Slovenija

DZ zavrnil predlog za referendum glede pravic narodov nekdanje SFRJ

Ljubljana, 26. 04. 2024 17.19 | Posodobljeno pred 10 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

DZ ni sprejel predloga NSi za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ v Sloveniji. Za referendumski predlog je glasovalo 19 poslancev, proti pa 45.

Referendumsko vprašanje bi se po predlogu NSi glasilo: Ali ste za to, da se pripadnikom narodnih skupnosti nekdanje Socialistične federativne republike Jugoslavije v Sloveniji priznajo posebne kulturne pravice, med drugim pravica do uporabe maternega jezika in pisave, da se za njihove otroke omogoči brezplačno učenje maternega jezika in kulture v osnovnih in srednjih šolah ter zagotovi dodatno financiranje delovanja njihovih nevladnih organizacij?

Koalicija je v omenjenem predlogu zakona denimo predlagala, da bi kulturne programe za pripadnike omenjenih narodnih skupnosti financiralo ministrstvo za kulturo namesto javni sklad za kulturne dejavnosti kot zdaj. Prav tako so predlagali preoblikovanje zdajšnjega sveta vlade za vprašanja omenjenih narodnih skupnosti v stalno posvetovalno telo vlade, ki bi mu predsedoval minister za kulturo. Vendar pa DZ obravnave predloga zakona zaradi vloženega referendumskega predloga NSi še ni mogel izpeljati do konca.

DZ ni sprejel predloga NSi za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ v Sloveniji.
DZ ni sprejel predloga NSi za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ v Sloveniji. FOTO: Aljoša Kravanja

Po mnenju NSi za zakonsko urejanje posebnih pravic drugih narodnih skupnosti v Sloveniji ni podlage v ustavi, pa tudi potrebno ni. Otroci pripadnikov narodov nekdanje SFRJ v Sloveniji imajo več pravic kot otroci slovenskih staršev v kateri koli državi na območju nekdanje SFRJ, menijo.

V predstavitvi stališč poslanskih skupin so v koaliciji popoldne poudarili, da zakonski predlog omogoča boljšo integracijo. V Svobodi namen predlagatelja referenduma razumejo kot zavlačevanje zakonodajnega postopka o predlogu zakona glede pravic narodov nekdanje SFRJ. V SD jih je skrbelo širjenje napačnih informacij o namenu predlaganega zakona zlasti glede nalog in pravic, ki zadevajo šolski resor. V Levici pa so referendumski predlog ocenili kot podžigalca najnižjih strasti.

Na drugi strani so se v SDS strinjali z referendumskim predlogom NSi in mnenjem NSi, da za zakonsko urejanje posebnih pravic drugih narodnih skupnosti v Sloveniji ni ustavne podlage.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Darko32
26. 04. 2024 19.35
+1
Pa akj se gremo.BALKANCI so leta 1991 z orožjem pričakovali v zasedah Slvoence da bi jih potamanili. Ko s eni izšlo pa so pobegnili. Sedaj pa bi radi še manjšinske pravice imeli in bi izsiljevali. NIČ in ostro prepovedati to početje. Dati jim rok 300 dni da se odločijo ali bodo spoštovali zastavo in ustavo. Če ne bodo spoštovali s ejim da predlog da se vrnejo od kje so prišli.Da nebomo imeli priemra KOSOVA tukaj .
bojer
26. 04. 2024 17.49
+1
Škoda, danes bi se z lahkoto reklo SLO ni več, kot je nekdaj dejal, mislim, da Pučnik, za YU. Najbrž pa tudi ni dileme, za katero državo bi šlo danes....