IKT

Digitalna dokazila – kaj še čakamo?

Prehod na digitalna dokazila poenostavlja izvajanje storitev, urejanje zadev ter mobilnost pri zaposlovanju in izobraževanju.

Podporniki obveščajo

FINANCE
IKT
Telekom Slovenije vzpostavil mobilno intervencijsko enoto za krizne razmere
IKT
DOBRA PRAKSA
IKTPodpornik projekta Telekom Slovenije vzpostavil mobilno intervencijsko enoto za krizne razmere

V izrednih okoliščinah bodo lahko hitreje omogočili mobilne komunikacije na prizadetih območjih

FINANCE
IKT
Kako lahko veliki jezikovni modeli pospešijo produktivnost
IKT
BREZPLAČNI SPLETNI SEMINAR
IKTPodpornik projekta Kako lahko veliki jezikovni modeli pospešijo produktivnost

Podjetja bi pogosteje vpeljevala tehnologije umetne inteligence, če bi imela za to dovolj znanja.

FINANCE
IKT
Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica
IKT
Podkast Bi na rumeni stol?
IKTPodpornik projekta Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica

Slišali boste razpravo o pomenu prilagajanja tržnim trendom, nenehnemu izboljševanju in vlogi, ki jo igra umetna inteligenca v prihodnosti tehnologije in poslovanja.

FINANCE
IKT
Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi
IKT
TRETJI RAVNATELJEV ZAJTRK
IKTRedakcija IKT Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi

Na tretjem ravnateljevem zajtrku, ki ga je organiziralo podjetje eŠola, je bil izpostavljen pomen zagotavljanja varnega digitalnega okolja za šole.

FINANCE
IKT
NIL je pridobil certifikat ISO 22301 za upravljanje neprekinjenosti poslovanja
Avtor
avtor
04.04.2024 07:35
Dopolnjeno: 04.04.2024 07:35
Čas branja: 4 min
Digitalna dokazila – kaj še čakamo?
Elektronska denarnica uporabnikom omogoča varno shranjevanje ter varno in zasebno izmenjavo podatkov, kot so digitalna dokazila različnih izdajateljev. Foto: Shutterstock

Pravni okvir v Evropski uniji in tudi v Sloveniji je vse bolj naklonjen uporabi digitalnih dokazil in počasi dohiteva potrebe digitalizacije. Celovita digitalizacija dokazil, kot so potrdila o vpisu, diplome, strokovni certifikati, vozovnice, vstopnice pa tudi drugi izpisi, na primer plačilne liste, vključno z uradnimi izpisi in dokumenti, pa ni odvisna samo od zakonodaje in pobožne želje uporabnika. Ekosistem zaupanja vrednih digitalnih dokazil namreč vključuje tri ključne deležnike: izdajatelja, preveritelja in uporabnika.

V prvi vrsti gre pri uvedbi digitalnih dokazil za poslovno odločitev izdajatelja, torej organizacije, ki lahko tako svojim strankam ponudi nove storitve, nadgradi oziroma optimizira stare ali samo izboljša uporabniško izkušnjo. Na drugi strani so preveritelji – podjetja, ki si morajo želeti, da bi svojim strankam poenostavila uporabo storitev in hkrati povečala učinkovitost čelnih in zalednih poslovnih procesov. Uporabniki kot tretji ključni deležnik bodo to možnost vsekakor sprejeli z odprtimi rokami – od dijakov in študentov do zaposlenih. Digitalna dokazila se lahko uporabljajo pri poslovanju z različnimi ponudniki storitev od izobraževanja do zdravja, sociale ter javnih, upravnih, finančnih in drugih komercialnih storitev.

Ali lahko digitalnim dokazilom v resnici zaupamo

Kot pravijo v podjetju Netis, je temelj digitalizacije dokazil jasno vzpostavljen sistem zaupanja, ki omogoča njihovo varno in standardizirano izdajo ter preverjanje. V Evropski uniji je za takšne storitve na voljo protokol evropske infrastrukture za storitve bločnih verig EBSI - European Blockchain Services Infrastructure, pri čemer so v uporabi tudi standardi mednarodne svetovne organizacije za regulacijo svetovnega spleta W3C ter odprti standardi za overjanje openID.

Ob zakonodaji, ki je vse bolj naklonjena digitalizaciji, pa je naloga ponudnikov zagotoviti, da njihove rešitve izkazujejo ustrezno raven zaupanja, varnosti in zasebnosti. Vendar, bolj ko je neki dokument uraden, več korakov je potrebnih, da te zahteve resnično izpolnijo.

Kot je razložil Pirih, e-identiteta, ki jo potrebujemo za nakupovanje v spletni trgovini, nima tako zahtevnih kriterijev kot e-diploma, ki mora biti žigosana oziroma nekako podpisana od organizacije, ki jo je izdala, da lahko zagotovimo njeno verodostojnost na spletu. Pri tem je digitalna denarnica osnova, saj deluje kot vstopna točka, kjer posamezniki in organizacije pridobijo unikatno digitalno identiteto, medtem ko jim vzpostavljena infrastruktura zaupanja omogoča, da se med seboj »prepoznajo«. Posledično si lahko hipno izmenjajo osebne podatke in dostop do dokazil. Prav tako je pomembno poudariti, da vsa dokazila hranijo v svojih digitalnih denarnicah imetniki, torej končni uporabniki, in ne izdajatelji, ki pri preverjanju dobijo le možnost vpogleda.

Kako poteka uporaba digitalnih dokazil

Elektronska denarnica uporabnikom omogoča varno shranjevanje ter varno in zasebno izmenjavo podatkov, kot so digitalna dokazila različnih izdajateljev. Seveda mora biti zaupanja vreden tudi sam proces izdaje in preverjanja digitalnih dokazil.

