Kritike in provokacije, Luka Dončić je odgovoril

Košarka 16. Maj 20244:56 0 komentarjev
Luka Dončić z zmago proti OKC Thunder na pragu finala zahodne konference. Foto: Profimedia

Na zadnji tekmi tragični lik in tarča kritik, tokrat znova junak. Slovenski košarkarski zvezdnik Luka Dončić je z junaško predstavo (31 točk, 11 asistenc, 10 skokov) Dallas Mavericks popeljal do zmage nad Oklahoma City Thunder (104:92) in s tem do zaključne žogice (3:2) za preboj v finale zahodne konference.

Ko je Dallas v zadnjo četrtino vstopil s prednostjo dvanajstih točk, se je marsikdo spomnil predhodne tekme, na kateri so Luka Dončić in soigralci zapravili podoben kapital. Ljubljanski zvezdnik je bil ob tem deležen številnih kritih, na Balkanu celo medijskega pogroma, tudi tokrat pa so ga navijači Oklahome pričakali z zbadljivimi komentarji in fotografijo, ki ga prikazuje kot jokajočega dojenčka. Toda slovenski kapetan je, kot že tolikokrat doslej, odgovoril v svojem slogu – na parketu.

Ko je devet minut pred koncem zadel svojo peto trojko in ob tem pomenljivo pogledal proti tribunam, je Dallas vodil z 18 točkam prednosti (89:71). Postajalo je jasno, da zasedba iz Teksasa tokrat zmage ne bo zapravila. In je ni, pa čeprav je igra res malce zanihala. Suvereno je odigrala tudi zaključek tekme, v katerem je Luka navdušil še z atraktivno obrambno akcijo, ko je blokiral met tekmeca, in dobila še tretjo zmago v seriji (3:2) ter bo tako v noči na nedeljo še drugič v Dončićevi eri napadala preboj v finale zahodne konference.

Napis, ki je v Oklahomi pričakal Luko Dončića. Foto: Profimedia

Dallas je vodil večji del tekme, nepretrgoma od polovice prve četrtine. Dobil je skok, z asistencami dokazal večjo ekipno veljavo in bil občutno bolj natančen pri metu iz igre. V zgoščeni obrambi se je uspel razigrati le Shai Gilgeous-Alexander (30 točk), ki je prispeval skoraj tretjino domačega točkovnega izkupička. A to je bilo premalo, da izsilil vsaj dramatično končnico.

Luka Dončič je lahko tako že slabo minuto pred koncem zapustil parket, znova s trojnim dvojčkom. Ob boljšem metu (za 3 točke 5:11, za 2 točki 7:11, prosti meti 2:3) se je ustavil pri 31 točkah, dodal 11 asistenc, 10 skokov in blokado, a izgubil le tri žoge.

Dončić: Ni še konec

”Poskušal sem se osredotočiti na košarko. Včasih pozabljam, da je to tisto, kar me osrečuje. Igral sem z nasmehom,” je v prvem odzivu ob odhodu v garderobo dejal LD 77 in tako komentiral dejstvo, da se to pot ni v tolikšni meri ubadal s sodniškim kriterijem ter provokacijami tekmecev. ”Ni še konec. Vodimo. A potrebujemo še eno zmago. Vem, da sem to ekipo že pustil na cedilu. Zdaj se trudim. Vsi delamo za skupni cilj,” je dodal.

Dallas je bil ekipno tako kakovosten, da je lahko specialist za druge polčase Kyrie Irving tokrat ostal pri ”le” ducat točkah. Kot drugi strelec jih je 19 prispeval Derrick Jones, pomembno vlogo pa sta odigrala tudi PJ Washington (10 točk, 10 skokov) in Dereck Lively II (11 točk, 10 skokov).

Potek tekme

Prva četrtina

Dallas je na odprtju tekme v razprodanem Paycom Centru postregel z več svežine in raznolikosti kot na predhodnem obračunu. Gostitelji so sicer vodili z rezultatom 8:2, nato pa se je tehnica začela počasi prevešati na nasprotno stran. Luka Dončić je v tem delu tekme dosegel osem točk in deloval zelo povezovalno, njegov Dallas, pri katerem je na parket stopila deveterica, pa je uvodno četrtino dobil z rezultatom 24:22.

Druga četrtina

Nastavke s prve četrtine so gostje uspešno nadgrajevali. Na polovici četrtine so prvič vodili z dvomestno prednostjo (38:27). Ko pa je Dončić v petem poskusu zadel svojo drugo trojko, je v 22 minuti četa Jasona Kidda vodila že z rezultatom 50:35. Ob slovenskem zvezdniku, ki je soigralce zalagal tudi z atraktivnimi podajami, je zavidljivo predstavo pokazal predvsem Derrick Jones. Na drugi strani je ob ekipnem slabem metu iz igre ravnotežje poskušal držati vsaj Shai Gilgeous-Alexander.

Luka Dončić. Foto: Profimedia

Tretja četrtina

Izjemno razpoloženi kanadski reprezentant Alexander je sam vlekel voz domače ekipe. A ker ni imel prave opore soigralcev, Dallas pa je bil na drugi strani napadalno precej bolj pisan, obrambno dosleden in močnejši v skoku, se je prednost gostov večji del tretje četrtine gibala med 10 in 15 točkami. Ta del tekme, v katerem je bil Luka deležen malce večjega odmerka počitka, se je končal z rezultatom 79:67.

Četrta četrtina

Kot bi imeli pred očmi scenarij s četrte tekme, ki se je končala z zasukom v zadnji četrtini, je Dallas v zadnji del vstopil izjemno odločno. Po dveh minutah in pol igre je bil na semaforju rezultat 89:71. Toda sledil je oster odgovor OKC z delnim rezultatom 12:1. Preobrat je najprej s petimi zaporednimi točkami preprečil PJ Washington, to pa je bila tudi osnova za vnovično nevtralizacijo.

Šesta tekma, ki bi bila lahko tudi zadnja, bo na sporedu v noči na nedeljo v Dallasu (2.00). V primeru novega izenačenja, pa se bosta moštvi nato v noči na torek še enkrat vrnili v Oklahomo City in o končnem zmagovalcu odločili na sedmi tekmi.

Boston v konferenčnem finalu

O tekmecu zmagovalca tega para v finalu zahodne konference odločata Denver in Minnesota. Rezultat v seriji je 3:2. Nikola Jokić bi lahko s soigralci svoje delo končal že jutri. Je pa odločitev o prvem finalistu konference v noči na četrtek padla na Vzhodu. Boston je namreč izkoristil že prvo zaključno žogo in z rezultatom 113:98 še četrtič ugnal Cleveland (4:1). Jayson Tatum se je ob tem znašel na pragu trojnega dvojčka (25 točk, 10 skokov in 9 asistenc), Al Horfod pa je 22 točkam dodal 15 skokov.