Zdravje
37561 ogledov

"V Sloveniji so dvignili roke, v Indiji pa ..."

operacija Profimedia
Pogovarjali smo se s tremi Slovenci, ki so šli na operacijo v Indijo.

Nedavno je precej pozornosti pritegnila prošnja Branka Sluge iz Maribora, ki je na socialnih omrežij prosil za donacije, s katerimi bi poravnal račun za operacijo v Indiji. "Za Indijo sem se odločil, ker v Sloveniji in EU niso želeli narediti nič," pravi Sluga, sicer oče treh otrok, ki ima od leta 2007, ko je dobil močan udarec v obraz, hude zdravstvene težave. Od septembra 2021 je v bolniškem staležu. 

V Sloveniji menijo, da operacija ni smiselna

Sluga je razočaran nad slovenskim zdravstvom, ker ga ne na mariborskem ne na ljubljanskem UKC ne želijo več operirati. "Uveljavljajo 10. člen zakona o pacientovih pravicah, ker je namreč operacija zelo rizična in zdravnik odgovarja, če je po operaciji slabše kot pred njo," razlaga. 

10. člen zakona o pacientovih pravicah navaja, da lahko izbrani zdravnik pod pogojem, da ne gre za nujno medicinsko pomoč, pacienta zavrne v primerih, ko bi bilo zdravljenje predvidoma manj uspešno oziroma nemogoče. Pacientu mora predlagati izbiro drugega zdravnika. Sluga je prepričan, da tak položaj ustreza tudi zdravstveni zavarovalnici (ZZZS), saj jim ni treba odobriti zdravljenja v tujini, konkretno Indiji, saj v Evropi, poskušal je tudi v Švici, ne najde zdravnika, ki bi ga operiral.

Na ZZZS so potrdili, da so za zdravljenje v Indiji po 44a. členu ZZVZZ (izčrpane možnosti zdravljenja v Sloveniji) leta 2023 prejeli eno vlogo, zdravljenje pa ni bilo odobreno. Eno vlogo so prejeli tudi letos, ZZZS je na prvi stopnji ni odobril. Pred odločitvijo o napotitvi na zdravljenje v tujino zaradi izčrpanih možnosti zdravljenja v Sloveniji ZZZS pridobi pisno mnenje konzilija zdravnikov ustrezne klinike oziroma inštituta. Konzilij med drugim oceni, ali so v Sloveniji izčrpane možnosti zdravljenja in ali je z zdravljenjem v tujini pričakovati ozdravitev ali izboljšanje ali preprečitev nadaljnjega slabšanja zdravstvenega stanja. 

Sluga je bil sicer že operiran tako v Sloveniji kot Nemčiji in Švici, vendar ne na hrbtenici. Maja lani je v Indiji prestal operacijo na vratni hrbtenici, ki ga je skupno stala 11.632,51 evra. Marca letos je prestal kranioplastiko, zapleten kirurški poseg, ki se izvaja za popravilo okvar v in na lobanji. Za to operacijo mora Sluga, ki je še vedno v Indiji, plačati 32.500 evrov, zato ponovno prosi za donacije. "V Sloveniji me želijo invalidsko upokojiti, ker mi ne znajo več pomagati, v Indiji pa so mi ponudili trajno ozdravitev," pravi 38-letnik.  

Operacija hrbtenice, menjava kolka ...

Sluga ni edini pacient, ki se je obrnil po pomoč k indijskim zdravnikom, so pa razlogi za takoimenovani medicinski turizem v Indijo različni. Po njegovem zgledu je na operacijo v Indijo odšla 70-letnica iz Maribora. Po dveh manj uspešnih operacijah diskusa hernije je bila novembra operirana na kliniki v Indiji. Indijo je zapustila po tednu dni. V pogovoru nam je povedala, da po zadnji operaciji nima več bolečin v nogah. Skupno jo je operacija stala 15 tisoč evrov. Tretja sogovornica je odšla v Indijo na medicinski poseg menjave kolka in sicer zaradi predolge čakalne dobe v Sloveniji. Za operacijo je plačala 7300 evrov, ocenjuje pa, da bo strošek delno povrnjen že s tem, ko ji ne bo več treba biti še leto in pol na bolniški, ampak bo lahko prejemala polno plačo. 

Zadostuje turistični vizum, okužbe pa so tam nevarnejše

Koliko pacientov se iz različnih razlogov odpravlja v Indijo, ni mogoče ugotoviti. Na veleposlaništvu Indije so po neuradnih podatkih prejeli le posamične zahteve za medicinski vizum, dejstvo pa je, da za operacijo v Indiji zadostuje že navadni turistični vizum, ki je tudi bistveno cenejši. 

Na slovenskem veleposlaništvu v New Delhiju na vprašanje, ali zaznavajo povečanje števila prihodov pacientov iz Slovenije na operacije v Indijo, ne morejo odgovoriti. Pojasnjujejo, da na ministrstvu glede tega ne vodijo statistike. Na vprašanje, ali se je nanje že obrnil slovenski državljan, ki je imel po operaciji težave, niso odgovorili. 

Na Ortopedski kliniki UKC Ljubljana opozarjajo na možne zaplete glede operacije v Indiji: pooperativna okužba kirurške rane s potencialnim septičnim šokom, ki je ob dolgi poti domov lahko zelo nevarna. "Ob tem je potrebno poudariti, da je v Indiji rezistenca na antibiotike višja in zato okužbe nevarnejše," še poudarjajo na UKC Ljubljana. Ostali zapleti so lahko enaki kot pri nas. Pacienta, ki bi se predhodno zdravil v Indiji, na Ortopedski kliniki še niso imeli. S primerom zdravljenja v Indiji se prav tako doslej še niso srečali v Ortopedski bolnišnici Valdoltra. 

*Fotografija je simbolična. 

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 15
  • bibaleze 11:29 06.maj 2024.

    SLO privatizacija...Preiskave z astronomsko dolgo čakalno dobo, specialistični pregledi enako, kvaliteta storitev in odnos ?? Fizoterapija, ki ni niti F od tega! Moto: PLAČAJ VSE SAM. A je smiselno zato plačevati našim privatnikom?? Ni! Indija je daleč...Hrvaška nudi nižje cene, ...prikaži več odličen zdravstveni kader in storitve, kot se spodobi za bolnika, tako rekoč brez čakalnih dob. Naj služi tisti, ki si to zasluži (med drugim npr.menjava kolka stane od 7.000 do 15.000 € - cena v bolnici Sv.Katarina).

  • hubertfast 17:21 05.maj 2024.

    Važno, da bogovi v belem stavkajo za višje plače

  • Avatar Zala
    Zala 16:09 05.maj 2024.

    Celotno zdravstvo v Angliji sloni na zdravnikih iz Indije. Imamo predsodek in mislimo, da so zdravniki izven Evrope, recimo v Indiji, slabši kakor evropski. Pa temu ni tako.