Slovenija
83593 ogledov

"Spet sem dobil kazenske točke, kako preverim, koliko jih imam?"

Radar
1/4
Saša Despot
Če vas zanima vaše stanje kazenskih točk, lahko to enostavno preverite kar sami.

Bralca je pred kratkim v nabiralniku spet pričakala kuverta, ki se je nihče ne razveseli. Radar ga je ujel, ko je prehitro vozil na odseku, kjer velja omejitev hitrosti 50 km/h. "Že drugič v kratkem obdobju sem vozil prehitro. Tokrat sem poleg globe prejel tri kazenske točke. Zdaj pa ne vem točno, koliko kazenskih točk imam," je dejal. Pred časom je namreč zaradi podobnega prekrška prav tako prejel kazenske točke.

eUprava kazenske točke | Avtor: zajem zaslona zajem zaslona
Voznik lahko poleg globe za prekršek dobi kazenske točke v višini od ene do 18 točk, odvisno od narave prekrška, ki ga je storil. Vpogled v število kazenskih točk je mogoč prek državnega portala eUprava.

Uporabnik za prijavo potrebuje digitalno potrdilo ali se prijavi s pomočjo smsPASS avtentikacije. Tisti, ki nimajo digitalnega spletnega potrdila, se lahko na primer prijavijo tudi z novo osebno izkaznico ter aplikacijo eOsebna, mobilni telefon mora imeti NFC. Ob prvi prijavi v sistem eUprave se je treba registrirati.

Po uspešni prijavi je v meniju na desni strani kategorija Prekrški in znotraj nje podkategorija Kazenske točke, kjer je podatek o tem, koliko kazenskih točk ima prijavljeni uporabnik.

Kazenske točke se iz evidence izbrišejo po uradni dolžnosti, in sicer po preteku dveh let od pravnomočnosti odločbe, razen če voznik v tem času doseže število kazenskih točk, zaradi katerih mu preneha veljati vozniško dovoljenje.

Če voznik v dveh letih doseže ali preseže 18 kazenskih točk, mu sodišče izreče prenehanje veljavnosti  vozniškega dovoljenja za vse kategorije motornih vozil, za katere je imel dovoljenje, včasih pa le za posamezne kategorije. Za voznike začetnike je meja za prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja postavljena nižje, in sicer pri sedmih kazenskih točkah.

Kazenske točke lahko vozniki dobijo zaradi prehitre vožnje, vožnje pod vplivom alkohola ali prepovedanih drog, uporabe mobilnega telefona med vožnjo itd. 35. člen Zakona o pravilih cestnega prometa (ZPrCP) določa, da znaša globa za uporabo mobilnega telefona med vožnjo 250 evrov, poleg tega pa kršitelj prejme še tri kazenske točke. Enaka kazen je predvidena tudi za kajenje v avtu.

Kazenske točke lahko vozniki dobijo tudi zaradi vožnje na prekratki varnostni razdalji (tri točke), neizkazovanja prednosti pešcem na prehodu (pet točk) in nevarno prehitevanje (do devet točk).

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 9
  • Toma 12:45 07.januar 2024.

    Sem se vračal iz Zuericha domov. Nikjer policajev, le 2 km od doma radar ob 1:30! Jug od juga!

  • bobubob 10:21 07.januar 2024.

    Bi šel kak policist na Vič, ponoči? Ali pa v bližino kakega drugega centra za nego naših dragocenih kulturnih obogatiteljev, ki nam prinašajo svetlo prihodnost? Prihodnost socialnih požarov, ki jih tile naši današnji levodesni skorumpiranci gasijo z bencinom - mi ...prikaži več pa jim še ploskamo ! Ceste? Decentralizacija, tranzit na vlake pa furs naj se zbudi, da polovi vse prenapeteže, ki si zaradi goljufij lahko privoščijo prav vse - pa bosta obstoječa dva pasova povsem dovolj za vožnjo po predpisih.

  • Avatar Garancija
    Garancija 09:12 07.januar 2024.

    Vozil sem po celi evropi,pa nikjer ni tako tečnih,in natančnih policajev kot doma