Uporabnikova elektronska denarnica torej hrani glavne podatke o digitalnem dokazilu. Preveritelj te podatke prebere in preveri pri izdajatelju. Seveda preveritelju ni treba iti k izdajatelju, temveč mu infrastruktura oziroma okvir zaupanja omogoča enostaven dostop do teh informacij. Celoten proces poteka z uporabo šifriranih podatkov in transakcij ter je v celoti sledljiv. Uporabniku zagotavlja, da ima nadzor nad tem, kdo in katere podatke iz digitalnega dokazila je lahko prebral, po drugi strani pa preprečuje zlorabe, kot so spreminjanje podatkov ali kraja.

Poleg tega lahko preveritelji preverjajo samo dokazila, za katera imajo pooblastila. Preveritelj torej lahko preveri le tiste dokumente, za katere je avtoriziran in kar mu dovoljuje zakon. Carinik bo lahko recimo preveril veljavnost osebne izkaznice, ne bo pa imel vpogleda v zdravniški karton. To pomeni, da lahko uporabnik v e-denarnici poleg podatkov o izobraževanju hrani tudi izkaze finančnega in zdravstvenega stanja, podatke potovalnih dokumentov ter recimo različna dokazila o nakupih, lastništvu in dovoljenjih, ne da bi do njih dostopali vsi preveritelji.

Uporaba digitalnih dokazil se vztrajno širi

Kot ugotavljajo v podjetju Netis, se izdajatelji dokumentov oziroma dokazil zaradi učinkovitosti, udobnosti in konkurenčnosti vse bolj usmerjajo tudi v digitalne različice.

»Res glavni pospešek digitalnim dokazilom bo povzročila zakonodaja tako na področju e-denarnice kot varovanja zasebnosti in zagotavljanja varnosti pri rabi spletnih storitev. Velja že EIDAS 2, vpeljavo digitalne denarnice pa je že potrdila tudi EU. Seveda ne gre zanemariti tudi potreb vse bolj digitalizirane družbe in želje ponudnikov po konkurenčnih storitvah,« je sklenil Pirih.

V obdobju pred zakonskim sprejetjem digitalne denarnice, ki jo bo morala zagotoviti že država, lahko različni izdajatelji preverijo možnosti in koristi tovrstnih storitev, predvsem v želji po boljšem servisu za stranke. V podjetju Netis že izvajajo številne mednarodne pilotne projekte izdajanja in preverjanja digitalnih dokazil, aktivni pa so tudi pri razvoju rešitev za dokazila, ki sledijo Europassu. Pri nekaterih projektih sodelujejo tudi slovenska podjetja, kot so Plastika Skaza, Univerza v Mariboru, Rekono in Slovenske železnice.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Dražbe
Dražbe Občina Piran pripravlja dražbo nepremičnin

Lepa priložnost za zanimivo in varno naložbo

FINANCE
IKT
Osnova uspeha digitalne preobrazbe so ljudje
IKT
IKTEsad Jakupović Osnova uspeha digitalne preobrazbe so ljudje

V procesu sprememb, ki jih prinaša digitalna preobrazba, prevladujejo tako imenovani človeški dejavniki

FINANCE
IKT
Dvorezni učinek digitalizacije bančništva
IKT
IKTKlemen Koncilja Dvorezni učinek digitalizacije bančništva 1

Če odprto bančništvo in sodelovanje s fintech podjetji bankam resda omogočata, da se posodobijo in približajo vse bolj digitalnim strankam, pa bi lahko na naslednji stopnji digitalizacije z uvedbo digitalnih centralnobančnih valut digitalizacija bankam zadala velik udarec

Tovarna
Novice
Ali prihaja začetek post-digitalne dobe?
Tovarna leta
NoviceJanez Škrlec Ali prihaja začetek post-digitalne dobe?

In kaj bi ta lahko prinesla?

FINANCE
IKT
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
IKT
SPLETNO POSLOVANJE
IKTFinance PRO Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!

Z izborom želimo ozaveščati o pomenu in koristih digitalizacije medpodjetniškega poslovanja ter predstaviti slovenske dobre prakse spletnega poslovanja na področju B2B

FINANCE
IKT
Adria Dom prejemnik prve nagrade za najboljši digitalni projekt v Sloveniji
IKT
IKTBranko Žnidaršič Adria Dom prejemnik prve nagrade za najboljši digitalni projekt v Sloveniji

Nagrado so podelili na dogodku GoDigital, ki je bil letos posvečen dvojnemu prehodu – zelenemu in digitalnemu

Tovarna
Novice
Kako organizirati projekt digitalizacije in v realnem času do najpomembnejših informacij o poslovanju
Tovarna leta
NoviceSabina Petrov Kako organizirati projekt digitalizacije in v realnem času do najpomembnejših informacij o poslovanju

V družbi Business Solutions pri oblikovanju rešitve sledijo posebnostim podjetja, ki pomenijo njegovo konkurenčno prednost

FINANCE
Manager
Zakaj spletne trgovine z lastno stranjo za spremljanje pošiljk prodajo več
PRO
Manager
SPLETNO POSLOVANJE
ManagerFinance prPRO Zakaj spletne trgovine z lastno stranjo za spremljanje pošiljk prodajo več (PRO)

Dostavne službe na svoji spletni strani za sledenje pogosto izpišejo statuse pošiljke tako, da številni kupci ne razumejo dobro, kje je njihova pošiljka. Lastna spletna stran podjetja je zaradi visoke obiskanosti hkrati tudi odlična možnost pospeševanja prodaje.