sekundah je našla svoj plen. Za nagrado se je lahko posladkala z avokadovim napitkom.

Runa med treningom
Runa med treningom FOTO: AP

Njena skrbnica Nicki Boyd pravi, da podgane nedvomno prekašajo šolane pse. "Manjše so, bolj kompaktne in lažje, zato lahko zlezejo tudi v manjše prostore. Lahko denimo samo povohajo zračnik tovornega zabojnika in ugotovijo, ali je v njem kaj nezakonitega," pojasnjuje Boyd. Obenem pa sta šolanje in skrb za podgane občutno cenejša kot pri psih.

V Tanzaniji so marca že poskusno zaposlili ekipo podganjih inšpektorjev. Štiri tedne so prežale na nepridiprave v pristanišču, iskale pa denimo luskavce, ki so ena najpogosteje tihotapljenih živali na svetu. Njihovo meso je v Vietnamu in ponekod na Kitajskem specialiteta, njihove luske pa se uporabljajo tudi v kitajski medicini.

"Njihove luske bi podgane lahko zaznale. Pa tudi druge sesalce, plazilce, ptiče ali rastline. Lahko bi jih izurili, da zaznajo kateri koli vonj, ki ga iščemo," je optimistična Boydova.

Z njo se strinja tudi Izzy Szott iz organizacije APOPO, ki uri podgane za učinkovito odkrivanje protipehotnih min. "Če neka stvar oddaja edinstven vonj, ga lahko naše podgane zaznajo," poudarja Szott. Po njenih podatkih so afriške vrečaste podgane doslej izvohale že več kot 150.000 min, večino v Angoli, Mozambiku in Kambodži, zato se jih je prijel tudi vzdevek junaške podgane.

Podganji inšpektorji
Podganji inšpektorji FOTO: AP

Na afriških klinikah so podgane celo pomagale diagnosticirati tuberkulozo, ko so bakterijo iskale v vzorcih 25.000 bolnikov.

Szottova in njeni kolegi v raziskovalni ustanovi v tanzanijskem mestu Morogoro trenutno podgane urijo za iskanje ujetih pod ruševinami. Odete so v majhne jopiče z obeskom, s katerim sprožijo alarm, ko osebo najdejo.

Za nagrado prejmejo avokadov napitek.
Za nagrado prejmejo avokadov napitek. FOTO: AP

Afriške vrečaste podgane so trikrat večje od sivih ali rjavih podgan. Za urjenje pa so jih izbrali tudi zato, ker za razliko od svojih sorodnic živijo veliko dlje. Szottova pojasnjuje: "V divjini živijo od sedem do osem let, naša najstarejša upokojena podgana pa je poginila, ko je štela 11 let."

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

medusa
22. 04. 2023 20.22
+1
Vi pa deratizacijo delate ! Takoj jih raje zaposlite.Kvecem pa gres za ZDCenter pa ne rabis podgane.Tam je droge ,da jo se slepi vidi...
osancta simplicitas
22. 04. 2023 16.23
-5
pol so pa v krizi.....
osancta simplicitas
22. 04. 2023 16.23
-6
ker jih nasnifajo.......