V Mariboru bodo zaradi vse večjih potreb po namestitvi predšolskih otrok, kmalu odprli krizni center za otroke do šestih let z imenom Palček, ki bo drugi krizni center v državi. Za zdaj edini tak krizni center za otroke, ki jih je treba zaradi ogroženosti nemudoma umakniti iz domačega okolja, deluje v Grosupljem.

Predhodni namen imena Palčica, so spremenili v “Krizni center za otroke Palček Maribor”, da ne bo prihajalo do zamenjave z že obstoječim KCO v Grosupljem pri Ljubljani.

Potrebe po novem kriznem centru so bile vse večje

Namen Kriznega centra za otroke Palček Maribor je nudenje krizne namestitve otrokom od 0-6 let, kateri so iz različnih razlogov ostali brez starševske skrbi ali jih je bilo nujno potrebno zaradi ogroženosti umakniti iz primarne družine (nasilje v družini, bolezen staršev, smrt staršev, zapuščenost…) in potrebujejo takojšnjo strokovno pomoč.

“KCO bo nameščal 24 ur na dan in vse dni. Potrebe in praksa se je izkazala, da je v Sloveniji postala potreba po še enem KCO, to je predvideno v Resoluciji o nacionalnem programu socialnega varstva za obdobje 2022 -2030 (ReNPSV22-30). Tako smo se na CSD Maribor nemudoma odzvali in pristojnemu ministrstvu posredovali pobudo, da bi ta drug KCO ustanovili v okviru našega območja in tako pokrili vzhodni del Slovenije,” je povedala direktorica Centra za socialno delo Maribor, Marjana Bravc.

Primerno lokacijo so iskali tri mesece

“Lokacijo smo iskali dobre tri mesece, objavili smo dva razpisa za Informativno javno zbiranje ponudb za najem poslovnih prostorov na podlagi Pravilnika o minimalnih tehničnih zahtevah za izvajalce socialnovarstvenih storitev (Uradni list RS, št. 67/06 in 135/21) za namen interventnih namestitev otrok mlajših od 6 let,” pravi Bravčeva.

Prvega so objavili v septembru in zaradi neustreznih ponudb razpis ponovili še oktobra, aktivno so spremljali tudi vse nepremičnine, ki so jih ponujali v najem nepremičninske agencije. “Iskanju ustreznih prostorov in tudi lokacije smo namenili zelo veliko pozornosti. Pomembno je bilo izpolnjevanje vseh pogojev ter ustrezna dostopnost do vse infrastrukture (bližina zdravstvenih inštitucij in ostalih socialno varstvenih inštitucij ter ustrezna cestna  dostopnost tudi ostalim CSD-jem, Koroška, Pomurje, Celje, Podravje itd…),” še dodaja. V drugi polovici decembra so tako dobili soglasje ministrstva za najem hiše, ki so jo ocenili kot najbolj primerno in se nahaja na območju Občine Maribor.

Kapaciteta Kriznega centra Palček je 10 posteljic oz. 10 mest. “Načrtujemo, da bomo z delom začeli v mesecu februarju oziroma takoj, ko bomo uspeli kadrovsko zapolniti KCO,” je povedala Bravčeva. V mesecu januarju bodo KCO opremili z vso specifično opremo za otroke, malčke in dojenčke, sicer pa je hiša že opremljena. Krizni center zagotavlja celotno skrb za otroka (nega, prehrana, zdravstvena oskrba, starosti primerna psihosocialna pomoč).

Skrb za otroke

“Za otroke bo skrbelo pet strokovnih delavcev, štirje strokovni sodelavci in k sodelovanju bomo povabili tudi strokovno vodene prostovoljce. Vsekakor so to profili socialne, zdravstvene in pedagoške stroke. Za prostovoljce prav tako te profile, predvsem študente, ki lahko tako naberejo še nekaj izkušenj”, pojasnuje Bravčeva. Namestitev v KC je kratkotrajna, kar pomeni tri tedne z možnosti podaljšanja za krajše obdobje.

V Sloveniji obstaja le eden Krizni center za otroke te starosti v Grosupljem. Ostali KC-ji so namenjeni otrokom v starosti 6-18 let, teh jih je v Sloveniji 9, enega imamo tudi v Mariboru.